romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Ještě jednou o senátorech-primitivech a jejich oblíbené stoce

Praha, 10.12.2013 17:17, (ROMEA)
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance...  Koláž: Romea.cz
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance... Koláž: Romea.cz

Členské země Evropské unie podpořily doporučení Rady EU na posilování integrace romské menšiny, které nedávno odmítl český Senát za velmi podivných okolností. Senátoři se při jednání o tomto návrhu prokázali úroveň primitivů, které skutečnost naprosto nezajímá.

Členské země schválily návrh integrace

Materiál Rady EU navrhuje intenzivnější integrační snahy ve vzdělávání, politiky zaměstnanosti, ve zdravotní péči a bydlení, ale také potřebu dostatečného finančního zajištění národních i místních strategií v této oblasti z evropských, národních i místních zdrojů.

"Nemůžeme Romy nechat na holičkách. Nyní je na členských státech, aby v období 2014-2020 přidělily podstatný objem prostředků ze zdrojů EU a přidaly i své vlastní finance, a pomohly tak romským komunitám plně využít jejich potenciál," reagoval na rozhodnutí členských zemí eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

Tolik tedy hlas z civilizovaných zemí. A nyní z České republiky.

Protestujeme, abychom protrestovali

Český Senát na konci listopadu materiál navržený Radou EU odsoudil. Senátorům se nelíbilo, že by členské státy EU měly zavádět sociální opatření cíleně pro Romy", neboť pomoc podle etnického klíče by odporovala ústavě.

A, aby to nevypadalo, že politiky kritizuji neustále jen já, člověk který se rasismem a životem lidí žijících v ghettech zabývá v nevládní organizaci, dám příklad takové kritiky odjinud. Jak si všimla Kateřina Šafaříková v článku na serveru Česká pozice, horní komora odsoudila doporučení Rady EU za něco, co v onom doporučení není vůbec napsáno.

"Čeští senátoři buď nečtou materiály, o kterých následně hlasují, anebo jen zavětřili příležitost, jak vyplísnit Brusel. Tak by se dalo na první pohled interpretovat hlasování horní komory, při němž zákonodárci odsoudili orgány Evropské unie za něco, co neudělaly. Při bližším průzkumu se však nabízí jiné rozuzlení. Skupinka senátorů má jasný plán a zmíněné hlasování pléna bylo úspěšným testem, že by mohl vyjít. Jde o tažení proti ,nepřizpůsobivým´ – zejména Romům," napsala Kateřina Šafaříková.

Doporučení, které je formulováno velmi obecně a kde není o České republice ani slovo (pouze v jednom z odkazů ve vysvětlivkách), projednával senátní Výbor pro záležitosti Evropské unie a přijal k němu na konci října jedenáctibodové usnesení, v němž odmítl:

  • nepodložená nařčení ČR z diskriminace na základě etnického klíče ve vzdělávacím systému“,
  • „svádět na svévoli vzdělávacích zařízení“ výpadek romských dětí ze škol,
  • zaměstnávání Romů ve státní správě na základě „nekvalifikačních kritérií“.
O tomto usnesení pak hlasoval senát jako celek a schválil ho. "Problém je v tom, že žádný z těchto napadaných bodů v doporučení Rady EU není," dodala k tomu Kateřina Šafaříková, která následně toto jednání Senátu podrobně rozvádí.

Primitivismus v akci 

Rozebírat jednotlivé výroky senátorů asi nemá valný význam, jde většinou o primitivní a naprosto neznalé rasistické a xenofobní výkřiky na úrovni Pepka a Vyskoče z Haškova Švejka. Zastavím se jen u mého oblíbence, senátora Pavla Lebedy, který se do horní komory vyšplhal po zádech ČSSD. Ten totiž, kromě obvyklých primitivismů, spáchal i něco naprosto nehorázného ve věci práva. Srovnal skutečně pozoruhodným způsobem pokus o upálení početné rodiny s "mačetovým útokem v Novém Boru":

"Jestliže pobláznění grázlíci jdou zapálit barák problematické kriminální rodině Romů a dostanou za to 22 roků ,do tepláků´, tak je to sociální poprava, oni nešli prvoplánově vůbec vraždit, ne, že bych to schvaloval. Ale jestliže to porovnám s tresty, které dostali násilníci s mačetami, když dokáží s mačetou někomu proseknout lebku, tak to je pokus o vraždu, to je prvoplánový pokus o vraždu, ale rozsudky byly úplně jiné."

Jinak řečeno: když se někdo pokusí zavraždit Romy, tak vlastně nejde o pokus o vraždu, ale o pomýlení poblázněných grázlíků. A trest vyřčený nezávislým soudem je proto sociální popravou. Totéž a podobnými slovy říkají kromě Lebedy i neonacističtí násilníci, kteří patří mezi nejhorší rasisty vůbec.

A jak je to s oním "mačetovým útokem" v Novém Boru? Vrchní soud v Praze, který se zabýval odvoláním v této kauze, rozhodl, že Vojtěch Husák půjde do vězení na 17,5 roku, Jakub Žiga na 15 let a Antonín Sinu také na 15 let. Sinu nakonec nebyl potrestán za ublížení na zdraví, ale za pokus o vraždu, tedy stejně jako druzí dva pachatelé.

Jinak řečeno: případ z Nového boru byl posouzen jako pokus o vraždu. I trest byl adekvátní, ten, kdo chtěl vraždit, dostal 17,5 roku natvrdo. Ve srovnání s 22 lety za pokus o upálení osmi lidí je to trest adekvátní.

Senátorská stoka

Jenže Lebedovi, jakož i ostatním senátorům-primitivům, je zjevně zcela lhostejné, jak se věci odehrávají ve skutečnosti. Z jejich vyjádření k této problematice je patrné, že se chtějí předvést té části veřejnosti, která pracuje s "informacemi" na úrovni drbů, výmyslů, hoaxů a lží. Těmto senátorům nejde o řešení věcí, ale o získávání politických bodů. A jsou kvůli tomu ochotni vstoupit i do té nejsmradlavější stoky. 

Přečteno: 1963x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Senát, Politika, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo