romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na veletrhu Svět knihy v Praze představila autorka knihu o romském holokaustu - Akvarely pro Mengeleho

Praha, 15.5.2015 11:13
Akvarely pro Mengeleho (FOTO: přebal knihy)
Akvarely pro Mengeleho (FOTO: přebal knihy)

Polská novinářka Lidia Ostalowská popsala příběh brněnské Židovky Diny Gottliebové, která přežila Osvětim díky tomu, že jí Josef Mengele zadal speciální úkol: portrétovat Romy. Knihu Akvarely pro Mengeleho představila Ostalowská na veletrhu Svět knihy v Praze.

"Mengele byl posedlý svým antropologickým výzkumem. Chtěl mít co nejpřesnější údaje o zkoumaných „objektech“. Často se mluví o tom, že dělal pokusy na dvojčatech, ale Mengele se zajímal také o jiné skupiny, například o Romy," říká autorka v rozhovoru pro Lidové noviny ze dne 15. května. „Nejdřív pro dokumentaci používal fotografie, ale to mu nestačilo. Chtěl identifikovat všechny odstíny jejich kůže a to na černobílé fotce nešlo. Jednou mu někdo z esesáků doporučil Dinu.“

„Životní příběh umělkyně, který by sám o sobě vydal na obsáhlou knihu (nebo filmový scénář), však tvoří pouze osu knihy, jakousi oporu, kolem níž se obtáčejí další příběhy, motivy a témata. Dohromady se skládají v panoramatický obraz, mozaiku událostí pokrývající velkou část 20. století,“ píše Anna Plasová v recenzi pro server iLiteratura.cz.

Klíčovým tématem knihy je podle Plasové romský holokaust „zpola zapomenutá tragédie, nacházející se trvale ve stínu židovského holocaustu i jiných národních katastrof 2. světové války“.

Autorka recenze dodává:“Vyvražďování Romů je ve společné paměti potlačeno, jejich předválečná existence nenávratně zanikla, skutečnost, že k romskému holocaustu vůbec došlo, byla dlouho po válce zpochybňována – zatímco názory mnoha „vědeckých“ prací a společenských autorit, které autorka v jedné z kapitol cituje, neprošly žádnou korekcí a i po roce 1945 pokračovaly v rasistické a diskriminační rétorice, jakou by si např. vůči Židům už nikdo nedovolil.“

Přečteno: 778x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Holocaust, Lidia OstalowskáHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo