romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za mačetový útok v baru uložil odvolací soud až 17,5 roku

24.10.2013 16:46, (ROMEA)
Krajský soud v Liberci vynesl 29. července 2013 rozsudek nad pěticí mužů obžalovaných z takzvaného mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku. Na snímku jsou odsouzení (zleva) Vojtěch Husák, Jakub Žiga a Antonín Sinu. (FOTO: ČTK)
Krajský soud v Liberci vynesl 29. července 2013 rozsudek nad pěticí mužů obžalovaných z takzvaného mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku. Na snímku jsou odsouzení (zleva) Vojtěch Husák, Jakub Žiga a Antonín Sinu. (FOTO: ČTK)

Za mačetový útok v Novém Boru stráví Vojtěch Husák 17,5 roku, Jakub Žiga a Antonín Sinu 15 let ve vězení. Dnes o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze, rozsudek je pravomocný. Sinu nakonec nebyl potrestán za ublížení na zdraví, ale za pokus o vraždu. Soud mu tak místo tříletého trestu vyměřil o 12 let více. Žigovi soud verdikt potvrdil, Husákovi o rok a půl zpřísnil.

Při incidentu v srpnu 2011 zranili romští útočníci v baru tři muže. Útok vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací.

"Bylo to příliš dlouhé, jsem rád, že už to skončilo, pro Nový Bor to byla opravdu ostuda," řekl ČTK v reakci na dnešní rozhodnutí soudu novoborský starosta Jaromír Dvořák. Situace ve městě se podle něj postupně uklidnila.

V Boru je od té doby posílena městská policie o další dva lidi, funguje tam romská hlídka a asistenti. "Osvědčilo se nám to, loni jsme měli nejnižší kriminalitu za posledních deset let, letos to trochu pokazila prezidentská amnestie," dodal Dvořák.

Soud dnes rozhodoval také o odvolání dvou mladistvých spoluobžalovaných, kteří si u krajské instance vyslechli 3,5letý a pětiletý trest. Jednomu odvolací soud verdikt potvrdil, u druhého naopak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.

Podle obžaloby se útočníci mstili za předchozí konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si do baru přišli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy a mladíci ji začali vulgárně urážet.

Hosté se ženy zastali a vyvedli je, jeden host prý také jednoho z hochů udeřil. Romové se údajně krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty bez varování napadli.

Jednomu ze zraněných mužů museli lékaři nahradit část lebky platinovou destičkou. Soudní psycholožka už dříve uvedla, že útok nebyl plánovaný, ale byla to akce vyvolaná hněvem.

Dnešnímu zasedání nesměla kvůli nízkému věku dvou obžalovaných přihlížet veřejnost. Zájemci si tak mohli vyslechnout pouze samotné vyhlášení rozsudku, které musí být podle zákona veřejné vždy. 


Přečteno: 4219x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nový Bor, Soud, Mačetový útokHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo