romea - logo
10. prosince 2018 (pondělí)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivo Bystřičan: Protestovat se dá jenom společně

27.4.2016 21:57
Stovky lidí se 25. 4. 2016 sešly na protirasistické demonstraci reagující na nenávistná hesla, které den před tím nastříkali neonacisté na několik pražských podniků zapojených do sítě tzv. HateFree Zón. (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)
Stovky lidí se 25. 4. 2016 sešly na protirasistické demonstraci reagující na nenávistná hesla, které den před tím nastříkali neonacisté na několik pražských podniků zapojených do sítě tzv. HateFree Zón. (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Byla to rychlovka. Několik zatím ještě neidentifikovaných nácků posprejovalo fasády a pár dalších míst, která se hlásí k široké platformě HateFree. Pomohli si i některými z osvědčených nacistických šifer, aby opravdu nemohlo být pochyb, co že to má být konkrétním opakem poměrně abstraktního „hate free“ hesla – hákový kříž, Hitler, smrt uprchlíků a výlučnost bílé rasy. To je velké sousto téměř pro každého, promptně však zareagovala platforma Mezinárodní dny akcí proti rasismu a fašistické hrozbě a hned po víkendu, kdy ke sprejerským akcím došlo, zorganizovala solidární shromáždění s jasným vzkazem: Praha se nebojí.

Dorazilo možná na dva tisíce lidí, a to, co se toho dne na náměstí Jiřího z Poděbrad odehrálo, nese klíčové poselství - rozmanitost a různorodost musíme ctít a respektovat i u sebe navzájem, nejen u marginalizovaných, ostrakizovaných a pauperizovaných skupin lidí, o jejichž inkluzi jde v první řadě.

Hned po soudržné akci se ovšem na sociálních sítích spustila tradiční oboustranná kanonáda. „Proč měli tihle transparent Vzhůru psanci této země? Co tím chtějí říct? Kdo přinesl vlajku Tibetu a co tím sledoval? Proč bylo na jednom z transparentů Smrt fašismu? Není to vlastně taky projev nenávisti? To se tam musí prezentovat i Antifa? Nemůžeme protestovat neutrálně? Neměla by se tady veškerá proti zakázat? Co když ty názory někoho odradí?,“ toto a podobná hesla doteď znějí v síti.

Během jasného, sebevědomého a hlasitého protestu proti xenofobii, rasismu a nenávisti se totiž vedle sebe postavili lidé, kteří k sobě jinak mohou mít daleko. Pravicoví liberálové, levicoví liberálové, Antifa, zástupci politických stran, antikapitalisti, radikálnější a umírněnější zastánci názorových proudů i ti, kdo nic moc nezastávají, ale nárůst nenávisti a násilí ve společnosti se jim přece jen příčí.

Všichni mávají svými hesly, provolávají slogany, každá názorová, politická a ideologická skupina má svou agendu, která někdy působí i protichůdně. Na podstatné věci se ale dokážou shodnout – proto jsou ostatně tady. Vzájemné vědomí rozdílnosti postojů a ideologií nebrání spojit se alespoň na čas proti projevům nenávisti, rasismu a násilí vůči slabším, a ideologické rozpory nechat zas na jindy, až to bude více „k věci“.

Vlnu hořkosti nakonec vyvolal pocit některých účastníků, že je možné své postoje, ideologii a politické přesvědčení nechat doma na věšáku a přijít do indiferentní masy těch, co učinili stejně, anebo ani žádné specifické přesvědčení nemají (nebo si to alespoň myslí). Respekt a tolerance vůči druhým však musí začít být patrné už na demonstraci, kde se za ně demonstruje.

Copak je možné volat po respektu k menšinám či uprchlíkům a proti nenávisti, když pak na demonstraci nesnesu nikoho s odlišným názorem a projevem?

Odkaz silného solidárního shromáždění je jasný. Je to právě různost, co spojuje. Pokud se na něčem shodneme, nevylučujme se za to, na čem se neshodneme. Nechtějme od sebe zázraky stejnosti. Je dobré vědět o ideologických kořenech vlastního vědomí, přiznat si, že každý náš krok je politický a respektovat i tolerovat druhé, kteří to cítí zrovna tak.

Nebuďme unifikovanou a předstíraně apolitickou masou sdruženou kolem jedné širší myšlenky, ale barvitým společenstvím vědomým si vnitřní diferencovanosti.

Teprve tak můžeme najít shodu a bránit se tomu, co otevřenou a rozmanitou společnost ohrožuje - a tím ji zároveň skutečně formovat. Jinak si v důsledku každý z nás může pořádat vlastní demonstraci, na které bude nakonec jen on sám. Jen to nebude zrovna nejúčinnější.

Ivo Bystřičan
Přečteno: 1332x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo