romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sdružení ROMEA: Závěrečné vystoupení dětských skupin – odpoledne nabité radostí

Praha, 20.6.2012 9:32, (ROMEA)
Závěrečné vystoupení. Foto: Lukáš Houdek
Závěrečné vystoupení. Foto: Lukáš Houdek

Ve čtvrtek 14. června se uskutečnilo závěrečné vystoupení dětských skupin zapojených v tomto školním roce v projektu Romský mentor, který realizuje občanské sdružení ROMEA. Skupiny se pod vedením romských umělců a pedagogů v průběhu školního roku věnovaly různým druhům uměleckých činností. Děti za podpory mentorů a pedagogů předvedly úžasné výkony a spontánně sdílely své pocity.

Slavnostním odpolednem, které se za podpory Městské části Praha 14 konalo v Kulturním domě KVIZ, zúčastněné provázela moderátorka Jarmila Balážová. Po přivítání dětských účastníků projektu, mentorských dvojic, rodičů a dalších hostů, se všichni přítomní zúčastnili hudebního workshopu se zpěvačkou Pavlínou Matiovou. Píseň O happy day rozezpívala přítomné bez rozdílu věku. Následně proběhlo představení jednotlivých skupin a jejich práce konkrétním mentorem či pedagogem a pak jsme si mohli vychutnat vystoupení dětí.

Výtvarníci ze ZŠ Letohradská na Praze 7 s mentorkou akademickou malířkou Ladislavou Gažiovou představili Výstavu výtvarných prací. Vlastní časopis a výtvarné práce vystavily také děti z kladenské ZŠ praktické v Pařížské ulici. Módní návrhář Pavel Berky uvedl přehlídku modelů, které si děti za pomoci mentora a pedagoga navrhly a ušily. Kromě módní přehlídky děti předvedly i ukázky několika druhů tanců od tanga po čardáš. Skupina Malu Monte spojila různé prvky dramatického umění a předvedla dramatické scénky plné tance, napětí či zpěvu. Atmosféru dobarvovaly i různorodé kostýmy a společnými silami vyrobené kulisy.

V druhé polovině vystoupily děti z Církevní ZŠ a MŠ Přemysla Pittra v Ostravě. Recitál na počest zesnulého spisovatele Vlada Oláha uvedly písní a pak jsme se již mohli zaposlouchat do autorových básní, které skupina nahrála. Skupina převedla i taneční vystoupení. K energickému rozproudění atmosféry přispělo umělecké pásmo klubu Romaňi giľi z Chomutova. Malí hudebníci i přes velkou trému perfektně rozproudily diváky. Děti ze ZŠ praktické ve Slaném bravurně zvládly nacvičit muzikálové představení s názvem o Julině a Markovi. Děti předvedly skvělé pěvecké a dramatické výkony a dokázaly diváky rozveselit i dojmout. Na závěr si všichni společně zazpívali píseň O happy day.

Děti přijeli podpořit nejen zástupci Open Society Foundation a Nadace Presley Ridge, ale kupříkladu i Michaela Marksová Tominová, stínová ministryně ČSSD pro lidská práva a rodinu.

Do projektu se ve školním roce 2011/2012 zapojilo celkem devět subjektů (školy, neziskové organizace a charita), které spolupracovaly s deseti romskými umělci a profesionály. Jak spolupráce probíhala? Na půdě každé školy či organizace se v rámci volnočasových aktivit konala série šestnácti pravidelných obsahově propojených setkání romského mentora se skupinou dětí. Charakter a náplň aktivit se odvíjí od profesního a uměleckého zaměření každého z mentorů. Šestnáctá, poslední aktivita, je určitým vrcholem projektu, kdy bude uspořádáno představení a výstavka děl dětí. Kromě toho, že romští mentoři mohou sloužit jako pozitivní vzor, děti během těchto setkání také získávají informace o romské kultuře a historii. Celkem se v průběhu roku realizuje 136 setkání dětí a mentorů.

Hlavním cílem projektu je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury nejen prostřednictvím pozitivního vzoru mentora - umělce. Důležitým cílem projektu je však i podpora vzniku smíšených dětských skupin a otevřené atmosféry. Závěrečné setkání a vystoupení dětí alespoň částečně představilo práci dětských skupin.

Projekt do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně dotuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze a je úspěšně realizován v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. V Česku projekt probíhá od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA. Drobné ceny pro účastníky projektu věnovala společnost ALZA.

Další informace o projektu i sdružení ROMEA najdete na webových stránkách sdružení či na Facebooku.

Přečteno: 768x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Děti, Menšiny, Mládež, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo