romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zlepšení poměrů v Obrnicích potvrdili někteří místní obyvatelé

1.11.2013 15:07, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Někteří obyvatelé Obrnic na Mostecku potvrzují, že se tu soužití Romů s majoritou v posledních letech zlepšilo. Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová převzala ve středu za integraci Romů ocenění Rady Evropy. Romů žije v Obrnicích zhruba 40 procent z téměř 2500 obyvatel.
"Na to, kolik je tu Romů, tak to jde. Je vidět, že se snaží, abychom spolu žili," řekla ČTK 35letá Daniela, která v obci žije od narození. "Ohroženě se necítím, ale problémy se někdy vyskytnou," připustila. Podle jejího názoru v Obrnicích dobře funguje škola nebo komunitní centrum Duhovka, které nabízí volnočasové vyžití pro mládež. "Asi kdyby tu nebyly, bylo by to daleko horší," podotkla.

Maroš Šandor, který působí jako romský pedagogický asistent v místní základní škole, ČTK řekl, že sociální situace obrnických Romů se značně liší v závislosti na tom, zda mají práci. V souvislosti s chudobou tu prý vznikl termín "hladové děti". "Některé děti přicházejí do školy bez svačiny, takže se my učitelé dělíme o svačinu s dětmi," řekl. Obec se tuto situaci snažila vyřešit. "Naši terénní sociální pracovníci chodili do těch rodin a nabízeli jim, že by děti dostaly obědy zdarma. Rodiny ale tuto pomoc odmítly, hlavní roli v tom hrál stud," uvedl Šandor.

Podle něj ve škole problémy v soužití Romů s majoritou primárně nevznikají, děti vzájemnou jinakost nevnímají. "Tam děti sedí spolu a jsou největší kamarádi. Pokud nastane problém, většinou ho udělá rodič," dodal.

Miklošová uvedla, že největším problémem obce byla na počátku chybějící komunikace mezi oběma skupinami obyvatelstva. Majorita odtud odcházela, romského etnika naopak přibývalo. Podle starostky se situace blížila stavu v sousedním Chanově nebo na litvínovském sídlišti Janov.
Zlepšení atmosféry podle ní dokládá například návštěvností obecních slavností, kam každoročně přijde několik stovek lidí z obou etnik, a to bez vzájemných konfliktů. "Myslím, že hodně pomohlo i zavedení opatření vůči kriminalitě. To byl jeden z prvních projektů. Naše obec je osazena deseti kamerami, které jsou napojeny na městskou policii do Mostu a je tam 24hodinový monitoring," uvedla Miklošová s tím, že do Obrnic také denně dojíždí hlídka mosteckých strážníků, v obci má služebnu státní policie.

Obrnice s ročním rozpočtem kolem 40 milionů korun už získaly na projekty zaměřené na zlepšení sociální situace 132 milionů korun z ministerstev i Evropské unie. Opravená je díky těmto prostředkům například mateřská či základní škola, vybudovalo se za ně kulturní a společenské centrum, dětská hřiště, chodníky, ale především se díky dotovaným projektům povedlo zapojit Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

Další akcí, kterou radnice chystá, je vytvoření sociální firmy, která by dala práci aspoň některým nezaměstnaným. "Naše zastupitelstvo už schválilo založení sociální firmy, a to technických služeb v právní podobě společnosti s ručením omezeným," řekla Miklošová. Přála by si, aby firma zaměstnávala až 50 lidí. "Jednalo by se v prvé řadě o úklid obce, údržbu zeleně, provozování sběrného dvora, správu a údržbu bytového fondu a podobně," vyjmenovala. Firma by podle ní mohla začít fungovat v roce 2015, prostředky na její vybudování chce obec opět získat z dotací.

Miklošová zmínila, že při předávání evropského ocenění ve Štrasburku dostaly Obrnice nabídku k členství v evropské Komoře regionů (Chamber of regions). Komora je jedním z orgánů Rady Evropy. Podle ní by Obrnice byly 121. členem evropské Komory regionů, žádné české město v ní zatím není. uvedla, že představitele této organizace zaujal komplexní přístup Obrnic k řešení problematiky romské integrace. Do Obrnic se chystají zástupci Košic či Karlovarského kraje, aby se seznámili s řešením problematiky integrace Romů, dodala starostka.

Přečteno: 1099x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, ObrniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo