romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava o romské kultuře v Břeclavi již od 1. září

Břeclav, 29.8.2012 10:26, (ROMEA)

Výstava s názvem Prindžáras amen – Žijeme v multikulturní společnosti – Poznejme se bude od 1. do 14. září přístupná veřejnosti v Lichtenštejnském domě v Břeclavi. Výstava zaměřená na seznámení s romskou historií a kulturou bude přístupná široké veřejnosti i školám po dobu konání zcela zdarma.

Záštitu celé akce převzal starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. Návštěvníci se na výstavě mohou těšit na medailonky známých romských osobností, jejich fotografie či vysvětlení historických souvislostí. Součástí je také výstava tvorby žáků základních škol, které prezentují názory studentů na společenské soužití mezi majoritou a romskou minoritou. Tyto celý rok vytvářeli studenti ve školách a o prázdninách děti v IQ Roma servisu.

Ve středu 5. září proběhne vernisáž výstavy, na které nebude chybět doprovodný program a workshopy. „Ty by měly povzbudit veřejnost k debatě a zamyšlení se nad společnou situací,“ prozradila Magdaléna Petrášová z břeclavské pobočky IQ Roma servis.

Za vytvořením výstavy stojí Magdaléna Petrášová, Adriana Gronzíková a Alena Mochťáková z břeclavské pobočky IQ Roma servis. „Výstava chce napomoci k rozvinutí pozitivní debaty na téma multikulturní společnosti a společného soužití mezi majoritou a romskou minoritou v Břeclavi,“ sdělila jedna z autorek.

Kromě široké veřejnosti je výstava směřována na žáky základních škol. „Naším velkým přáním je, aby výstavu navštívily i třídy základních škol. Žáci totiž budou moci během výstavy vyjádřit svůj názor a pro studenty bude také nabízet program, který mohou žáci absolvovat. Výstava se tak pro ně stane zpestřením prvních školních dní,“ mínila Petrášová.

Jelikož výstava bude v Lichtenštejnském domě k vidění jen čtrnáct dní, vzniklo i výstavě i CD. „To bude hmatatelným výsledkem projektu s nejdůležitějšími informacemi z výstavy a bude následně nabízeno břeclavským školám,“ informovala pracovnice IQ Roma servisu.

Celý projekt je podpořen z programu O2 Think Big a přináší tak možnost zamyslet se na současnou společenskou situací a zlepšením vztahů mezi obyvateli. „Chceme pohlédnout za předsudky jedinců a definovat identitu minority. Chtěli bychom, aby si lidé uvědomili, že každý malý krůček vpřed každého z nás, může napomoci k lepší budoucnosti,“ řekla Petrášová.

Výstava je přístupná od 1. do 14. září každý den kromě pondělí od 10. do 17. hodin.

Břeclavsky denik, ih
Přečteno: 544x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo