romea - logo
10. prosince 2018 (pondělí)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gejza Horváth: Když my Romové přijmeme i čechipen, tak nám to bude ve společnosti sloužit jako přidaná hodnota

16.4.2018 14:12
Gejza Horváth
Gejza Horváth

Mottem letošního Mezinárodního dne Romů v režii organizace Ara Art je romipen. A protože identita nás zaměstnává všechny, budeme se letos ptát respondentů na to, jak ji vnímají oni. Jinými slovy – budeme se ptát na to, jak rozumí slovům romipen potažmo čechipen. Přinášíme rozhovor s Gejzou Horváthem.

Gejza Horváth toho zažil hodně. Narodil se v osadě, hrál s kapelou a živil se i jako kopáč, od roku 1980 se věnuje hudbě profesionálně, má za sebou celou řadu festivalů, píše písně. Na oslavách letošního Mezinárodního dne Romů v divadle Archa dostal cenu Mileny Hübschmannové za přínos k rozvoji romského jazyka a zároveň zde oslavil své sedmdesáté narozeniny.

Co pro vás znamená romipen a v jakých situacích jste ho zažil nebo zažíváte?

Romipen to jsem já, moji rodiče, babička i děda. Romipen to je moje dětství, můj život, život s Romy i s většinovou společnosti. Romipen to jsou naše tradice, zvyky a kultura ve které jsem se narodil a byl vychováván. Romipen to je úcta, čest, naše slzy, křivdy, radost i štěstí. Romipen to je romské soužití, to je můj mateřský jazyk a jeho důstojnost. Moje Romipen mi určuje mojí národnost, hrdost i pychu zároveň.

Vybavíte si nějakou situaci, kdy jste ho zažil konkrétně v poslední době?

Tak to vám můžu říct velice přesně. To jsem zažil 8. 4. v Praze.  Šel jsem slavit  MDR a dočkal jsem se tam obrovského nečekaného překvapení.  Slavila se tam i moje sedmdesátka a to jsem měl co dělat, abych ovládal své emoce, abych tam dokázal sedět a vše sledovat. Nicméně jsem to vydržel, ale tekly i slzičky. Zažil jsem vděk a cítil jsem i hrdost. Udělali to pro mě mladí lidé z organizace Ara Art. Většinu života žiju ve většinové společnosti a najednou jsem byl mezi Romy a zažil jsem mezi nimi úctu. S Čechy i s Romy jsem slavil svoje narozeniny a po dlouhé době prožíval  romipen.  Byla to opravdu síla, přeju to zažít každému člověku.

Tolerance v soužití musí být opravdu ke všem a ke všemu kolem

Někdy se mě lidé ptají, co to romipen je, co jsme to zase vymysleli za slovo. A já říkám, víte, ono to Romipen vypovídá o určitém charakteru lidí, jak se k sobě chovají. Spočívá to v úctě ke stáří, dětem a díky Romipen  jsme přežili  i ve většinové společnosti. A tím, co jsem prožil v Praze, se ve mne to Romipen ještě víc umocnilo. Byl jsem šťastný, cítil jsem hrdost a pychu. Romové by neměli hledat odpověď na to, co je romipen, Romové by ho měli cítit i proto, že ve většinové společnosti zažívají křivdy, potupu a opovržení které je ponižuje. Ale je zajímavé, jak se sejde romská společnost tak Romipen je sjednotí a hned mluví o diskriminaci, rasismu, nenávisti a lživé propagandě proti Romům.  Myslím si, že když nebudeme držet spolu a nebudeme dodržovat naše romipen, tak vymizí naše kultura tradice a zvyky.

Chtěla jsem se zeptat, jestli máte pocit, že se obsah slova romipen nějak vyvíjí? Což třeba právě na MDR trochu ukazovat ten úvodní klip. Z něj vyplývá, že jsou některé věci, které jsou z hlediska romipen sporné, jako třeba homosexualita. 

Co se týče téma homosexuality, tak i mezi námi se tito lidé rodí, tak jak všude jinde ve světě. Ano v některých romských komunitách měli vůči těmto lidem výhrady, posmívali se jim a opovrhovali  nimi. Nebylo to ale všude tak a to proto, že v romských osadách bydlela většinou jedna velká rodina, a ta svoje potomky milovala. Vážila si je ještě víc než ostatní a u Romy měli tito lidé své platné a důstojné místo.  V romipen platí, že se chováme k lidem své vlastní krve důstojně s úctou a pokorou.

Je to tedy tak, že romipen souvisí s úctou a ta je o důstojnosti konkrétního člověka?

Ano, ale i ke všem lidem. V mém věku mě romipen  posunulo ještě dál, poznal jsem život, různé prostředí a tolerance v soužití musí být opravdu ke všem a ke všemu kolem. Život je k tomu, aby ho člověk poznal, vnímal, aby sám sebe převychovával tím, co vidí a co slyší.  Úcta a tolerance, to je přísnost nejen na ostatní, ale i sám na sebe. Ale zároveň to znamená být tolerantní k druhým ale i k těm, s kterými třeba nesouhlasíme. Respekt, tolerance je v životě lidí zapotřebí, život si musíme dělat lepší nejen pro sebe, ale i pro druhé.  Nikdo na světě to nemá v životě lehké, každý má své problémy, starosti. Svět se mění a lidé se také musí změnit. A jestli v nás nebude tolerance a romipen, tak naše existence bude velice krutá.

Myslím si, že když nebudeme držet spolu a nebudeme dodržovat naše romipen, tak vymizí naše kultura tradice a zvyky.

Co pro vás znamená čechipen a v jakých situacích ho zažíváte?

Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl žít v Česku a nechtěl jsem v této společnosti vyčnívat, tak jsem přijal i Čechipen.  Je to krásna historická kultura, která mne obohacuje.  Češi pečou rohlíky, mají divadla své umělce, mají svojí bohatou historii a já v tomto prostředí žiji, respektuji ho a ctím. Ale jako člověk pořad zůstávám Romem.

A zase se zeptám, jestli Vás napadne nějaká konkrétní situace?

V české společnosti mám své přátele, spolu vytváříme společenské hodnoty a také se navštěvujeme. Jednou jsem jel se svým přítelem tramvaji a na jedné zastávce nastoupili dva kluci, Romové. Kouřili, byli hluční a vše ignorovali. Když byli upozorněni, aby v tramvaji nekouřili, začali cestujícím agresivně nadávat a urážet je. Styděl jsem se za ně i za sebe a cítil jsem i potupu všech Romu.  Výrostci v tramvaji řadili a mně to nenechalo klidným, oba dva kuřáky jsem napomínal v romštině. Dostal jsem vynadáno i já. Cestující Češi věděli, že jsem Roma, ale zastali se mne. Zastal se mně i můj česky přítel. Romští kluci vystoupili z tramvaje a vůbec nepochopili situaci. Ba naopak, ještě si mysleli, že nám to pořádně nandali.  

Z toho vyplývá: pokud my Romové chceme existovat v české společnosti, tak musíme přijmout i čechipen. Tady žijeme svůj život, plodíme děti, a proto bychom se měli k čechipenu chovat důstojně a s respektem.

Je a může být romipen/čechipen něco, co nám v soužití pomáhá (a v jakých situacích) nebo nás od něj naopak spíš vzdaluje?

Myslím si, že v žádném případě nás to nemůže oddálit, protože romipen je nám geneticky dáno. Když my Romové přijmeme i čechipen, tak nám to bude ve společnosti sloužit jako přidaná hodnota.  Čechipen i romipen nám zajisti ve společnosti i důstojné místo. Perfektním příkladem toho jsou i mnohé jiné národnosti, které žijí v Čechách a mají typické a silně zakořeněné své tradice, zvyky a kulturu.

Kdybychom se mohli v čase přesunout do budoucnosti a mohl jste si vysnít, jak by se pochopení těchto slov mělo posunout, kterým směrem by to bylo? Jak by to vypadalo?

Měnící se svět ovlivňuje náš život i potřeby a samozřejmě tím i Romipen a Čechipen.  Ale jak se to bude posouvat, kterým směrem a jak by to vypadalo, to si netroufám říct. Myslím si, že to bude záležet na vývoji demokracie a politické kultuře. Co vím ale jistě, tak Romové budou svoje romipen nadále předávat svým potomkům a to je jistota že naše romipen nikdy nezanikne.

Dana Moore
Přečteno: 1648x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Gejza Horváth, romipen, Rozhovory, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo