romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava ukazuje fotografie z transportů Židů v Holešovicích

2.10.2020 9:44
V někdejším nádraží Praha Bubny začala 29. 9. 2020 série podzimních výstav (FOTO: Památník ticha Nádraží Bubny)
V někdejším nádraží Praha Bubny začala 29. 9. 2020 série podzimních výstav (FOTO: Památník ticha Nádraží Bubny)

V někdejším nádraží Praha Bubny, které by se mělo stát památníkem připomínajícím především krutosti holokaustu, začala série podzimních výstav. Jedna z nich představí fotografie, které se teprve nedávno podařilo identifikovat jako snímky židovského transportu procházejícího blízkou křižovatkou ulic U smaltovny a Veletržní v Holešovicích směrem k nádraží Bubny, odkud transporty odjížděly. Série výstav Obrazy a hlasy Bubnů potrvá do 31. října.

Nově identifikované fotografie pocházejí ze sbírky spisovatele, badatele a sběratele fotografií Jaroslava Čvančary. Sám nezná zdroj, ze kterého je získal, a původně měl za to, že jde o transport procházející Bohušovicemi nad Ohří. Badatelé se celá desetiletí domnívali, že fotodokumentace mapující pochod transportů z těchto míst v pražských Holešovicích neexistuje. Zatím ale není známé, za jakých okolností fotografie vznikly, kdo na nich je, ani kdo je zachytil. Památník ticha chce po okolnostech vzniku snímků pátrat s odborníky, pamětníky, ale také studenty a dětmi z rodin na starých fotografiích.

Návštěvníci výstavy uvidí také malé album nalezené v rodinné pozůstalosti po Milanu Weinerovi. Weiner prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi, pochod smrti absolvoval se svým kamarádem, později známým spisovatelem Arnoštem Lustigem. Vystavena bude i další část cyklu Karla Cudlína Babí Jar z místa masakru u Kyjeva, kde bylo koncem září 1941 postříleno více než 30.000 lidí, či fotografie Richarda Homoly nazvané Latentní obrazy Terezína zachycující detaily z baráků terezínského ghetta. Expozice Pasy pro život přiblíží skupinu, která na počátku války vyráběla falešné pasy pro Židy z celé Evropy.

Obrazy a hlasy Bubnů jsou zahajovací akcí podzimního programu Památníku ticha, jehož společným jmenovatelem je pomíjivost. Veřejnosti tak ještě od 6. října nabídne obnovenou expozici soch v prostorách kolejiště spolu s novými obrazy z největšího pražského brownfieldu nazvanou Vrstvy paměti města nebo procházkovou přednášku Zdeňka Lukeše připomínající německé a židovské architekty Bubnů a Holešovic a později další ročník vzpomínkové akce Bubnování pro Bubny.

Památník ticha, který dosud vznikal kolem nádraží Bubny péčí obecně prospěšné společnosti, by se měl stát příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Návrh musí schválit vláda. Účelem Památníku ticha má být interpretace osudů části židovského obyvatelstva během druhé světové války. Památník nemá být jen pietním místem, měl by v něm vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum.

Přečteno: 760x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Výstava, Praha, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo