romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sobotní demonstrace neonacistů: Debakl Vandase ve Vítkově, Adam B. Bartoš v Praze vyzval k zavedení totality, v Krupce přes 350 odpůrců neonacismu

Praha/Krupka/Vítkov, 28.9.2013 14:28, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 18:15)
Asi 100 neonacistů se 28. 9. 2013 sešlo v Praze na Václavském náměstí (FOTO: Repro iDNES.cz)
Asi 100 neonacistů se 28. 9. 2013 sešlo v Praze na Václavském náměstí (FOTO: Repro iDNES.cz)

Přibližně stovka extremistů dorazila na svatováclavskou manifestaci, kterou v Praze pořádají neonacisté. Skupinky radikálů jsou ve spodní části Václavského náměstí a mají naplánovaný pochod na nábřeží Edvarda Beneše. V Krupce vyšlo do ulic asi 200 Romů a jejich podporovatelů, neonacisté zatím nikde nejsou. Ve Vítkově mluví vůdce extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas před prázdným náměstím.

Asi 350 Romů a odpůrců neonacismu v Krupce

V Krupce se krátce po půl třetí shromáždilo asi 350 odpůrců neonacismu. Mezi nimi je velké množství místních Romů. Podpořit je však přijeli i němečtí antifašisté. První konflikt se odehrál v momentě, kdy mezi Romy přišli provokovat neonacisté, kteří rozdávali letáky extremistické DSSS. "Asi 70 antifašistů z Německa na provokaci zareagovalo a policie jen tak tak zabránila střetu. Noviny a plakáty DSSS skončily roztrhané na zemi. Neonacisté přišli i o vlajku DSSS," hlásil z místa spolupracovník serveru Romea.cz krátce před třetí hodinou.

Neonacisté z uskupení České lvi, kteří měli shromáždění nahlášené na druhou hodinu, vůbec nedorazili. Podle zjištění serveru Romea.cz shromáždění měli přesunout na 17 hodinu, ale ani¨tak se jich nesešlo více jak 5. "Asi 5 neonacistů jsme viděli na Mariánském náměstí," hlásil krátce po 17 hodině spolupracovník serveru Romea.cz přímo z místa, který uvedl, že místní Romové se rozešli před 17 hodinou do svých domovů. "Situace tady je naprosto klidná," dodal.

Vandas ve Vítkově před prázdným náměstím

Ve stejnou dobu ve Vítkově začal řečnit vůdce extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Bohužel ho nikdo neposlouchal. Na jeho shromáždění nikdo nepřišel. "Je tady asi 30 odpůrců DSSS, Vandas tady nikoho nezaujal," uvedl spolupracovník serveru Romea.cz. I ve Vítkově byla situace klidná.

100 neonacistů v Praze na Můstku, 40 odpůrců neonacismu

Na tradiční neonacistickou svatováclavskou demonstraci dorazilo na pražské Václavské náměstí pouze 100 extremistů. "Stojí tu roztroušené skupinky a diskutují. Pár lidí drží transparenty například s nápisy například: Stop totalitním paragrafům nebo Národní identita místo globalizované šedé masy," popsal situaci kameraman iDNES.cz.

Protestující, kteří se rekrutovali například z Dělnické mládeže, sdružení K 213, ale i třeba srbské radikální strany, využili dnešní svátek sv. Václava k připomínce národních zájmů, které jsou podle nich prý potlačovány. Průvod se obešel bez incidentů. Účastníci se krátce po 15:00 před úřadem vlády rozešli.

Na transparentech měli neonacisté nápisy jako "Proti kapitalismu a neoliberalismu", "Socializace místo škrtů!" nebo "Národní identity místo globalizování šedé masy". Řečníci ale v projevech odmítli, že by byli radikálové. Před blížícími se parlamentními volbami prý chtěli jen upozornit na národní tradice.

Například publicista Adam B. Bartoš vyzval, aby lidé volili strany s pronárodními zájmy. Při projevu na Václavském náměstí ale zároveň dodal, že by byl spíš pro omezení volebního práva a některým skupinám ho dokonce vzal. S projevy vystoupil také zástupce srbské radikální strany, jejíž příznivci na demonstraci hlásali, že Kosovo patří Srbům. Po projevech také kolovala mezi účastníky kasička, v níž se vybíralo na Evropskou frontu solidarity pro Kosovo.

Při pochodu centrem města provázeli demonstranty policisté a během pochodu skandovali demonstranti hesla jako "Proti multikulti".

Proti zneužívání svatého Václava neonacisty k hlásání etnické a skupinové nenávisti a proti podněcování protiromských nálad se dnes na Jungmannově náměstí v centru Prahy sešly na pokojném shromáždění zhruba čtyři desítky lidí. "Chtějí-li se neonacisté hlásit ke svatému Václavu, ať se hlásí k jeho hodnotám. Nechceme, aby ve jménu svatého Václava zněla nenávist a vylučování," řekl profesor Martin Putna, jehož závěrečné zvolání "Vyžeňme fašisty!" odměnili přítomní souhlasným voláním a potleskem.

Mezi účastníky převažovali mladí lidé, někteří v zelených tričkách a s transparenty Strany zelených či s plakátky "Kdo je tady slušný občan?" a "Chceme Prahu pestrou". Akci pořádala Iniciativa Blokujeme, mluvili zástupci Romů, Strany zelených i církve. Na pokojné shromáždění "zavítal" také kníže Václav, který pro dnešek vstal z hrobu, aby v zábavné scénce připomněl svůj odkaz mírumilovnosti a snášenlivosti.

Putna ČTK potvrdil, že dnešní akce byla připravena jako pokojná, po žádných střetech nikdo netoužil, střety mu prý ani nejsou příjemné, raději přednáší v univerzitní posluchárně. "Ale pokud na svatého Václava kráčejí neonacisté centrem Prahy, tak jako občan, jako literární historik a jako katolík musím tady být a říkat ne, ne, ne," prohlásil.  "Je potřeba, aby nejen Romové, ale celá společnost vystupovala proti projevům rasismu," řekl ČTK David Tišer.

VIDEO

Přečteno: 4974x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Demonstrace, Pochod, Krupka, Ostrava, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo