romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

TZ: Vystoupení dětských skupin zakončí první ročník projektu Romský mentor

Praha, 7.6.2012 9:51, (ROMEA)
ilustrační foto

Ve čtvrtek 14. června se uskuteční závěrečné vystoupení dětských skupin zapojených v tomto školním roce v projektu Romský mentor, který realizuje občanské sdružení ROMEA. Skupiny se pod vedením romských umělců a pedagogů v průběhu školního roku věnovaly různým druhům uměleckých činností. Vystoupení s bohatým programem, kde nebude chybět módní přehlídka, recitál či krátký muzikál, proběhne od 14:00 v Kulturním domě KVIZ v Praze.

Do projektu se ve školním roce 2011/2012 zapojilo celkem devět subjektů (školy, neziskové organizace a charita), které spolupracovaly s deseti romskými umělci a profesionály. Jak spolupráce probíhala? Na půdě každé školy či organizace se v rámci volnočasových aktivit konala série šestnácti pravidelných obsahově propojených setkání romského mentora se skupinou dětí. Charakter a náplň aktivit se odvíjí od profesního a uměleckého zaměření každého z mentorů. Šestnáctá, poslední aktivita, je určitým vrcholem projektu, kdy bude uspořádáno představení a výstavka děl dětí. Kromě toho, že romští mentoři mohou sloužit jako pozitivní vzor, děti během těchto setkání také získávají informace o romské kultuře a historii. Celkem se v průběhu roku realizuje 136 setkání dětí a mentorů.

Hlavním cílem projektu je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury nejen prostřednictvím pozitivního vzoru mentora - umělce. Důležitým cílem projektu je však i podpora vzniku smíšených dětských skupin a otevřené atmosféry. Projektu se ze známých romských osobností a umělců účastní například akademická malířka Laďa Gažiová, módní návrhář Pavel Berky, zpěvačka Pavlína Matiová či moderátor televizního pořadu Ostravského studia – ČT Martin Grinvalský a další. Závěrečné setkání a vystoupení dětí alespoň částečně představí práci dětských skupin.

Projekt do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně dotuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze a je úspěšně realizován v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. V Česku projekt probíhá od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA. Závěrečné vystoupení se koná v Kulturním domě KVIZ za podpory Městské části Praha 14 a bude jej moderovat novinářka Jarmila Balážová.

Další informace o projektu i sdružení ROMEA najdete na webových stránkách sdružení či na Facebooku.

Přečteno: 793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Projekty, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo