Výstava o romské kultuře v Břeclavi již od 1. září
Výstava s názvem Prindžáras amen – Žijeme v multikulturní společnosti – Poznejme se bude od 1. do 14. září přístupná veřejnosti v Lichtenštejnském domě v Břeclavi. Výstava zaměřená na seznámení s romskou historií a kulturou bude přístupná široké veřejnosti i školám po dobu konání zcela zdarma.
Záštitu celé akce převzal starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. Návštěvníci se na výstavě mohou těšit na medailonky známých romských osobností, jejich fotografie či vysvětlení historických souvislostí. Součástí je také výstava tvorby žáků základních škol, které prezentují názory studentů na společenské soužití mezi majoritou a romskou minoritou. Tyto celý rok vytvářeli studenti ve školách a o prázdninách děti v IQ Roma servisu.
Ve středu 5. září proběhne vernisáž výstavy, na které nebude chybět doprovodný program a workshopy. „Ty by měly povzbudit veřejnost k debatě a zamyšlení se nad společnou situací,“ prozradila Magdaléna Petrášová z břeclavské pobočky IQ Roma servis.
Za vytvořením výstavy stojí Magdaléna Petrášová, Adriana Gronzíková a Alena Mochťáková z břeclavské pobočky IQ Roma servis. „Výstava chce napomoci k rozvinutí pozitivní debaty na téma multikulturní společnosti a společného soužití mezi majoritou a romskou minoritou v Břeclavi,“ sdělila jedna z autorek.
Kromě široké veřejnosti je výstava směřována na žáky základních škol. „Naším velkým přáním je, aby výstavu navštívily i třídy základních škol. Žáci totiž budou moci během výstavy vyjádřit svůj názor a pro studenty bude také nabízet program, který mohou žáci absolvovat. Výstava se tak pro ně stane zpestřením prvních školních dní,“ mínila Petrášová.
Jelikož výstava bude v Lichtenštejnském domě k vidění jen čtrnáct dní, vzniklo i výstavě i CD. „To bude hmatatelným výsledkem projektu s nejdůležitějšími informacemi z výstavy a bude následně nabízeno břeclavským školám,“ informovala pracovnice IQ Roma servisu.
Celý projekt je podpořen z programu O2 Think Big a přináší tak možnost zamyslet se na současnou společenskou situací a zlepšením vztahů mezi obyvateli. „Chceme pohlédnout za předsudky jedinců a definovat identitu minority. Chtěli bychom, aby si lidé uvědomili, že každý malý krůček vpřed každého z nás, může napomoci k lepší budoucnosti,“ řekla Petrášová.
Výstava je přístupná od 1. do 14. září každý den kromě pondělí od 10. do 17. hodin.
Kam dál:
- VIDEO: Parodie na telenovely Ďábelské cikánky trhá na internetu rekordy ve sledovanosti. Vysílá ho i TV Barrandov
- Košický samosprávný kraj opravuje svoji budovu. Bude zde nové sídlo romského divadla Romathan a vznikne tu tzv. Romský dům - Romano kherem
- AUDIO: V čase předvánočním vznikla romská rozhlasová hra nazvaná Vánoce Sáry Kaľi. Poslechněte si ji!
- DJ Gadjo.cz: Nikdy mi žádný Rom neřekl, „Ty nejsi náš"
- PREMIÉRA: ROMEA TV přináší rozhovor s ředitelem Ara Art. Dnes startuje třídenní on-line akce Romane dživesa
- Tomáš Kačo vydává pět singlů místo neodehraných koncertů
- ZÁZNAM: Mezinárodní konference o romské literatuře v rámci Světového romského festivalu Khamoro 2020
- Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou
- Romští černí panteři přepsali Ladovu pohádku o Mikešovi. Proč Romové hodili kocoura do pytle?
- ZÁZNAM: Na galakoncertě světového romského festivalu Khamoro vystoupila i Gitana se skupinou Kale
- ZÁZNAM: Bengas, Surmajovci a Mário Bihári - Koncert tradiční romské hudby v rámci festivalu Khamoro
- DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste
Štítky:
Kultura, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?
18.1.2021 22:10
Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů
18.1.2021 15:03