romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výstavu malíře Richtera doplní film o přeživších holokaustu

21.7.2017 10:22
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com

Výstavu německého malíře Gerharda Richtera, která v Národní galerii v Praze potrvá do 3. září, doplní projekce filmu. Dokument Konec vzpomínek staví na výpovědích přeživších holokaust, kteří po válce odešli do Švýcarska. Je také díkem dnes již zrušenému spolku pro přeživší ve Švýcarsku, jehož činnost Richtera silně inspirovala.

Film se bude za účasti režiséra Petera Scheinera promítat 24. července v Anežském klášteře, kde je část Richterovy výstavy odkazující k holokaustu. ČTK to sdělil Tomáš Moravec z Goetheho institutu.

Pětaosmdesátiletý Richter byl jedním z prvních německých umělců své generace, kteří se dokázali umělecky vyjádřit k nacistické historii své země. S nacismem měl v rodině bezprostřední zkušenost. Sám ale německou historii nepovažuje za svůj námět a nechce, aby k ní jeho díla odkazovala.

Vedle množství děl vystavených v paláci Kinských pokračuje jeho pražská přehlídka v Anežském klášteře. Návštěvníci tam mohou vidět Richterův cyklus Březinka reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v Osvětimi. Série rozměrných pláten vznikla na základě fotografií, které tajně pořídil židovský vězeň v Osvětimi Březince v roce 1944. Krutosti holokaustu ale na plátnech nejsou vidět, Richter přes ně navrstvil černou, červenou, zelenou a šedou barvu.

Spíše než přímý popis holokaustu Richter jeho hrůzy skrývá za abstrakcí. V koncentračním táboře Osvětim zahynulo přes milion lidí, většina z nich byli Židé.

"Dokument Konec vzpomínek začíná doznáním režiséra. Jeho otec, přeživší holokaust, jej vzal v roce 1978 na místo bývalého koncentračního tábora v Mauthausenu, na syna to tehdy ovšem velký dojem neudělalo," uvedl Tomáš Fridrich z Goetheova institutu. "Později Scheiner docenil nejen pohnutou historii své rodiny, ale také Gábora Hirsche, dalšího přeživšího hrůz druhé světové války. Hirsch mezi lety 1995 a 2011 provozoval Kontaktní místo pro přeživší holokaustu ve Švýcarsku, tedy v zemi, kterou si s holokaustem zpravidla přímo nespojujeme," dodal.

Před Scheinerovou kamerou hovoří lidé nejen o svých rodinných příbězích a osobních zkušenostech z koncentračních táborů, ale také o tom, jak se s tím vším dokázali či nedokázali vyrovnat, a o svém vztahu ke Švýcarsku - tedy k zemi, do níž po válce přišli jako uprchlíci.

Richter je činností švýcarského spolku osobě osloven, a dal proto vizuální podobu patnáctce sešitů s výpověďmi přeživších. Jejich soubor s názvem Žiji se svojí minulostí vydaný loni v Německu vyjde letos na podzim díky podpoře Goethova institutu česky.

Přečteno: 760x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Kultura, Domácí, Holocaust, Výstava, Výtvarné umění, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo