romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zeman by vyčleňoval pouze mentálně handicapované

Praha, 22.1.2015 9:41, (ROMEA)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Prezident Miloš Zeman při svém výroku o handicapovaných dětech nehovořil o tělesně postižených, řekl po jednání s prezidentem ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Z rozhovoru podle Chládka vyplynulo, že Zeman měl na mysli především středně těžké a vážné případy mentálního handicapu.

"Jak jsem pochopil pana prezidenta, tak je to mířeno na děti, které vlastně mentálně nemají na to, aby mohly být v hlavním vzdělávacím proudu a potřebují speciální péči," uvedl Chládek.

Zhruba v tomto smyslu slova hlavy státu minulý týden vysvětloval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se před týdnem při návštěvě Pardubického kraje vyjádřil, že společné vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí je "neštěstím pro obě strany". O den později se na něj kvůli tomu snesla vlna kritiky od politiků, odborníků i představitelů organizací pracujících s handicapovanými.

Celá debata měla vzniknout kvůli obavě z rušení speciálních a praktických škol. Tento krok však ministerstvo neplánuje. "Speciální a praktické školy mají své místo v českém systému. Na druhou stranu by se tam neměly oddělovat žádné děti, které by měly být v hlavním vzdělávacím proudu," uvedl ministr.

V této souvislosti připomněl nutnost dalšího zlepšování podmínek pro kvalitní začlenění handicapovaných dětí do běžných škol. O to se snaží i novela školského zákona, kterou v těchto dnech projednává Poslanecká sněmovna. "Připravujeme ty podmínky tak, abychom do toho hlavního proudu dostali pokud možno co největší počet dětí," poznamenal Chládek.

Pro vyrovnání rozdílů mezi dětmi při zahájení povinné školní docházky chce ministerstvo zavést poslední rok předškolního vzdělávání jako povinný. Mělo by to pomoci zejména dětem z méně podnětného rodinného prostředí. "Na děti jsou dva vlivy, dva vývojové determinanty. Jeden je dědičnost a jeden je výchova," řekl k tomu Chládek.
brf, ČTK
Přečteno: 781x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zeman, segregace, Menšiny, Lidská práva, MŠMT, Integrace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo