Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Na veletrhu Svět knihy v Praze představila autorka knihu o romském holokaustu - Akvarely pro Mengeleho

15. května 2015
Čtení na 1 minutu

Polská novinářka Lidia Ostalowská popsala příběh brněnské Židovky Diny Gottliebové, která přežila Osvětim díky tomu, že jí Josef Mengele zadal speciální úkol: portrétovat Romy. Knihu Akvarely pro Mengeleho představila Ostalowská na veletrhu Svět knihy v Praze.

"Mengele byl posedlý svým antropologickým výzkumem. Chtěl mít co nejpřesnější údaje o zkoumaných „objektech“. Často se mluví o tom, že dělal pokusy na dvojčatech, ale Mengele se zajímal také o jiné skupiny, například o Romy," říká autorka v rozhovoru pro Lidové noviny ze dne 15. května. „Nejdřív pro dokumentaci používal fotografie, ale to mu nestačilo. Chtěl identifikovat všechny odstíny jejich kůže a to na černobílé fotce nešlo. Jednou mu někdo z esesáků doporučil Dinu.“

„Životní příběh umělkyně, který by sám o sobě vydal na obsáhlou knihu (nebo filmový scénář), však tvoří pouze osu knihy, jakousi oporu, kolem níž se obtáčejí další příběhy, motivy a témata. Dohromady se skládají v panoramatický obraz, mozaiku událostí pokrývající velkou část 20. století,“ píše Anna Plasová v recenzi pro server iLiteratura.cz.

Klíčovým tématem knihy je podle Plasové romský holokaust „zpola zapomenutá tragédie, nacházející se trvale ve stínu židovského holocaustu i jiných národních katastrof 2. světové války“.

Autorka recenze dodává:“Vyvražďování Romů je ve společné paměti potlačeno, jejich předválečná existence nenávratně zanikla, skutečnost, že k romskému holocaustu vůbec došlo, byla dlouho po válce zpochybňována – zatímco názory mnoha „vědeckých“ prací a společenských autorit, které autorka v jedné z kapitol cituje, neprošly žádnou korekcí a i po roce 1945 pokračovaly v rasistické a diskriminační rétorice, jakou by si např. vůči Židům už nikdo nedovolil.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon