romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vznikl Nadační fond památníků obětem romského holocaustu. Má shromažďovat finance na památníky obětem romského holocaustu

10.11.2016 15:55
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

V srpnu letošního roku byl založen Nadační fond památníků obětem romského holocaustu. Jeho cílem je získávat finanční prostředky na obnovu, rekonstrukci nebo nové zřízení památníků obětem romského holocaustu na území ČR. Fond byl oficiálně zaregistrován u Krajského soudu v Brně 10. srpna letošního roku.

BANKOVNÍ ÚČET

  • 115 – 2987510277/0100
  • IBAN: 9501000001152987510277

Zřízení nadačního fondu bylo motivováno snahou přiblížit romské oběti během 2. světové války veřejnosti jako součásti velkého boje za osvobození v rámci úsilí všech zdravých sil během odboje proti nacismu. Fond má být vlastním příspěvkem Romů k pietě za romské oběti a prosazení jejich způsobu vnímání těchto obětí do obecného povědomí o pietě všech obětí na území ČR.

"Hrůzy Holocaustu je třeba připomínat stále a opakovaně, protože ukazují, jaká cesta k nim vedla a že to je cesta špatná a neopakovatelná. Viz hnědnutí i naší politické a společenské sféry,“ uvedl pro server Romea.cz člen správní rady a zakladatel nadačního fondu Karel Holomek.

„Kdokoliv usoudí, že účel nadačního fondu je hoden jeho podpory, může poskytnout jakýkoliv příspěvek formou bankovního příkazu nebo prostřednictvím pošty. Do sdělení pro příjemce uveďte své jméno, případně instituci. Veřejnost bude informována pravidelně jedenkrát za půl roku, jakými prostředky je fond nadán, případně k jakému účelu, přesně a přísně dle stanoveného účelu, byly prostředky vynaloženy,“ uvedl Karel Holomek.

Z nadačního fondu by mělo být také pokryto zřízení pamětní desky na místě bývalé cikánské osady „Hraničky“ na jihovýchodní Moravě mezi obcemi Kyjov a Svatobořice, provádění výzkumu možné piety a zřízení nových pietních míst romským obětem holocaustu a usilovat o přemístění objektů a staveb v Letech u Písku, které dehonestují stávající památníky obětem romského holocaustu.

Vláda na začátku týdne rozhodla o zadání posudku na ocenění pozemků pod vepřínem v Letech u Písku, aby stát mohl pozemky odkoupit. "Vláda schválila návrh na ukončení provozu velkovýkrmny prasat v blízkosti pietního místa v Letech u Písku, napsal v této souvislosti mluvčí vlády Martin Ayrer.

"Vládní návrh na ukončení provozu vepřína v Letech u Písku je dobrá zpráva. Zdaleka ještě není vepřín odstraněn. V lepším případě potrvá ještě nějakou dobu, v horším se mohou vyskytnout další překážky. I já osobně jsem pro zrušení vepřína na stávajícím místě, ale i pro jeho umístění jinde v lokalitě, aby se nesnížila nezaměstnanost lidí tam. Na tom ostatně trvá i management farmy,“ dodal Karel Holomek.

Členy správní rady Nadační fond památníků obětem romského holocaustu jsou Karel Schwarzenberg, Michael Kocáb, Gejza Horváth, muzikant a pracovník IQ Roma servis, Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě a Alica Sigmund Heráková, odborná pracovnice Muzea romské kultury.

Přečteno: 1190x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Romové, Vláda, Nadační fond, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo