romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava ukazuje fotografie z transportů Židů v Holešovicích

2.10.2020 9:44
V někdejším nádraží Praha Bubny začala 29. 9. 2020 série podzimních výstav (FOTO: Památník ticha Nádraží Bubny)
V někdejším nádraží Praha Bubny začala 29. 9. 2020 série podzimních výstav (FOTO: Památník ticha Nádraží Bubny)

V někdejším nádraží Praha Bubny, které by se mělo stát památníkem připomínajícím především krutosti holokaustu, začala série podzimních výstav. Jedna z nich představí fotografie, které se teprve nedávno podařilo identifikovat jako snímky židovského transportu procházejícího blízkou křižovatkou ulic U smaltovny a Veletržní v Holešovicích směrem k nádraží Bubny, odkud transporty odjížděly. Série výstav Obrazy a hlasy Bubnů potrvá do 31. října.

Nově identifikované fotografie pocházejí ze sbírky spisovatele, badatele a sběratele fotografií Jaroslava Čvančary. Sám nezná zdroj, ze kterého je získal, a původně měl za to, že jde o transport procházející Bohušovicemi nad Ohří. Badatelé se celá desetiletí domnívali, že fotodokumentace mapující pochod transportů z těchto míst v pražských Holešovicích neexistuje. Zatím ale není známé, za jakých okolností fotografie vznikly, kdo na nich je, ani kdo je zachytil. Památník ticha chce po okolnostech vzniku snímků pátrat s odborníky, pamětníky, ale také studenty a dětmi z rodin na starých fotografiích.

Návštěvníci výstavy uvidí také malé album nalezené v rodinné pozůstalosti po Milanu Weinerovi. Weiner prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi, pochod smrti absolvoval se svým kamarádem, později známým spisovatelem Arnoštem Lustigem. Vystavena bude i další část cyklu Karla Cudlína Babí Jar z místa masakru u Kyjeva, kde bylo koncem září 1941 postříleno více než 30.000 lidí, či fotografie Richarda Homoly nazvané Latentní obrazy Terezína zachycující detaily z baráků terezínského ghetta. Expozice Pasy pro život přiblíží skupinu, která na počátku války vyráběla falešné pasy pro Židy z celé Evropy.

Obrazy a hlasy Bubnů jsou zahajovací akcí podzimního programu Památníku ticha, jehož společným jmenovatelem je pomíjivost. Veřejnosti tak ještě od 6. října nabídne obnovenou expozici soch v prostorách kolejiště spolu s novými obrazy z největšího pražského brownfieldu nazvanou Vrstvy paměti města nebo procházkovou přednášku Zdeňka Lukeše připomínající německé a židovské architekty Bubnů a Holešovic a později další ročník vzpomínkové akce Bubnování pro Bubny.

Památník ticha, který dosud vznikal kolem nádraží Bubny péčí obecně prospěšné společnosti, by se měl stát příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Návrh musí schválit vláda. Účelem Památníku ticha má být interpretace osudů části židovského obyvatelstva během druhé světové války. Památník nemá být jen pietním místem, měl by v něm vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum.

Přečteno: 805x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Výstava, Praha, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo