romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emil "Pupa" Miko: V koutě stála basa, tak jsem ji vzal a začal hrát

1.10.2018 11:45

Vyprávění pana Mika je dalším z mnoha životních příběhů, který byl natočen v rámci projektu Paměť Romů. Ten se snaží mapovat osudy Romů žijících v současné době na území České republiky a představit tak historii Romů od válečných dob po současnost jejich vlastníma očima.

„Jednou, to byla náhoda, jsem přišel na nějakou svatbu, kde hrála cimbálovka – moje rodina. A basista, co hrál na kontrabas, se nejspíš opil, a tak na basu nikdo nehrál. Prim hrál otec Věry Bílé, byl primášem, a říká mi: „Vezmi si basu a pojď s námi hrát.“ V koutě stála basa, tak jsem ji vzal do ruky – nikdy jsem na ni předtím nehrál – a začal jsem hrát. Ostatní po sobě jenom tak koukli. Mě se ten nástroj tak zalíbil, že jsem potom došel domů, koupil jsem si basu od bratrance Bély a Věry táta mě pak na ni učil hrát.“

Emil "Pupa" Miko se narodil roku 1961 v Rokycanech. Pochází z rodiny s dlouhodobou hudební tradicí, kterou se v tomto případě podařilo přenést ze slovenského prostředí do poválečných Čech a dále ji zde transformovat. Byl dlouholetým členem romské skupiny Věra Bílá a Kale, která hraje v současné době již bez Věry Bílé jako skupina Kale. Během svojí hudební kariéry procestoval celý svět. V současné době se věnuje i literární tvorbě a svým dvěma vnoučatům.

Další příběhy si můžete poslechnout na www.pametromu.cz.

Přečteno: 392x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Romové, Paměť RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo