romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava na Hradě mapuje nucené práce v éře nacistického Německa

Praha, 1.7.2014 15:32, (ROMEA)
Skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. Foto: Akademie věd ČR
Skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. Foto: Akademie věd ČR

Více než 20 milionů mužů, žen a dětí bylo v éře nacistického Německa zavlečeno na nucené práce. Historii tohoto zločinu, stejně jako příběhy některých z jeho aktérů nebo přístup německého obyvatelstva přibližuje výstava v Královském letohrádku v Praze, kterou dnes představili její tvůrci.

Expozice nabízí 60 reprezentativních případů, které mapují rozsah nucených prací, přístup nacistického režimu a segregaci nuceně nasazených a jejich rozlišení z rasového hlediska. Tato diferenciace měla vliv na pracovní podmínky nuceně nasazených a jejich šanci na přežití. Zatímco Židé či Romové byli určeni k likvidaci, zástupci slovanských národů byli pokládáni pouze za rasově méněcenné.

Na nucené práce byli nasazeni nejen "zahraniční dělníci" z nacisty okupovaných území, ale také váleční zajatci, vězni z koncentračních táborů, obyvatelé ghett a trestanci. Například jen v Berlíně bylo sedm stovek pracovních táborů. Nuceně nasazení museli pracovat v průmyslu, v zemědělství nebo při stavbě silnic často za otrockých podmínek.

"Byl to veřejný zločin a bylo to veřejně známé," uvedl kurátor výstavy Jens-Christian Wagner. Výstava rovněž připomíná, že nacisté s nucenými pracemi nezačali až za druhé světové války, ale už po nástupu k moci v roce 1933. Zaznamenává rovněž obtížnou cestu německé společnosti k vyrovnání se touto částí své minulosti. Z 13 milionů lidí, kteří byli na nuceně nasazeni jen na území říše, na následky pracovních podmínek, hladu či nelidského zacházení zahynulo zhruba 2,7 milionu.

Dějiny nucených prací zobrazuje na výstavě tisícovka fotografií a dobových dokumentů, doplněná zvukovými záznamy se svědectvím nuceně nasazených. Českou stopu představují například materiály z táborů v Letech u Písku a v Plané nad Lužnicí nebo fotografie Zdeňka Tmeje, který patřil mezi nuceně nasazené ve Vratislavi. Zachytil mimo jiné nevěstinec, v němž podle něj musely pracovat nuceně nasazené ženy, pokud nechtěly skončit v koncentračním táboře. Z důvodu "rasové čistoty" bylo toto zařízení nacisty určeno jen pro cizince.

Výstavu, která bude přístupná od 2. července do 31. října, vytvořila německá Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora. Expozici iniciovala a financovala další německá nadace EVZ, jejímž prostřednictvím německá vláda a podniky až několik desetiletí po konci války vyplatily finanční odškodnění části nuceně nasazených.

Přečteno: 603x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, nacisté, Výstava, fotografie, Druhá světová válkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo