romea - logo
16. července 2019 (úterý)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emil "Pupa" Miko: V koutě stála basa, tak jsem ji vzal a začal hrát

1.10.2018 11:45

Vyprávění pana Mika je dalším z mnoha životních příběhů, který byl natočen v rámci projektu Paměť Romů. Ten se snaží mapovat osudy Romů žijících v současné době na území České republiky a představit tak historii Romů od válečných dob po současnost jejich vlastníma očima.

„Jednou, to byla náhoda, jsem přišel na nějakou svatbu, kde hrála cimbálovka – moje rodina. A basista, co hrál na kontrabas, se nejspíš opil, a tak na basu nikdo nehrál. Prim hrál otec Věry Bílé, byl primášem, a říká mi: „Vezmi si basu a pojď s námi hrát.“ V koutě stála basa, tak jsem ji vzal do ruky – nikdy jsem na ni předtím nehrál – a začal jsem hrát. Ostatní po sobě jenom tak koukli. Mě se ten nástroj tak zalíbil, že jsem potom došel domů, koupil jsem si basu od bratrance Bély a Věry táta mě pak na ni učil hrát.“

Emil "Pupa" Miko se narodil roku 1961 v Rokycanech. Pochází z rodiny s dlouhodobou hudební tradicí, kterou se v tomto případě podařilo přenést ze slovenského prostředí do poválečných Čech a dále ji zde transformovat. Byl dlouholetým členem romské skupiny Věra Bílá a Kale, která hraje v současné době již bez Věry Bílé jako skupina Kale. Během svojí hudební kariéry procestoval celý svět. V současné době se věnuje i literární tvorbě a svým dvěma vnoučatům.

Další příběhy si můžete poslechnout na www.pametromu.cz.

Přečteno: 391x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Romové, Paměť RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo