romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivana Procházková: Početní trable Tomia Okamury

10.7.2016 0:09
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Tomio Okamura ve svém videoblogu i prostřednictvím Facebooku a Twitteru informoval o skutečnosti, že „za více než 1500násobný nárůst počtu znásilnění ve Švédsku jsou zodpovědní především muslimští migranti.“ Takové tvrzení samozřejmě upoutá, pojďme se tedy podívat, kde je zakopaný pes.

Co si z tohoto rozboru odnést? Čísla, která se Tomio Okamura snaží prezentovat jako statistická, nemohou existovat a neexistují. Místo toho dezinterpretuje článek, který využívá neověřených zdrojů, spekulací a přinejmenším pochybných korelací. Jako překvapení na závěr tato jeho čísla vezme a při bazálním přepočtu procent na násobky je zestonásobí.

Početní trable

Především, Tomio Okamura poněkud nezvládl práci s čísly. Podle Gatestone institute, ze kterého čerpá, bylo v roce 1975 nahlášeno 421 případů znásilnění, v roce 2014 pak šlo o 6 620 případů. Nárůst je tedy 1 472 %. To ovšem není patnáctisetnásobný nárůst – v takovém případě by v roce 2014 nebylo nahlášeno 6 620 případů, ale přibližně 631 921 případů. Zatímco ve skutečnosti jde o přibližně patnáctinásobný (14,72) nárůst, Tomio Okamura uvádí řádově stonásobně víc.

Je statisticky dokázáno

Kromě toho zdůrazňujeme, že nárůst je zaznamenán od r. 1975 do r. 2014, ze kterého pochází statistika. Jde tedy o období 40 let. Rok 1975 je rokem, kdy Švédsko změnilo svou zahraniční politiku směrem k větší otevřenosti a multikulturalismu, proto jej Gatestone institute vymezuje jako hraniční. Stalo se tak přijetím dokumentu zvaného Prop 1975:26 (swe), kterým parlament jednomyslně schválil rovnocennost Švédů a imigrantů. Jde o jakýsi manuál k nově zvolené multikulturní politice, o jeho vývoji a lokálním významu si můžete přečíst například zde).

Gatestone institute rovněž připouští, že ve Švédsku je zákonem (ang) zakázáno vytvářet evidence rozlišující náboženské přesvědčení. (sekce 13, písm. c). Tím pádem není možné vytvořit statistiku založenou na náboženském vyznání. To institutu ovšem nezabránilo vytvořit korelaci mezi sílící imigrací obecně a nárůstem případů znásilnění na základě dlouhodobého trendu, podle kterého se cizinci na švédské kriminalitě významně podílí (viz monitoring National Council for Crime Prevention z roku 2005.)

Co Okamura zapomněl říci

Významným faktorem může být změna švédské legislativy v roce 2005. Švédsko (zákonem Prop 2004/05:45, swe) výrazně rozšířilo definici znásilnění, což v praxi znamená, že do statistik o znásilnění spadne větší množství případů, než dříve. Rovněž National Council for Crime Prevention (Brå) uvádí, že toto může mít vliv na statistická čísla, zároveň dodává, že i v roce 2013 byla provedena legislativní změna, díky níž do statistik „přibydou“ i oběti, které hrály při napadení pasivní roli.

V roce 2009 Amnesty International vypracovala dokument (eng) monitorující teorii a praxi případů znásilnění v severských zemích, na stranách 45 až 87 jsou podrobně zdokumentovány problematické aspekty situace ve Švédsku. Tentýž zdroj pak uvádí, že ve Švédsku pak funguje tzv. extenzivní model sčítání, kdy každý jednotlivý styk je do statistik zanášen jednotlivě, a to i v případě, že jde např. o hromadné znásilnění či opakované znásilnění stejnou osobou, a to i například v rámci jednoho dne. Toto rovněž může výsledná čísla výrazně ovlivnit.

Dalším faktorem může být i vládni iniciativa pro podporu obětí mající za cíl mimo jiné podpořit oběti sexuálně motivovaných trestných činů v nahlášení takového činu a spolupráci s úřady. Pracuje od roku 2010, přestože tedy není možné vyčíslit, jaký je její vliv na statistická čísla, je nutné tento faktor vzít v potaz. Křivky nahlášených násilných činů a těch reálně uskutečněných se můžou v závislosti na mnoha skutečnostech odvíjet jinak.

Co si z tohoto rozboru odnést? Čísla, která se Tomio Okamura snaží prezentovat jako statistická, nemohou existovat a neexistují. Místo toho dezinterpretuje článek, který využívá neověřených zdrojů, spekulací a přinejmenším pochybných korelací. Jako překvapení na závěr tato jeho čísla vezme a při bazálním přepočtu procent na násobky je zestonásobí.

Toliko od nás, vážení přátelé, k blogu Tomia Okamury, demokraticky zvoleného zástupce v Poslanecké sněmovně České republiky.

Převzato z blogu serveru Demagog.cz
Demagog.cz, Ivana Procházková
Přečteno: 1689x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Tomio Okamura, manipulace, Uprchlíci, Migrace, IslámHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo