Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zlepšení poměrů v Obrnicích potvrdili někteří místní obyvatelé

01. listopadu 2013
Čtení na 3 minuty

Někteří obyvatelé Obrnic na Mostecku potvrzují, že se tu soužití Romů s majoritou v posledních letech zlepšilo. Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová převzala ve středu za integraci Romů ocenění Rady Evropy. Romů žije v Obrnicích zhruba 40 procent z téměř 2500 obyvatel.
"Na to, kolik je tu Romů, tak to jde. Je vidět, že se snaží, abychom spolu žili," řekla ČTK 35letá Daniela, která v obci žije od narození. "Ohroženě se necítím, ale problémy se někdy vyskytnou," připustila. Podle jejího názoru v Obrnicích dobře funguje škola nebo komunitní centrum Duhovka, které nabízí volnočasové vyžití pro mládež. "Asi kdyby tu nebyly, bylo by to daleko horší," podotkla.

Maroš Šandor, který působí jako romský pedagogický asistent v místní základní škole, ČTK řekl, že sociální situace obrnických Romů se značně liší v závislosti na tom, zda mají práci. V souvislosti s chudobou tu prý vznikl termín "hladové děti". "Některé děti přicházejí do školy bez svačiny, takže se my učitelé dělíme o svačinu s dětmi," řekl. Obec se tuto situaci snažila vyřešit. "Naši terénní sociální pracovníci chodili do těch rodin a nabízeli jim, že by děti dostaly obědy zdarma. Rodiny ale tuto pomoc odmítly, hlavní roli v tom hrál stud," uvedl Šandor.

Podle něj ve škole problémy v soužití Romů s majoritou primárně nevznikají, děti vzájemnou jinakost nevnímají. "Tam děti sedí spolu a jsou největší kamarádi. Pokud nastane problém, většinou ho udělá rodič," dodal.

Miklošová uvedla, že největším problémem obce byla na počátku chybějící komunikace mezi oběma skupinami obyvatelstva. Majorita odtud odcházela, romského etnika naopak přibývalo. Podle starostky se situace blížila stavu v sousedním Chanově nebo na litvínovském sídlišti Janov.
Zlepšení atmosféry podle ní dokládá například návštěvností obecních slavností, kam každoročně přijde několik stovek lidí z obou etnik, a to bez vzájemných konfliktů. "Myslím, že hodně pomohlo i zavedení opatření vůči kriminalitě. To byl jeden z prvních projektů. Naše obec je osazena deseti kamerami, které jsou napojeny na městskou policii do Mostu a je tam 24hodinový monitoring," uvedla Miklošová s tím, že do Obrnic také denně dojíždí hlídka mosteckých strážníků, v obci má služebnu státní policie.

Obrnice s ročním rozpočtem kolem 40 milionů korun už získaly na projekty zaměřené na zlepšení sociální situace 132 milionů korun z ministerstev i Evropské unie. Opravená je díky těmto prostředkům například mateřská či základní škola, vybudovalo se za ně kulturní a společenské centrum, dětská hřiště, chodníky, ale především se díky dotovaným projektům povedlo zapojit Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

Další akcí, kterou radnice chystá, je vytvoření sociální firmy, která by dala práci aspoň některým nezaměstnaným. "Naše zastupitelstvo už schválilo založení sociální firmy, a to technických služeb v právní podobě společnosti s ručením omezeným," řekla Miklošová. Přála by si, aby firma zaměstnávala až 50 lidí. "Jednalo by se v prvé řadě o úklid obce, údržbu zeleně, provozování sběrného dvora, správu a údržbu bytového fondu a podobně," vyjmenovala. Firma by podle ní mohla začít fungovat v roce 2015, prostředky na její vybudování chce obec opět získat z dotací.

Miklošová zmínila, že při předávání evropského ocenění ve Štrasburku dostaly Obrnice nabídku k členství v evropské Komoře regionů (Chamber of regions). Komora je jedním z orgánů Rady Evropy. Podle ní by Obrnice byly 121. členem evropské Komory regionů, žádné české město v ní zatím není. uvedla, že představitele této organizace zaujal komplexní přístup Obrnic k řešení problematiky romské integrace. Do Obrnic se chystají zástupci Košic či Karlovarského kraje, aby se seznámili s řešením problematiky integrace Romů, dodala starostka.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon