romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Drahomír R. Horváth: Dokument Strategie romské integrace je diskriminace v ryzí podobě

19.2.2015 11:24
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)

Čas od času dostanu do ruky materiál v jeho syrové podobě, abych jej připomínkoval dříve, než putuje jako vládní návrh do poslanecké sněmovny. Různé koncepce, strategie, strategické plány a dokonce strategické boje. Vždy jsou stěžejním tématem Romové. Před pár měsíci jsem seděl v letadle na služební cestě do Kosova a pročítal pracovní verzi Strategie romské integrace. Tento dokument nyní míří z úřadu pana ministra na vládu a já se děsím toho, že bude usnesením přijat včetně diskriminačních návrhů opatření.

Tabulka na připomínky se plnila rychleji, než bych očekával. Paradoxně cestuji ze země občanského principu, kde všichni občané mají stejná práva bez ohledu na národnost, do země principu národnostního, kde právě národnost je zásadní a občanům jedné národnosti je zaručeno výsadní postavení nad občany národnosti jiné. A studuji materiál, který svým obsahem spíše než do té naší, spadá do legislativy kosovské. Něco tak diskriminačního, byť se jedná o diskriminaci pozitivní, jsem fakt dlouho nečetl.

Tlak na potenciální romské studenty, aby si vybírali jako studijní obor romistiku, je úsměvný, ale těch 60 000,- Kč odměny pro romské vysokoškolské studenty je již skutečně hanebnost. Jen a pouze příslušnost k národnostní menšině má být kritériem pro státní podporu. To je nechutné a veskrze diskriminační vůči těm tisícům studentů, kteří Romové nejsou a proto nemají na toto narok. Ještě snad, kdyby kritériem byla neutěšená sociální situace rodiny, která žije v sociálně vyloučené romské lokalitě a jejich dítě nemůže studovat VŠ, protože nemají prostředky, pobírají dávky hmotné nouze od státu atd. V takovém případě, bych snad ještě tu státní finanční podporu na studia překousnul, ale takto skutečně nemohu.

Další bod, který mě zdvihl ze sedadla, byla navrhovaná podpora konkrétnímu romskému hudebnímu festivalu, a to navíc částkou, která mě vyděsila. Jako integrační mechanizmus je nešťastné preferovat jeden konkrétní romský hudební festival na úkor těch ostatních romských hudebních festivalů. Hodnotit otázku kvality, kulturního přínosu pro veřejnost atp. mi nepřísluší. Pozastavuji se jen nad touto prapodivnou sekcí a zejména nad nerovností přístupu k jiným hudebním festivalům, které jelikož nejsou romské, mají smůlu a neobjeví se ve vládním usnesení jako státem finančně podporované.

Strategie romské integrace, jak jsem měl tu čest ji dostat do ruky, je materiál, který nelze v praxi implementovat, a tím pádem se nedočkám efektivity. Další ze spousty koncepcí a strategií romské integrace, který vznikl rovnou do šuplíku, nebo jen pro lidi v Bruselu, neb naše země jako člen EU má jisté závazky a musí takovými materiály disponovat. O praktickém využití netřeba polemizovat, hlavně že materiál je na světě, to si nepochybně jeho tvůrci v duchu říkají, když toto tvoří.

Pro mě jako Roma, který léta bojuje proti nerovnému zacházení na všech frontách, nastala skutečně prekérní situace. Sám se tím, že jsem Rom, dostávám do pozice toho, kdo neúmyslně diskriminuje. Pokud nyní nastoupím na studia nebo moje děti, mám jako Rom nárok na finanční příspěvek od státu v strategii romské integrace zmíněný, přičemž ty tisíce ostatní studentů, kteří nejsou Romové, na tyto peníze nárok nemají. To je diskriminace ve své ryzí podobě a říkejme jí třeba pozitivní, nic to na skutečnosti, že se jedná o diskriminaci, nezmění.

Článek vyšel na blogu Drahomíra Radka Horvátha

Poznámka: Podle informací serveru Romea.cz poslední verze Strategie romské integrace neobsahuje pasáž týkající se podpory 60 000,- Kč pro romské vysokoškolské studenty.

Přečteno: 2481x
 

Kam dál:

Štítky:  

Strategie, Strategie romské integrace do roku 2020, Názory, Diskriminace, Pozitivní diskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo