romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Známý anticiganista Jaroslav Zeman se stal členem Starostů pro Liberecký kraj. Chce stále řešit "cikánskou otázku"?

7.12.2020 15:03
Senátor Jaroslav Zeman (ODS) - foto web JZ
Senátor Jaroslav Zeman (ODS) - foto web JZ

AKTUALIZOVÁNO O VYJÁDŘENÍ SLK.

Starostové pro Liberecký kraj (SLK) přijali mezi sebe Jaroslava Zemana, senátora, starostu, podnikatele, anticiganistu. Svým novým přírůstkem se pochlubili na svých webových stránkách - napsali o něm prakticky vše, kromě protiromských stereotypů, které Zeman razí dlouhá léta. 

Jaroslav Zeman je dlouholetým úspěšným podnikatelem a starostou Albrechtic v Jizerských horách, v Senátu vždy hájil zájmy obcí a měst a lidí, kteří žijí na venkově. Jsem rád, že se rozhodl s námi ještě více spolupracovat a vstoupil do SLK,“ okomentoval příchod nové akvizice předseda SLK Martin Půta. 

Zeman kandidoval do Senátu za ODS - chtěl kandidovat zároveň i za Starosty pro Liberecký kraj, ale to nevyšlo a Zeman kvůli tomu pozastavil členství v ODS. Vzápětí podpořil tehdy nové hnutí Trikolora Václava Klause mladšího, ale nevstoupil do něj. V senátorském klubu ODS zůstává i přes své nové členství v SLK. Do voleb šel s heslem „Kdo nepracuje, ať nejí“. 

Zvrácený svět Jaroslava Zemana

Zeman kupříkladu již v roce 2013 během senátní rozpravy paušalizoval při tvrzení, že Romové nepracují. "A já se zeptám, co mám říkat jako zaměstnavatel svým 200 lidem, že platí daně, chodí do práce... a na druhou stranu romská, cikánská komunita nechodí do práce a jenom žije z jejich daní... Pokud Romy nedonutíme pracovat, nebudou chodit děti do školy." 

V jednom z rozhovorů pro Parlamentní listy, ale i v hoaxech s výtažky z tohoto rozhovoru, Zeman tvrdí, že Romové jsou líní a stát by jim proto neměl nic dávat - jedině, když něco začnou dělat pro obec. "Pokud nechtějí pracovat, ať leží v příkopu. S tím souhlasím...," řekl třeba. Žehral i na to, že samoživitelky mají nízké platy, zatímco Romové dostávají 9 tisíc příspěvek na bydlení. Jde opět o paušalizaci - tento příspěvek je vyplácen na žádost kohokoli, kdo o něj požádá, bez ohledu na barvu kůže, a končí u majitelů domů, bytů či, nejčastěji, ubytoven. A nárok na něj mají jen ti necjhudší. A samozřejmě, Zemanovi se nelíbí neziskovky, které pomáhají Romům, protože podle něj utvářejí zvrácený svět atd.   

Zeman paušalizuje, jak už mají anticiganisti ve zvyku. Namísto toho, aby dal jako šéf továrny samoživitelkám slušné platy, chce vzít peníze druhým, aby mohli trvale pobývat na ulici a měli tak ještě méně možností sehnat práci. (Zeman provozuje továrnu na výrobu dřevěných hraček v Jiřetíně, bývalou TOFU, dnes DETOA, která se živí výrobou Milerových krtečků a spřízněných zvířátek.).

Romové ze severu Čech až do privatizace v první půli devadesátých let pracovali v továrnách, které potom byly z různých důvodů zavřené - tunelování, neschopnost konkurovat apod. Ale to Zeman jako tehdejší starosta musí vědět. Práce v kraji najednou nebyla pro nikoho, natož snad pro Romy. A ti, kdo se snaží druhým pomáhat, mají "zvrhlý pohled na svět," protože na rozdíl od autora tohoto výroku nejsou rasističtí populisté.

Krteček nepomůže, Jan Hus říká pravdu

V oné novinářské žumpě zvané Parlamentní listy Zeman bezostyšně řekl i toto: „Budou volby a občané by se měli ptát svých volených zástupců či kandidátů, co budou dělat s cikánskou otázkou.“

Hned po "židovské otázce", kterou ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století "řešili" nacisté koncentračními a vyhlazovacími tábory, tu tedy máme "cikánskou otázku", kterou chce řešit Zeman. Jen se zatím nepochlubil, zda bude pokračovat metodami svých předchůdců, nebo zvolí něco objevného.

Z toho by se člověku neudělalo dobře od žaludku, ani kdyby si koupil dřevěného krtečka a myšku k tomu.

Je tedy v "logice věcí," že Zeman vedle dalších politiků používal proti Romům i smyšlený výrok mistra Jana Husa z roku 1409: "Cikáni jsou plémě nečisté, mravů hanebných, práce se štítící, druh druha okrádající a Boha neuznávající!" Hus ovšem nikdy nic takového nenapsal ani neřekl. Server Romea.cz to vyvrátil již v roce 2013 v článku Další protiromská lež vyvrácena: Husův citát, že "Cikáni jsou plémě nečisté...", je podvrh. Podle biskupa Církve československé husitské Filipa Štojdla "jde o zneužívání odkazu mistra Jana Husa, o manipulaci jeho osobou. Hus ve svém učení vyzýval ke smíření, vzájemné lásce a k hledání pravdy, nikoli k šíření lží a nenávisti či k tomu, aby se věci řešily násilím." 

Dva protichůdné světy

Optali jsme se e-mailem Kateřiny Knopové, manažerky Starostů pro Liberecký kraj, zda její hnutí vědělo před Zemanovým příchodem o jeho anticiganistických postojích. Ta odpověděla po několika dnech: "Při rozhodování o přijetí pana senátora Zemana do SLK byla posuzována výhradně jeho práce ve prospěch obcí a měst a proti centralizaci moci. Jeho konkrétní výroky posuzovány nebyly, za svá slova si nese odpovědnost každý sám." 

"Jaroslava Zemana neznám. Předpokládám však, že jej Starostové pro Liberecký kraj přijali na základě jeho politických i podnikatelských zkušeností. Já jsem nikdy nic takového jako on nikdy neřekl a totéž platí o STAN jako celku, protože to odporuje našim hodnotám i programu," řekl Vít Rakušan serveru Romea.cz. Starostové pro Liberecký kraj sice spolupracují se STAN a jeho organizacemi, ale mají svou právní subjektivitu, jak připomněl i předseda STAN.

STAN se domlouvá na společné volební kandidátce do Poslanecké sněmovny s Piráty. A představitelé obou stran jsou známi tím, že se hlásí k lidským právům a lidí z menšin se dokážou zastat. Jak bude soužití dvou protichůdných světů dál pokračovat, poznáme po dalším protiromském výroku Jaroslava Zemana.

Přečteno: 1381x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Anticiganismus, Rasismus, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo