romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zástupkyně ombudsmana Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat

17.8.2022 16:05
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, nechce ho už dál zastupovat a spolupracovat s ním. Řekla to dnes ČTK a zpravodajskému serveru Romea.cz zaslala rezignační dopis.

Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv pak v únoru 2020. Mandáty jsou šestileté.

"Nechci a nemohu nadále zastupovat ombudsmana Stanislava Křečka ani s ním jakkoli spolupracovat, neboť s jeho názory, lidským i profesním přístupem zásadně nesouhlasím," uvedla Monika Šimůnková v rezignačním dopise zaslaném zpravodajskému serveru Romea.cz.

"Pan Křeček mi krátce poté, co Senát PČR přijal kritické usnesení k jeho osobě, odebral za použití nepravdivých a smyšlených informací, které odmítám a zvažuji právní kroky na svoji obranu, veškerou agendu, které jsem se svědomitě, intenzivně a v souladu se složeným slibem věnovala po dobu výkonu svého mandátu a kterou nemohu tak, jak to činili všichni moji předchůdci v této pozici, nadále vykonávat ve prospěch lidí, kteří naši pomoc potřebují," dodává v dopise Šimůnková,

"Pan Křeček mi sdělil, že mi agendu nevrátí, zakázal mi chodit na interní porady a řekl mi, že další spolupráci si představuje tak, že mě bude úkolovat ad hoc," dodala pro zpravodajský server Romea.cz Monika Šimůnková.

Křeček ČTK řekl, že s další spoluprací počítal a je mu líto, že v rozhodování Šimůnkové převážily emoce.

Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné názory. Střetli se v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí. Ombudsman už dřív stáhl svou zástupkyni z vládních rad, v nichž za jeho kancelář zasedala. Od července jí pak odebral veškerou její agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla. Za zástupkyni se postavila řada organizací.

Situací v úřadu veřejného ochránce práv se v polovině července zabýval sněmovní petiční výbor. Sešel se kvůli tomu třikrát. Nakonec se nepřiklonil k žádné ze stran sporu.

REZIGNAČNÍ DOPIS

Přečteno: 653x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Monika Šimůnková, Stanislav KřečekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo