romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zeman by vyčleňoval pouze mentálně handicapované

Praha, 22.1.2015 9:41, (ROMEA)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Prezident Miloš Zeman při svém výroku o handicapovaných dětech nehovořil o tělesně postižených, řekl po jednání s prezidentem ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Z rozhovoru podle Chládka vyplynulo, že Zeman měl na mysli především středně těžké a vážné případy mentálního handicapu.

"Jak jsem pochopil pana prezidenta, tak je to mířeno na děti, které vlastně mentálně nemají na to, aby mohly být v hlavním vzdělávacím proudu a potřebují speciální péči," uvedl Chládek.

Zhruba v tomto smyslu slova hlavy státu minulý týden vysvětloval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se před týdnem při návštěvě Pardubického kraje vyjádřil, že společné vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí je "neštěstím pro obě strany". O den později se na něj kvůli tomu snesla vlna kritiky od politiků, odborníků i představitelů organizací pracujících s handicapovanými.

Celá debata měla vzniknout kvůli obavě z rušení speciálních a praktických škol. Tento krok však ministerstvo neplánuje. "Speciální a praktické školy mají své místo v českém systému. Na druhou stranu by se tam neměly oddělovat žádné děti, které by měly být v hlavním vzdělávacím proudu," uvedl ministr.

V této souvislosti připomněl nutnost dalšího zlepšování podmínek pro kvalitní začlenění handicapovaných dětí do běžných škol. O to se snaží i novela školského zákona, kterou v těchto dnech projednává Poslanecká sněmovna. "Připravujeme ty podmínky tak, abychom do toho hlavního proudu dostali pokud možno co největší počet dětí," poznamenal Chládek.

Pro vyrovnání rozdílů mezi dětmi při zahájení povinné školní docházky chce ministerstvo zavést poslední rok předškolního vzdělávání jako povinný. Mělo by to pomoci zejména dětem z méně podnětného rodinného prostředí. "Na děti jsou dva vlivy, dva vývojové determinanty. Jeden je dědičnost a jeden je výchova," řekl k tomu Chládek.
brf, ČTK
Přečteno: 784x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, segregace, Menšiny, Lidská práva, MŠMT, Integrace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo