romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

TZ: Vystoupení dětských skupin zakončí první ročník projektu Romský mentor

Praha, 7.6.2012 9:51, (ROMEA)
ilustrační foto

Ve čtvrtek 14. června se uskuteční závěrečné vystoupení dětských skupin zapojených v tomto školním roce v projektu Romský mentor, který realizuje občanské sdružení ROMEA. Skupiny se pod vedením romských umělců a pedagogů v průběhu školního roku věnovaly různým druhům uměleckých činností. Vystoupení s bohatým programem, kde nebude chybět módní přehlídka, recitál či krátký muzikál, proběhne od 14:00 v Kulturním domě KVIZ v Praze.

Do projektu se ve školním roce 2011/2012 zapojilo celkem devět subjektů (školy, neziskové organizace a charita), které spolupracovaly s deseti romskými umělci a profesionály. Jak spolupráce probíhala? Na půdě každé školy či organizace se v rámci volnočasových aktivit konala série šestnácti pravidelných obsahově propojených setkání romského mentora se skupinou dětí. Charakter a náplň aktivit se odvíjí od profesního a uměleckého zaměření každého z mentorů. Šestnáctá, poslední aktivita, je určitým vrcholem projektu, kdy bude uspořádáno představení a výstavka děl dětí. Kromě toho, že romští mentoři mohou sloužit jako pozitivní vzor, děti během těchto setkání také získávají informace o romské kultuře a historii. Celkem se v průběhu roku realizuje 136 setkání dětí a mentorů.

Hlavním cílem projektu je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury nejen prostřednictvím pozitivního vzoru mentora - umělce. Důležitým cílem projektu je však i podpora vzniku smíšených dětských skupin a otevřené atmosféry. Projektu se ze známých romských osobností a umělců účastní například akademická malířka Laďa Gažiová, módní návrhář Pavel Berky, zpěvačka Pavlína Matiová či moderátor televizního pořadu Ostravského studia – ČT Martin Grinvalský a další. Závěrečné setkání a vystoupení dětí alespoň částečně představí práci dětských skupin.

Projekt do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně dotuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze a je úspěšně realizován v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. V Česku projekt probíhá od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA. Závěrečné vystoupení se koná v Kulturním domě KVIZ za podpory Městské části Praha 14 a bude jej moderovat novinářka Jarmila Balážová.

Další informace o projektu i sdružení ROMEA najdete na webových stránkách sdružení či na Facebooku.

Přečteno: 756x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Projekty, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo