romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzniká národní romská platforma, půda pro diskusi o všech důležitých „romských tématech“

27.10.2015 14:30
Setkání zástupců
Setkání zástupců "romské koalice" s Jiřím Dienstbierem (FOTO: Archiv koalice NNO)

Příprava vzniku národní romské platformy byla hlavním bodem jednání mezi koalicí romských a proromských neziskovek s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem. Romská národní platforma by měla být půdou pro diskusi o všech základních „romských tématech“ mezi všemi důležitými aktéry – politiky, úřady, odborníky, aktivisty, ale také třeba školami nebo policií.

Platfroma by se měla také podílet na monitoringu naplňování vládní Strategie romské integrace do roku 2020. Koalice romských neziskových organizací by měla na půdě pltaformy plnit roli „proromské lobyistické skupiny“.

„Koalice by především měla romským a proromským nevládním organizacím a expertům umožnit účast na vytváření a fungování romské národní platformy,“ shrnul Michal Miko ze Slova 21.

Na úrovni Evropské unie funguje už od roku 2009 Evropská platforma pro romskou inkluzi, která zajišťuje dialog mezi evropskými politiky a romskými neziskovkami a odborníky. Právě po jejím vzoru by měly vznikat i platformy národní.

Kromě vzniku platformy se na setkání diskutovalo i o několika dalších zásadních bodech:

 • Podle představitelů neziskovek je nezbytné, aby Romové měli zastoupení v monitorovacích výborech a pracovních skupinách operačních programů rozdělujících finance z EU
 • Za důležité považují neziskovky a odborníci také přenastavení prirorit v rámci některých dotačních titulů, například tak, aby dotace umožnily nezávislé fungování malých lokálních neziskových organizací
 • Za zásadní považují i to, aby vláda přijala návrh zákona na odškodnění obětí protiprávní sterilizace a učinila konečně jasné kroky k odstranění velkovýkrmny vepřů v Letech u Písku, na místě bývalého romského koncentračního tábora.

Setkání s ministrem Dienstbierem se kromě neziskových organizací účastnili i zástupci Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Za neziskový nevládní sektor se setkání účastnili:

 • Slovo 21, z. s.,
 • Praha Romodrom, o. p. s., Praha
 • Vzájemné soužití, o. p. s, Ostrava
 • Romea, o. p. s., Praha
 • Otevřená společnost, o. p. s., Praha
 • JEKHETANE – SPOLEČNĚ, o. p. s., Ostrava
 • Romano Jasnica, z. s., Trmice
 • Khamoro, z. s. , Chodov
 • Drom, o. p. s., Brno
 • IQ Roma servis, o. s., Brno
 • Ivana Čonková, Praha
 • Jan Husák, Ústí nad Labem
Přečteno: 1939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo