romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Za maření voleb v Bílině udělil soud podmínku. Hlasy zřejmě prodávali hlavně Romové

16.12.2015 11:39
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Obžalovaný Chanh Bui Duy u soudu po předchozím zapírání přiznal, že lidem vyplácel 300 až 500 korun za hlas v komunálních volbách v Bílině v říjnu minulého roku. Za maření voleb dostal osmiměsíční podmíněný trest. Informuje o tom server iDNES.cz.

Obžalovaný soudu neřekl, kdo byl muž, který mu dal peníze na uplácení voličů. Tvrdil, že se setkali jen jednou a že ho nezná.

Situaci během voleb v Bílině monitorovaly neziskové organizace Oživení, Transparency International, Nadační fond proti korupci a Naši politici, kterým se podařilo získat několik místních lidí, aby se skrytými kamerami a diktafony kupčení s hlasy zdokumentovali. Obviněný měl nabízet peníze za vyplnění volebního lístku pro sociální demokracii, ta uplácení ovšem odmítla s tím, že se jí naopak někdo snaží zdiskreditovat.

Sociální demokraté nicméně získali mimořádně vysoký počet hlasů ve dvou okrscích, kde žije početná romská komunita a kde se podle svědků uplácelo nejvíc. Podle krajské soudkyně bylo navíc 48 lístků vyplněno stejnou rukou, což bylo také jedním z důvodů, proč byly volby zrušeny a opakovány v náhradním termínu.

V opakovaných volbách sociální demokraté v Bílině ztratili tři mandáty z pěti.

Přečteno: 635x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo