romea - logo
2. prosince 2020 (středa)
svátek má Blanka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VÝZKUM: Pouhých 71 vět o Romech v učebnicích pro ZŠ. Chybí objektivní informace, navíc ty, které tam jsou podporují stereotypy

4.9.2020 19:59
Učebnice pro ZŠ a stereotypní zobrazení Romů (FOTO: Romea.cz)
Učebnice pro ZŠ a stereotypní zobrazení Romů (FOTO: Romea.cz)

V učebnicích na českých základních školách chybí úplné a objektivní informace o Romech, navíc většina informací podporuje stereotypy. Vyplývá to z výzkumu Romského vzdělávacího fondu, Rady Evropy a Institutu Georga Eckerta, který proběhl ve 20 evropských zemích. Cílem tohoto výzkumu bylo analyzovat zastoupení Romů ve školních osnovách a učebnicích používaných v primárním a sekundárním vzdělávání nejen v České republice. Zkoumány byly učebnice pro žáky základních škol 5. až 9. ročníku a některé pro studenty středních škol. Celkem z 38 zkoumaných učebnic v České republice se pouze 11 zmiňuje o romských tématech.

"Jen v 11 knihách je několik pasáží o Romech. Všechny objevené texty obsahují 1080 slov v 71 větách. Rom jako slovo je zmíněno jen 52krát. Většina pasáží, konkrétně 7 textů, pochází z učebnic dějepisu a jsou zde uvedeny v souvislosti s tématem druhé světové války, v souvislosti s holocaustem Židů, kde jsou také stručné poznámky o genocidě Romů," uvedl pro server Romea.cz Tomáš Ščuka, který realizoval výzkum v České republice.

V učebnicích občanské výchovy jsou Romové zmiňováni v tématech souvisejících s národnostními menšinami, právy menšin a diskriminací. Podle výzkumu zeměpisné knihy představují Romy pouze v numerické podobě.

Tomáš Ščuka upozorňuje, že celá řada informací o Romech v učebnicích je stereotypních.

"Romové uznávají jiné hodnoty, než většinové obyvatelstvo České republiky. Velice významná je pro ně rodina. Obvykle žijí se svou početnou rodinou pohromadě v jedno domě nebo v jedné čtvrti. Největším trestem pro Roma bylo vždy jeho vyloučení z rodiny. Od konce 20. století sílí snahy o lepší začlenění Romů do společnosti. Vznikají romské kulturní a vzdělávací spolky, organizují se celosvětové sjezdy Romů apod.“ Říká se, že Romové mají rytmus v těle, většina z nich krásně zpívá. Hudba byla a dodnes je zdrojem jejich obživy," uvádí Ščuka jeden z příkladů popisu Romů v učebnici.

"Autoři zde mluví o Romech jako o homogenní skupině. Jsou použity biologické předsudky, protože Romové podle textu mají biologický předpoklad pro tanec, hudbu, apod," vysvětluje Tomáš Ščuka, který si dle výsledků výzkumu myslí, že je potřeba učebnice a osnovy v této oblasti zrevidovat.

Výzkumníci doporučují, aby autoři učebnic a nakladatelství zahrnuli romské organizace a autory do jejich autorských skupin. Podle nich je důležité odstranit z učebnic zavádějící informace o Romech, omezit stereotypy, uznat přínos Romů pro společnost a uvést předsudky na pravou míru.

Je nutné vyvinout jasné cíle, pokud jde o kritické myšlení o rasismu a diskriminaci, aby se zabránilo poskytovat příležitost k budování nebo posilování stereotypů nebo diskriminace.

DOKUMENT

Přečteno: 2048x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Stereotypy, škola, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo