romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava fotografií ukazuje, jak kvůli segregaci přicházíme o další generaci

Hradec Králové, 26.2.2014 12:53, (ROMEA)
Fotografická výstava
Fotografická výstava "Jak ztratit další generaci" uznávané americké fotografky Stephanie Sinclair (foto: Jitka Votavová)

O segregaci na českých školách a o romských dětech, které byly a – co je horší - stále jsou neoprávněně vřazovány do zvláštních, dnes praktických škol, které jsou určené pro děti s lehkým mentálním postižením, toho bylo napsáno poměrně hodně, ale pořád ne dost. Alespoň ne natolik, aby se velká část rodičů prvňáčků neděsila při pomyšlení na to, že jejich dítě sedí v lavici s romským spolužákem či spolužačkou. I jim je určena putovní fotografická výstava uznávané americké fotografky Stephanie Sinclair s názvem Jak ztratit další generaci.

Letos uplynulo 15 let od chvíle, kdy byl zaběhnutý diskriminační systém napaden 18 ostravskými dětmi u Evropského soudu pro lidská práva. Rozsudek, který v této věci následoval, dráždí mnoho lidí dodnes. Evropský soud totiž v případu, známém jako „D. H. a ostatní proti České republice", v roce 2007 skutečně potvrdil, že romské děti jsou v České republice diskriminovány a je jim upíráno základní právo – právo na vzdělání.

Od té doby byly přijaty různé akční plány a strategie proti diskriminaci, vytisklo se mnoho papírů, řeklo se mnoho slov … A z dětí, které stály v centru této kauzy, mezitím vyrostli dospělí lidé a mnozí z nich již mají vlastní děti. Jejich tváře a současný život zachytila svým citlivým objektivem fotografka Stephanie Sinclair.

Jaká čeká potomky dětí z případu D.H. a ostatní proti České republice budoucnost? Budou se muset potýkat s tím samým, za co bojovali jejich rodiče? Každý další rok, kdy se v našem státě přihlíží segregaci ve vzdělávacím systému, totiž znamená bitvu romských prvňáčků za stejnou startovní čáru. Každá mince má dvě strany – a pokud se volá po stejném metru, musí se stejně tak volat po rovném nediskriminačním začátku.

 A nejedná se jen o nějaké snění sluníčkových lidí, ale o praktické zájmy, o které by mělo jít nám všem. Vždyť neodůvodněné nadměrné obsazování lavic praktických škol romskými dětmi má jediný jasný důsledek. Rozšiřující se řady lidí, kteří se na pracovním trhu uplatňují s obtížemi, případně neseženou práci vůbec. Návštěvu fotografické série sledující příběhy 18 statečných bych proto rozhodně doporučila nejen lidem, kterým se v hlavách převalují otázky nad kontextem širších společenských problémů a vystrašeným rodičům malých prvňáčků, ale především těm, kteří v sobě nosí vykřičník „Cikáni do práce“.

Omezenost vzdělání, které se dětem v praktických školách dostane, předurčuje jejich osud. Je to ale osud, který – jak říká Julius Mika – by nepřál ani nejhoršímu nepříteli. Ví, o čem mluví. Je totiž jedním z osmnácti dětí, které se proti svému údělu vzbouřily.

Na základě údajů vzešlých z Výzkumu veřejného ochránce práv k otázce etnického složení žáků bývalých zvláštních škol za rok 2011 a 2012 vycházejí jasná a stále zneklidňující čísla. Asi třetina všech žáků praktických škol je tvořena romskými dětmi. Přitom dětí s lehkým mentálním postižením je v každé populaci zhruba jen kolem 3%. Odlišné vzdělávací potřeby jsou tak u romských dětí jsou důvodem pro to, aby jim bylo odepřeno právo na kvalitní vzdělání, což je následně udržuje mimo vrstvy obyvatel, které mohou efektivně zasahovat do dění společnosti.

Obrazy dalších aktérů kauzy doprovázené jejich výpověďmi se do knihoven a veřejných prostor po České republice dostávají pod záštitou Nadace Open Society Fund. K vidění byly například na půdě Rady Evropy ve Štrasburku, ale také v Městské knihovně v Jihlavě, Vítkovické knihovně v Ostravě či nejnověji v Centru celoživotního vzdělávání v Hradci Králové.

Výstava fotografií přitom není jen o „dívání se“, ale vyvolává prudké reakce a hýbá žlučí těm, kteří speciální školství reprezentují. Ředitel královéhradeckých speciálních škol Pavel Svoboda o expozici dle informací serveru hradecky.denik.cz dokonce uvedl, že je to zrůdnost. Není divu. Nahlédnutí do onoho pověstného zrcadla bolí.

Nakouknout do něj budete moci i vy. Nadace Open Society Fund Praha v současné době totiž dojednává další výstavní místa po České republice …
Přečteno: 1429x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, fotografie, segregace, Soužití, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo