romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gabriela Huňaková (Lev 21), kandidátka do sněmovny: Romové se chtějí sami angažovat na zlepšení vzájemného soužití

Praha, 14.10.2013 16:30, (ROMEA)
Gabriela Huňáková
Gabriela Huňáková

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme zdravotní sestru Gabrielu Huňakovou, která za Lev 21 – Národní socialisté kandiduje na 8. místě v Královéhradeckém kraji.

Proč jste si vybrala tuto stranu, nakolik se její program ztotožňuje s vašimi představami a věnuje se i otázkám typu vzájemného soužití, chudoby, sociálního bydlení atd.?

Velice mě zaujal její volební program, asi dva měsíce jsem i kvůli tomu členkou strany.  Nejspíš bych neřešila ztotožňování se s jednotlivými body programu, jak se na to ptáte. Myslím, že program je všestranně zaměřen a ztotožňuji se s ním celkově. Tato strana nemyslí pouze na stát jako celek, ale i na jeho občany. A počítá i s otázkou soužití, chudoby, bydlení a co se menšin týká, cituji jednu z vět programu: „Chceme podporovat a ochraňovat všechny menšiny“.

Gabriela Huňaková

  • Věk: 23 let
  • Vzdělání: Vysokoškolské, titul Bc
  • Dvě nejlepší: Upřímnost, empatie
  • Dvě nejhorší vlastnosti: Náladovost, přílišná citlivost

Angažovala jste se politicky již předtím, byla jste členkou jiné politické strany?

Mé politické zkušenosti jsou zatím na úrovni "začátečník", protože jsem před pár měsíci teprve dostudovala bakalářský titul na Slezské univerzitě v Opavě v oboru veřejná správa a regionální politika.

Proč podle vás letos kandiduje do PS tolik Romů, jsou podle vás připraveni na realitu tvrdé politiky?

Důvodem bude nejspíše to, že postavení Romů v dnešní společnosti je na velmi špatné úrovni a Romové se chtějí sami angažovat na zlepšování této situace, protože zatím se tato situace moc nemění a Romové to tu nemají vůbec lehké. Nejspíš věříme, že když budeme mít přehled, jak to v naší politice funguje, zjistíme, co dělat proto, aby se nám tu žilo lépe.  A také pokud romští obyvatelé uvidí, že za nějakou stranu kandiduje Rom, je velice pravděpodobné, že budou této dané politické straně věřit více než těm, které Romy ve straně nemají. A třeba to bude i takový impulz pro romské obyvatele, aby šli vůbec volit, protože si myslím, že jen velmi malá část romského obyvatelstva chodí. K druhé části otázky...těžko říci, jestli si jsou všichni kandidáti vědomi vědomi toho, co by je v politice čekalo, ale podle mého  názoru, kdyby o politice nevěděli vůbec nic, asi by nekandidovali.

Mohou minimálně při řešení některých problémů kandidáti spolupracovat, byť budou z jiných stran? Jak konkrétně?

Bylo by zajímavé, kdyby romští zástupci stran komunikovali mezi sebou, jde však o to, jestli by to různým stranám nějak neuškodilo. Takže zatím si nejsem jistá.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1854x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby 2013, Rozhovory, Volby, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo