romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Za plánovanou bitkou v Mostě byly prý osobní spory, nikoli rasismus

Most, 24.10.2012 10:34, (ROMEA)

Za plánovanou hromadnou bitkou v Mostě, která se měla uskutečnit na konci září v Mostě a kterou se policii podařilo překazit, byly podle nových informací kriminalistů osobní spory mezi lidmi z tamních diskoték - romskými majiteli a vyhazovači. Zatímco spor přijeli řešit Romové z různých míst kraje, místní chanovští Romové se od incidentu zcela distancovali.

Do Mostu se na konci září sjeli ozbrojení Romové a proti nim stála početná skupina protivníků, mezi nimiž konstatovali policisté i příznivce extremistických skupin.

Z čerstvých informací policie nyní vyplynulo, že plánované bitce předcházely již dříve menší strkanice. "V Mostě a Litvínově jsme zaznamenali několik drobných konfliktů. Jeden třeba ve sportovním zařízení, další přímo na ulici," uvedla mluvčí mosteckých policistů Ludmila Světláková.

Když incidentů přibývalo, policie se začala zajímat, co se děje, a díky tomu včas odhalila chystanou rvačku.

"Na jedné straně byli místní Romové, kteří vlastní na Mostecku několik diskoték, a na druhé straně členové ochranky jiných diskoték. Nešlo ale o to, že by ochranka nechtěla někoho pustit do podniku, konflikty neměly ani rasový podtext. Jednalo se o individuální spory a osobní nevraživost několika lidí," popsala Světláková. Bližší detaily sporu ale nesdělila.

Policie nechtěla konflikty podcenit. "Připomínalo to totiž Nepraktu," zmínila Světláková tragický případ před diskotékou Neprakta klub v Mostě.

Ochranka této diskotéky v prosinci 2003 v sebeobraně zastřelila dva z útočníků, kteří se násilím dobývali dovnitř. Tehdy vzduchem svištěly řetězy a lámaly se baseballové pálky. Před soudem pak skončili útočníci, proti nimž ochranka střílela, v roce 2009 ale soud prohlásil, že je případ promlčený.

Současný majitel Neprakta klubu Vladimír Makovec říká, že s letošní plánovanou bitkou nemají lidé z jeho podniku nic společného.

"Naši kluci v tomhle incidentu stoprocentně nebyli. Nás to minulo, naši kluci ani nejsou místní, my máme agenturu z Karlových Varů. Netuším, co mohlo být důvodem sporů," řekl Makovec.

Obě skupiny se domluvily, že si spory vyřídí večer 18. září. "Romové zaktivizovali své známé, ochranka také," líčí Světláková.

Policie ale o chystané bitce věděla. Nasadila šedesát lidí včetně krajské pořádkové jednotky, kriminalistů a policejního antikonfliktního týmu. Na frekventované silnici I/13 u Bíliny zastavila osmnáct aut, kterými se do Mostu sjížděli Romové.

"Pocházeli z Ústí nad Labem, Teplic a Chomutovska. Ale třeba chanovští Romové se od incidentu distancovali," podotkla Světláková.

Mezitím, kdy policisté zasahovali u Bíliny, další v Mostě kontrolovali druhou skupinu, která se shromáždila na parkovišti v Moskevské ulici. Šéf mostecké policie Jiří Volprecht tehdy konstatoval, že jsou v ní příznivci krajní pravice.

"V průběhu akce bylo zkontrolováno celkem 32 aut a 142 lidí. Policisté u nich nalezli 29 zbraní. Mezi nimi byly baseballové pálky, teleskopické obušky, nože a sečné zbraně, slzotvorné prostředky, golfová hůl, dřevěné násady, kladiva. Dalších jedenáct odhozených zbraní policisté našli v bezprostřední blízkosti aut," vyjmenovala Světláková.

Kromě toho policie předvedla dva muže, jeden nadával zasahujícím na silnici u Bíliny, druhý byl v celostátním pátrání.

Policisté ve městě hlídkovali do druhého dne, až do víkendu pak kontrolovali mostecké podniky. V pohotovosti zůstali ještě několik dalších dní. Nyní už podle kriminalistů akutní

ras, IDnes.cz
Přečteno: 555x
 

Kam dál:

Štítky:  

MostHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo