Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Výstava fotografií Evy Davidové Černobílý život je k vidění v Českém Krumlově

21. dubna 2016
Čtení na 2 minuty

V Českém Krumlově právě probíhá výstava fotografií s romskou tématikou, které během svého dosavadního života pořídila paní Eva Davidová (* 1932) – etnoložka, folkloristka, historička umění, ale především spoluzakladatelka české romistiky a fotografka. Můžete zde vidět její snímky z let 1956 – 1988.

Jak sama vypráví, vše začalo náhodou. V roce 1955 se jako studentka etnografie, tehdy vnímané hlavně jako národopis, vydala na střední Slovensko do vesnice Polomka zachytit tamní folklor. Náhodně ji její kroky přivedly až na konec vesnice, odkud zahlédla, že kousek opodál ve svahu leží ještě jedna další menší vesnička. Došla až tam a zjistila, že ji obývají Romové, kteří ji vřele uvítali a pozvali dál na něco k pití a zakousnutí. A právě tehdy se zrodila její fascinace neobyčejnou obyčejností jejich života a začala její celoživotní pouť za studiem jejich kultury. A z Polomky také pocházejí její nejstarší fotografie.

Z padesátých let pocházejí také fotografie z Trebišova, kam se vydala nasbírat materiál pro svou diplomovou práci, ale například i fotografie olašských Romů, tenkrát zrovna putujících v blízkosti šumavských Volar. Právě olašští Romové byli z posledních kočujících Romů na území České republiky a byli násilně usídleni v roce 1959 po vydání zákona o zákazu kočovného života.

ostrava-1970-mala.jpg

Ostrava 1970, foto Eva Davidová

Tím ale série vystavených fotografií nekončí. Průřez její tvorbou, která započala jako pouhá dokumentace a opora pro její vlastní paměť na výzkumných cestách, pokračuje i léty šedesátými, kdy se vydala například až na východní Slovensko, sedmdesátými a osmdesátými v nichž i nadále navštěvovala oblasti tradičně osidlované Romy, tedy například Ostravu, Karvinou. A samozřejmě zde můžete najít i fotografie z Českého Krumlova a jeho okolí, kam se paní Davidová v roce 1976 s rodinou z Prahy přestěhovala. Dnes se ostatně i se svým mužem považují být Krumlováky.

Z fotografií na vás dýchne každodenní život lidí, které se na svých cestách potkala. Podařilo se jí zachytit takové okamžiky jako usilovnou snahu dívky naučit se číst a upřené sledování ostatních dětí, často i větších než byla ona, které to samy neumí, dovádění dětí a jejich upřímně rozzářené tváře, ale i letmé úsměvy dospělých či okamžik jejich klidného spočinutí. Výstava je jen malým výřezem její tvorby, ale zcela jistě stojí za vidění.

Cennou součástí fotografií není jen život Romů, ale i obecnější zachycení dané doby, které vám odhalí pozornější zastavení se u detailů jednotlivých fotografií, jakými jsou statek a kaplička na návsi, kočovné povozy a samozřejmě oděvy, klobouky, šperky či bosé nohy, odkazující k danému historickému období i místu.

Máte-li o víkendu cestu na jih anebo prostě volný čas na výlet, zastavte se ve foyer českokrumlovského divadla a podívejte se sami. Výstavu asi třiceti fotografií z jejího rozsáhlého fotoarchivu s názvem Černobílý život, jejíž symbolický název vzbuzuje hned několik možných vysvětlení, zde máte možnost spatřit do pondělí 25.4.2016.

FOTOGALERIE 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon