romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VÝZKUM: Pouhých 71 vět o Romech v učebnicích pro ZŠ. Chybí objektivní informace, navíc ty, které tam jsou podporují stereotypy

4.9.2020 19:59
Učebnice pro ZŠ a stereotypní zobrazení Romů (FOTO: Romea.cz)
Učebnice pro ZŠ a stereotypní zobrazení Romů (FOTO: Romea.cz)

V učebnicích na českých základních školách chybí úplné a objektivní informace o Romech, navíc většina informací podporuje stereotypy. Vyplývá to z výzkumu Romského vzdělávacího fondu, Rady Evropy a Institutu Georga Eckerta, který proběhl ve 20 evropských zemích. Cílem tohoto výzkumu bylo analyzovat zastoupení Romů ve školních osnovách a učebnicích používaných v primárním a sekundárním vzdělávání nejen v České republice. Zkoumány byly učebnice pro žáky základních škol 5. až 9. ročníku a některé pro studenty středních škol. Celkem z 38 zkoumaných učebnic v České republice se pouze 11 zmiňuje o romských tématech.

"Jen v 11 knihách je několik pasáží o Romech. Všechny objevené texty obsahují 1080 slov v 71 větách. Rom jako slovo je zmíněno jen 52krát. Většina pasáží, konkrétně 7 textů, pochází z učebnic dějepisu a jsou zde uvedeny v souvislosti s tématem druhé světové války, v souvislosti s holocaustem Židů, kde jsou také stručné poznámky o genocidě Romů," uvedl pro server Romea.cz Tomáš Ščuka, který realizoval výzkum v České republice.

V učebnicích občanské výchovy jsou Romové zmiňováni v tématech souvisejících s národnostními menšinami, právy menšin a diskriminací. Podle výzkumu zeměpisné knihy představují Romy pouze v numerické podobě.

Tomáš Ščuka upozorňuje, že celá řada informací o Romech v učebnicích je stereotypních.

"Romové uznávají jiné hodnoty, než většinové obyvatelstvo České republiky. Velice významná je pro ně rodina. Obvykle žijí se svou početnou rodinou pohromadě v jedno domě nebo v jedné čtvrti. Největším trestem pro Roma bylo vždy jeho vyloučení z rodiny. Od konce 20. století sílí snahy o lepší začlenění Romů do společnosti. Vznikají romské kulturní a vzdělávací spolky, organizují se celosvětové sjezdy Romů apod.“ Říká se, že Romové mají rytmus v těle, většina z nich krásně zpívá. Hudba byla a dodnes je zdrojem jejich obživy," uvádí Ščuka jeden z příkladů popisu Romů v učebnici.

"Autoři zde mluví o Romech jako o homogenní skupině. Jsou použity biologické předsudky, protože Romové podle textu mají biologický předpoklad pro tanec, hudbu, apod," vysvětluje Tomáš Ščuka, který si dle výsledků výzkumu myslí, že je potřeba učebnice a osnovy v této oblasti zrevidovat.

Výzkumníci doporučují, aby autoři učebnic a nakladatelství zahrnuli romské organizace a autory do jejich autorských skupin. Podle nich je důležité odstranit z učebnic zavádějící informace o Romech, omezit stereotypy, uznat přínos Romů pro společnost a uvést předsudky na pravou míru.

Je nutné vyvinout jasné cíle, pokud jde o kritické myšlení o rasismu a diskriminaci, aby se zabránilo poskytovat příležitost k budování nebo posilování stereotypů nebo diskriminace.

DOKUMENT

Přečteno: 2017x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Stereotypy, škola, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo