romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Drahomír R. Horváth: Je Mark Zuckerberg rasista?

Děčín, 24.7.2013 23:04, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Máte Facebook? Setkali jste se někdy na této sociální síti s nevhodným obsahem? Myslím například, sexuálně explicitní obsah, násilí nebo nevhodné chování, nenávistný obsah proti skupině etnické, náboženské, proti, jiné sexuální orientaci atd.? Jak jste reagovali? Nahlásili jste to službě Facebook? Jasný, že svoboda projevu je podle amerického modelu posvátná, ale tady užíváme Facebook v ČR a služba Facebook jsou nejspíš Češi a v případě nahlášení stránky dostanete velice podrobný seznam toho, co by mohlo být vnímáno jako nevhodné.

Dostanete na výběr z několika možností, kde je jasně definováno, že si:
Myslím, že tohle by na Facebooku být nemělo.
A můžete dál pokračovat a specifikovat o co teda jde, přičemž máte na výběr z několika údajů:
Nenávistný obsah
Pokud se rozhodnete kliknout právě sem, tak vás přesně navede facebookový automat k řádku:
Útok na rasu, nebo etnickou skupinu
Tohle zaškrtnete a jediná akce, kterou můžete udělat, je NAHLÁSIT SLUŽBĚ FACEBOOK.

A tady se dostáváme k problému. Stránky, které nahlásilo, podle mých informací několik set uživatelů a které navíc nejenom, že útočí na rasu, nebo etnickou skupinu, ale také v komentářích a vložených statusech nepokrytě nabádají k fyzickému násilí vůči romským obyvatelům České republiky, jedou vesele dál. Korunu tomu všemu nasazují diskusní příspěvky nepokrytě nabádající ke genocidě. Posílání do plynu, veřejné deklarovaní, potřeby vyhladit romské obyvatele atd. Je toho mnohem více z nenávistného obsahu jistých facebookových stránek, které jsou několik týdnů a dokonce i měsíců, již nahlášené službě Facebook a tato nekoná nic co by zjednalo nápravu nebo uvedlo věci na pravou míru.

Oproti tomu, to samé, ale z druhé strany, kde je nenávistně útočeno na české obyvatele této země je okamžitě mazáno a facebookové stránky jsou rušeny.

VIDEO

Vím to, protože jsem nahlásil službě Facebook jak ty stránky, které útočí na můj národ jako celek tak i ty, na kterých příslušníci mého národa (a jiní) útočí proti majoritě v této naší České republice.

A tak se nabízí otázka, kdo tam v té službě Facebook sedí. Není to evidentně robot, který by nestranně nemazal nic, nebo naopak všechno mazal. Je tam člověk, nejspíš se jedná o více lidí, kteří jsou evidentně nakloněni jistému názoru. Nejsou nestranní, nejsou objektivní, nestojí mimo všechny ideologie, ale sdílejí konkrétní, politicko-ideologické názory. Svým jednáním se staví na stranu rasistických nacionalistů, kteří v určitých případech razí a oživují nacistickou ideologii a rétoriku známou z historie, která stála u zrodu koncentračních táborů, plynových komor a spaloven.

Sužba Facebook v ČR na mě působí dojmem partičky romofobiků, kteří ani v práci nejsou schopni chovat se profesionálně a bez uzardění tolerují otevřené nabádání k fyzickému napadání a likvidaci Romů, ačkoliv mají stovky podnětů o nevhodnosti obsahu.

Jediné jméno, které se mi vybavuje v souvislosti s fungováním Facebooku je Mark Zuckerberg. Měl bych snad pojmout myšlenku, že když zaměstnává rasisty tak i on sám je rasista? To si nemyslím, ale jsem naprosto bezradný. Jak bych se mohl nějak podílet na odstranění tohoto problému?

Nejsem naivní, abych očekával, že někdo bude reagovat na to, že v této firmě jsou lidi s neprofesionálním přístupem a evidentní příznivci zvrácených ideologií a politických názorů.

A teď mi, dámy a pánové, v rekci na tento článek místo sebereflexe dejte BAN. Žena bude ráda a děti také. Já to bez vás přežiju, ale vy zůstanete i nadále lidmi s pokřiveným charakterem.

„Cikány v ČR nechceme. Cikáni v České republice. Zastavit cikány. Nenávidím cikány. Nesnášim cikány v Mělnickým Vtelně. Cikáni v České republice.“ Mohl bych pokračovat, ale vyvolává to ve mně dávicí reflex.

Přečteno: 2875x
 

Kam dál:

Štítky:  

Facebook, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo