Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Evropský průzkum: Češi jsou nejméně tolerantní k menšinám. Nemají rádi Romy, černochy, muslimy ani buddhisty.

14. října 2015
Čtení na 3 minuty

Na úroveň diskriminace se zaměřil průzkum v zemích EU, který zadala Evropská komise a byl publikován na začátku října. Česká republika z průzkumu vychází jako jedna z nejméně tolerantních zemí k národnostním menšinám, cizincům, sexuálním menšinám i různým náboženstvím. V některých kategoriích – například v netoleranci vůči Romům zaujímá Česko první místo. V dalších kategoriích se o pozici nejméně otevřené země přetahujeme se Slovenskem nebo Bulharskem.

Průzkum například zjišťoval, jak by lidé vnímali, kdyby se hlavou státu stal příslušník menšiny, nakolik jim vadí či nevadí spolupracovat s Romem, černochem nebo Asiatem, jak by se dívali na to, kdyby jejich dcera nebo syn začali s Romem, černochem nebo Asiatem chodit.

(Respondenti si mohli vybrat z deseti odpovědí – od té, že by byli s danou věcí „úplně nespokojeni“ po „úplně spokojeni“. Při prezentaci výsledků v tabulkách pak autoři průzkumu pro přehlednost vytvářejí skupiny odpovědí: například „spokojen“ (odpovědi 7-10) + „bylo by mi to lhostejné“.)

K dismriminaci jsme necitliví

Zajímavý pohled na vnímání diskriminace přinášejí hned na začátku zprávy, která má téměř 400 stran, otázky zda respondenti ve své zemi vnímají určitý typ diskriminace – na základě sexuální orientace, víry, etnicity, věku, pohlaví.

Česko je tady často hluboko pod průměrem EU: Pouze 30% Čechů si myslí, že je u nás diskriminace kvůli sexuální orientaci (průměr EU je 58%), 52% Čechů kolem sebe vidí diskriminaci na základě etnického původu (průměr EU 64%), 17% Čechů vnímá vidí diskriminaci na základě víry nebo náboženství (průměr EU 50%).

Nízká čísla oproti evropskému průměru zde vykazuje například také Slovensko. A v konfrontaci s dalšími výsledky průzkumu je zřejmé, že odpovědi v této pasáži neukazují na nízkou míru diskriminace menšin v ČR respektive na Slovensku, ale na to, že jsme vůči projevům diskriminace necitliví, nevnímáme je.

Prezidenta z menšiny Češi rozhodně nechtějí

Jako jasně nejméně tolerantní k menšinám se Češi ukazují v odpovědi na otázku, nakolik by byli spokojeni s tím, kdyby nejvyšší volenou státní funkci zaujal příslušník menšiny.

Zatímco spokojených nebo lhostejných by v této věci bylo 83% Švédů, 80% Španělů, 78% Irů, 77% Angličanů a 75% Nizozemců, v Česku by to bylo jen 26% občanů. I Bulharsko je s 38% v tomto bodě hodně vzdáleno.

Roma na pracovišti nebo v rodině nechtějí Češi už vůbec

Nejsilnější odpor mají respondenti z ČR také vůči Romům – projevilo se to, jak v otázce, zda by jim nevadilo s Romem spolupracovat, tak v otázce, jak by se dívali na milostný vztah mezi svým dítětem a Romem nebo Romkou. V obou případech je procento „spokojených nebo lhostejných“ Čechů nejmenší v EU.

V případě spolupráce s Romem na pracovišti je to 29%, (evropský průměr je 63%), v případě milostného vztahu dítěte je to 11%, (evropský průměr je 45%). K nejméně tolerantním patří Česko ve vztahu k černochům a Asiatům: milostný poměr jejich dítěte s Asiatem nebo černochem respondentům z Česka nevadí – „spokojen nebo lhostejný“ – ve 25% respektive 23%, (průměr EU je 69 respektive 64%), spolupráce s nimi na pracovišti pak nevadí 53% respektive 51% (průměr EU je v obou případech 83%)

Zajímavá jsou pro srovnání čísla z nejtolerantnější země, ze Švédska: S milostným poměrem svého dítěte s Asiatem, černochem nebo Romem by bylo „spokojených nebo lhostejných“ 92%, 89% respektive 76% Švédů.

A Češi zahlížejí i na buddhisty

V netoleranci jsou Češi až překvapivě důslední – příliš by se jim nechtělo spolupracovat ani s buddhistou, natož s muslimem. „Spokojených nebo lhostejných“ se spoluprací s buddhistou respektive muslimem by bylo jen 51% respektive 27% respondentů z Česka. V obou případech jsou to nejnižší počty v rámci celé EU, kde průměr je 81% respektive 71%.

Nejméně Čechů by v rámci EU také tolerovalo milostný poměr svého dítěte s muslimem/ muslimkou – 12%, (průměr EU 50%).

Zajímavým dokladem míry intolerance v ČR je i oblast vztahu k sexuálním menšinám. Pouze 22% českých respondentů by například bylo „spokojených nebo lhostejných“, když by vidělo na ulici líbat se nebo se držet za ruce dva muže. Evropský průměr je 49%.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon