romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sdružení ROMEA: Závěrečné vystoupení dětských skupin – odpoledne nabité radostí

Praha, 20.6.2012 9:32, (ROMEA)
Závěrečné vystoupení. Foto: Lukáš Houdek
Závěrečné vystoupení. Foto: Lukáš Houdek

Ve čtvrtek 14. června se uskutečnilo závěrečné vystoupení dětských skupin zapojených v tomto školním roce v projektu Romský mentor, který realizuje občanské sdružení ROMEA. Skupiny se pod vedením romských umělců a pedagogů v průběhu školního roku věnovaly různým druhům uměleckých činností. Děti za podpory mentorů a pedagogů předvedly úžasné výkony a spontánně sdílely své pocity.

Slavnostním odpolednem, které se za podpory Městské části Praha 14 konalo v Kulturním domě KVIZ, zúčastněné provázela moderátorka Jarmila Balážová. Po přivítání dětských účastníků projektu, mentorských dvojic, rodičů a dalších hostů, se všichni přítomní zúčastnili hudebního workshopu se zpěvačkou Pavlínou Matiovou. Píseň O happy day rozezpívala přítomné bez rozdílu věku. Následně proběhlo představení jednotlivých skupin a jejich práce konkrétním mentorem či pedagogem a pak jsme si mohli vychutnat vystoupení dětí.

Výtvarníci ze ZŠ Letohradská na Praze 7 s mentorkou akademickou malířkou Ladislavou Gažiovou představili Výstavu výtvarných prací. Vlastní časopis a výtvarné práce vystavily také děti z kladenské ZŠ praktické v Pařížské ulici. Módní návrhář Pavel Berky uvedl přehlídku modelů, které si děti za pomoci mentora a pedagoga navrhly a ušily. Kromě módní přehlídky děti předvedly i ukázky několika druhů tanců od tanga po čardáš. Skupina Malu Monte spojila různé prvky dramatického umění a předvedla dramatické scénky plné tance, napětí či zpěvu. Atmosféru dobarvovaly i různorodé kostýmy a společnými silami vyrobené kulisy.

V druhé polovině vystoupily děti z Církevní ZŠ a MŠ Přemysla Pittra v Ostravě. Recitál na počest zesnulého spisovatele Vlada Oláha uvedly písní a pak jsme se již mohli zaposlouchat do autorových básní, které skupina nahrála. Skupina převedla i taneční vystoupení. K energickému rozproudění atmosféry přispělo umělecké pásmo klubu Romaňi giľi z Chomutova. Malí hudebníci i přes velkou trému perfektně rozproudily diváky. Děti ze ZŠ praktické ve Slaném bravurně zvládly nacvičit muzikálové představení s názvem o Julině a Markovi. Děti předvedly skvělé pěvecké a dramatické výkony a dokázaly diváky rozveselit i dojmout. Na závěr si všichni společně zazpívali píseň O happy day.

Děti přijeli podpořit nejen zástupci Open Society Foundation a Nadace Presley Ridge, ale kupříkladu i Michaela Marksová Tominová, stínová ministryně ČSSD pro lidská práva a rodinu.

Do projektu se ve školním roce 2011/2012 zapojilo celkem devět subjektů (školy, neziskové organizace a charita), které spolupracovaly s deseti romskými umělci a profesionály. Jak spolupráce probíhala? Na půdě každé školy či organizace se v rámci volnočasových aktivit konala série šestnácti pravidelných obsahově propojených setkání romského mentora se skupinou dětí. Charakter a náplň aktivit se odvíjí od profesního a uměleckého zaměření každého z mentorů. Šestnáctá, poslední aktivita, je určitým vrcholem projektu, kdy bude uspořádáno představení a výstavka děl dětí. Kromě toho, že romští mentoři mohou sloužit jako pozitivní vzor, děti během těchto setkání také získávají informace o romské kultuře a historii. Celkem se v průběhu roku realizuje 136 setkání dětí a mentorů.

Hlavním cílem projektu je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury nejen prostřednictvím pozitivního vzoru mentora - umělce. Důležitým cílem projektu je však i podpora vzniku smíšených dětských skupin a otevřené atmosféry. Závěrečné setkání a vystoupení dětí alespoň částečně představilo práci dětských skupin.

Projekt do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně dotuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze a je úspěšně realizován v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. V Česku projekt probíhá od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA. Drobné ceny pro účastníky projektu věnovala společnost ALZA.

Další informace o projektu i sdružení ROMEA najdete na webových stránkách sdružení či na Facebooku.

Přečteno: 736x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Děti, Menšiny, Mládež, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo