romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústavní soud: Žaloba Romů na město Kladno a na stát kvůli bydlení se musí znovu prošetřit

14.8.2015 10:12
Diskriminační inzerát.  (Archiv Romea.cz.)
Diskriminační inzerát. (Archiv Romea.cz.)

Ústavní soud nařídil Vrchnímu soudu v Praze, aby znovu řešil žalobu romského páru na město Kladno a český stát kvůli údajné diskriminaci při přidělování bytů.

Původně Krajský soud v Praze přiznal žalobcům omluvu a 40 tisíc korun od Kladna, a to zejména kvůli tomu, že nikdo neřešil špatný stav bytu. Ve zbytku žalobu zamítl, vrchní soud pak verdikt potvrdil.

Tvrzení o plánovité a úmyslné diskriminaci Romů justice odmítla. Podle ústavních soudců však v rozsudku chybí důkladnější odůvodnění. Rozsudek krajského soudu je vnitřně rozporný, řekl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Vrchní soud by dl verdiktu měl lépe vysvětlit, jakému diskriminačnímu a segregačnímu jednání byli Romové vystaveni, případně zda se týkal širší skupiny lidí. Justice by se také měla zabývat případnou nepřímou diskriminaci, která sice nevyplývá přímo z právních předpisů, ale projevuje se při jejich aplikaci.

Romové v žalobě na ochranu osobnosti také požadovali, aby Kladno změnilo pravidla pro přidělování bytů a nabídlo jim nájemní bydlení mimo sociálně vyloučené lokality. Výsledek sporu je podle Fenyka otevřený, nález Ústavní soud označil spíše za procesní.

Přečteno: 973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo