romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za protiromské cedule u památníku v Letech rozdal soud podmínky. Muzeum romské kultury rozsudek přivítalo

4.11.2020 10:59
Záběr webové stránky, kam extremisté umístili fotografie zhanobeného památníku v Letech u Písku (červen 2018) (FOTO: Romea.cz)
Záběr webové stránky, kam extremisté umístili fotografie zhanobeného památníku v Letech u Písku (červen 2018) (FOTO: Romea.cz)

Dva muže potrestal Okresní soud v Písku začátkem října kvůli umístění nápisů urážejících Romy u památníku v Letech u Písku. Soud je nepravomocně uznal vinnými z trestného činu popírání a schvalování genocidy. Jeden z obžalovaných dostal roční trest, druhý pak trest osmi měsíců. Oba tresty jsou podmíněné se zkušební dobou 2 roky. Informaci zjistila Česká televize na základě rozsudku poskytnutého podle zákona o přístupu k informacím. Muzeum romské kultury, které je správcem Kulturní památky Lety, rozhodnutí soudu uvítalo.

Obžalovaní zpochybnili nacistickou genocidu

Oba muži podle rozsudku v květnu roku 2018 umístili na informační cedule v areálu památníku nápis, který v zásadě tvrdil, že žádný Rom nepracuje. Tabule s urážlivými nápisy objevili lidé v areálu památníku na přelomu května a června 2018. Na případ tehdy upozornil zpravodajský server Romea.cz, podle kterého byl na tabulích nápis: "Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky".

Zpravodajský server Romea.cz již tehdy uvedl, že cedule na památník umístil nacionalistický spolek My proti všem v rámci svého projektu První republika. To nyní potvrdil i soud s tím, že jeden z obžalovaných 13 let pracoval pro vězeňskou službu. Této práce zanechal jen pár měsíců před činem.

Podle soudu muži tímto činem veřejně zpochybnili nacistickou genocidu a snažili se zlehčovat důvod zřízení a existence tábora v Letech u Písku v době protektorátu Čechy a Morava.

„Spáchali takový čin veřejně, přičemž z obsahu textu vyvěšených tabulí (…) je zjevné, že obžalovaní tímto svým výrokem zpochybňují nacistickou genocidu v období 2. světové války, která v českých zemích byla namířena i proti Romům,“ cituje web České televize odůvodnění píseckého soudce Martina Krále.

Oba u soudu svou vinu opakovaně odmítli. Muže však usvědčil signál z jejich mobilních telefonů i kamerový záznam. Stěžejní pak byla i výpověď soudního znalce, který označil znaky chůze a tělesnou výšku obou obžalovaných za shodné s muži na videu.

Obžalovaní jsou podle Národní centrály proti organizovanému zločinu hlavními představiteli hnutí První republika. To je typické výrazným důrazem na českou etnicitu – Romové podle hnutí nejsou vnímáni jako součást českého národa. Soud také označil výpověď obou obžalovaných za nevěrohodnou.

Ředitelka Muzea romské kultury: I když jsme dlouho na rozsudek čekali, jsem příjemně překvapena

Trestní oznámení v kauze podalo v květnu 2018 Muzeum romské kultury, které je správcem Kulturní památky Lety. Ředitelku Muzea romské kultury Janu Horváthovou rozsudek příjemně překvapil.

"Rozsudek v této kauze, byť jsme na něj čekali opravdu dlouhé dva roky, mě příjemně, a nutno říct – i po řadě nezdarů ve srovnatelných kauzách – nečekaně překvapil. Je to satisfakce a taky jakési ujištění, že lze podobné škůdce této společnosti odhalit i potrestat,“ uvedla k rozsudku Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, které v místě buduje památník Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. 

„Jsme velice rádi, že tématu hatespeech, které v tomto případě jasně vykazuje znaky popírání genocidy, se dostává objektivního vyhodnocení ze strany českých soudů. Ocenili bychom, kdyby historická zkušenost a utrpení Romů a Sintů bylo uznáno, a bylo tak jasné, kde je dělicí čára, kterou nebudou veřejně překračovat ani politici ani jiní občané naší země. Jistě nás čeká práce v oblasti vzdělávání,“ dodala Horváthová

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, minimálně 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Přečteno: 692x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Rasismus, Soud, rozsudek, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo