romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gabriela Huňaková (Lev 21), kandidátka do sněmovny: Romové se chtějí sami angažovat na zlepšení vzájemného soužití

Praha, 14.10.2013 16:30, (ROMEA)
Gabriela Huňáková
Gabriela Huňáková

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme zdravotní sestru Gabrielu Huňakovou, která za Lev 21 – Národní socialisté kandiduje na 8. místě v Královéhradeckém kraji.

Proč jste si vybrala tuto stranu, nakolik se její program ztotožňuje s vašimi představami a věnuje se i otázkám typu vzájemného soužití, chudoby, sociálního bydlení atd.?

Velice mě zaujal její volební program, asi dva měsíce jsem i kvůli tomu členkou strany.  Nejspíš bych neřešila ztotožňování se s jednotlivými body programu, jak se na to ptáte. Myslím, že program je všestranně zaměřen a ztotožňuji se s ním celkově. Tato strana nemyslí pouze na stát jako celek, ale i na jeho občany. A počítá i s otázkou soužití, chudoby, bydlení a co se menšin týká, cituji jednu z vět programu: „Chceme podporovat a ochraňovat všechny menšiny“.

Gabriela Huňaková

  • Věk: 23 let
  • Vzdělání: Vysokoškolské, titul Bc
  • Dvě nejlepší: Upřímnost, empatie
  • Dvě nejhorší vlastnosti: Náladovost, přílišná citlivost

Angažovala jste se politicky již předtím, byla jste členkou jiné politické strany?

Mé politické zkušenosti jsou zatím na úrovni "začátečník", protože jsem před pár měsíci teprve dostudovala bakalářský titul na Slezské univerzitě v Opavě v oboru veřejná správa a regionální politika.

Proč podle vás letos kandiduje do PS tolik Romů, jsou podle vás připraveni na realitu tvrdé politiky?

Důvodem bude nejspíše to, že postavení Romů v dnešní společnosti je na velmi špatné úrovni a Romové se chtějí sami angažovat na zlepšování této situace, protože zatím se tato situace moc nemění a Romové to tu nemají vůbec lehké. Nejspíš věříme, že když budeme mít přehled, jak to v naší politice funguje, zjistíme, co dělat proto, aby se nám tu žilo lépe.  A také pokud romští obyvatelé uvidí, že za nějakou stranu kandiduje Rom, je velice pravděpodobné, že budou této dané politické straně věřit více než těm, které Romy ve straně nemají. A třeba to bude i takový impulz pro romské obyvatele, aby šli vůbec volit, protože si myslím, že jen velmi malá část romského obyvatelstva chodí. K druhé části otázky...těžko říci, jestli si jsou všichni kandidáti vědomi vědomi toho, co by je v politice čekalo, ale podle mého  názoru, kdyby o politice nevěděli vůbec nic, asi by nekandidovali.

Mohou minimálně při řešení některých problémů kandidáti spolupracovat, byť budou z jiných stran? Jak konkrétně?

Bylo by zajímavé, kdyby romští zástupci stran komunikovali mezi sebou, jde však o to, jestli by to různým stranám nějak neuškodilo. Takže zatím si nejsem jistá.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1935x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby 2013, Rozhovory, Volby, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo