romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstavy v Jihlavě připomínají 70 let od židovských transportů

Jihlava, 14.9.2012 11:03, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Jihlavské muzeum připomíná 70 let od válečných transportů židovských obyvatel z Vysočiny. Z více než 1300 odvlečených lidí jich podle dostupných údajů válku přežila necelá stovka. Dvě výstavy, které dnes v muzeu začaly, přibližují tragické válečné osudy a ukazují například tóru a desky desatera pocházející zřejmě z jihlavské židovské modlitebny. ČTK to řekl historik Ladislav Vilímek. Výstavy potrvají do 18. listopadu.

Ve dvou transportech Av, Aw byli v roce 1942 deportováni Židé z Vysočiny do koncentračního tábora Terezín. Výstava ŠOA Jihlava 1939- 1945 je věnována osudům jihlavských Židů. Na výstavních panelech je zmapován tragický příběh lékaře Rudolfa Goldmanna i osob, které mu pomohly při skrývání před nacisty. Návštěvníci se seznámí také s příběhem fotografického snímku židovské dívky Heleny Böhmové nalezeného po 70 letech ve sbírce žďárského fotografa Viléma Frendla. Shromážděná fakta přibližují také osud rabína Arnolda Grünfelda, zavražděného v ústavu euthanasie u Drážďan.

Výstava Zmizelí sousedé - Pocta dětským obětem holokaustu představuje výsledky badatelské činnosti školáků z celého Česka, kteří se zapojili do projektu Židovského muzea v Praze. Z Vysočiny jsou vystaveny práce týkající se Havlíčkova Brodu, Chotěboře, Telče a Kostelní Myslové.

O skupině židovských dětí z Československa, které se za války zachránily ve Skandinávii, bude v muzeu vyprávět Judita Matyášová. Několik zachráněných dětí pocházelo z Jihlavska. Přednáška se uskuteční 18. září, začne v 17:00.

Přečteno: 518x
 

Kam dál:

Štítky:  

NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo