romea - logo
22. června 2018 (pátek)
svátek má Pavla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivo Bystřičan: Protestovat se dá jenom společně

27.4.2016 21:57
Stovky lidí se 25. 4. 2016 sešly na protirasistické demonstraci reagující na nenávistná hesla, které den před tím nastříkali neonacisté na několik pražských podniků zapojených do sítě tzv. HateFree Zón. (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)
Stovky lidí se 25. 4. 2016 sešly na protirasistické demonstraci reagující na nenávistná hesla, které den před tím nastříkali neonacisté na několik pražských podniků zapojených do sítě tzv. HateFree Zón. (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Byla to rychlovka. Několik zatím ještě neidentifikovaných nácků posprejovalo fasády a pár dalších míst, která se hlásí k široké platformě HateFree. Pomohli si i některými z osvědčených nacistických šifer, aby opravdu nemohlo být pochyb, co že to má být konkrétním opakem poměrně abstraktního „hate free“ hesla – hákový kříž, Hitler, smrt uprchlíků a výlučnost bílé rasy. To je velké sousto téměř pro každého, promptně však zareagovala platforma Mezinárodní dny akcí proti rasismu a fašistické hrozbě a hned po víkendu, kdy ke sprejerským akcím došlo, zorganizovala solidární shromáždění s jasným vzkazem: Praha se nebojí.

Dorazilo možná na dva tisíce lidí, a to, co se toho dne na náměstí Jiřího z Poděbrad odehrálo, nese klíčové poselství - rozmanitost a různorodost musíme ctít a respektovat i u sebe navzájem, nejen u marginalizovaných, ostrakizovaných a pauperizovaných skupin lidí, o jejichž inkluzi jde v první řadě.

Hned po soudržné akci se ovšem na sociálních sítích spustila tradiční oboustranná kanonáda. „Proč měli tihle transparent Vzhůru psanci této země? Co tím chtějí říct? Kdo přinesl vlajku Tibetu a co tím sledoval? Proč bylo na jednom z transparentů Smrt fašismu? Není to vlastně taky projev nenávisti? To se tam musí prezentovat i Antifa? Nemůžeme protestovat neutrálně? Neměla by se tady veškerá proti zakázat? Co když ty názory někoho odradí?,“ toto a podobná hesla doteď znějí v síti.

Během jasného, sebevědomého a hlasitého protestu proti xenofobii, rasismu a nenávisti se totiž vedle sebe postavili lidé, kteří k sobě jinak mohou mít daleko. Pravicoví liberálové, levicoví liberálové, Antifa, zástupci politických stran, antikapitalisti, radikálnější a umírněnější zastánci názorových proudů i ti, kdo nic moc nezastávají, ale nárůst nenávisti a násilí ve společnosti se jim přece jen příčí.

Všichni mávají svými hesly, provolávají slogany, každá názorová, politická a ideologická skupina má svou agendu, která někdy působí i protichůdně. Na podstatné věci se ale dokážou shodnout – proto jsou ostatně tady. Vzájemné vědomí rozdílnosti postojů a ideologií nebrání spojit se alespoň na čas proti projevům nenávisti, rasismu a násilí vůči slabším, a ideologické rozpory nechat zas na jindy, až to bude více „k věci“.

Vlnu hořkosti nakonec vyvolal pocit některých účastníků, že je možné své postoje, ideologii a politické přesvědčení nechat doma na věšáku a přijít do indiferentní masy těch, co učinili stejně, anebo ani žádné specifické přesvědčení nemají (nebo si to alespoň myslí). Respekt a tolerance vůči druhým však musí začít být patrné už na demonstraci, kde se za ně demonstruje.

Copak je možné volat po respektu k menšinám či uprchlíkům a proti nenávisti, když pak na demonstraci nesnesu nikoho s odlišným názorem a projevem?

Odkaz silného solidárního shromáždění je jasný. Je to právě různost, co spojuje. Pokud se na něčem shodneme, nevylučujme se za to, na čem se neshodneme. Nechtějme od sebe zázraky stejnosti. Je dobré vědět o ideologických kořenech vlastního vědomí, přiznat si, že každý náš krok je politický a respektovat i tolerovat druhé, kteří to cítí zrovna tak.

Nebuďme unifikovanou a předstíraně apolitickou masou sdruženou kolem jedné širší myšlenky, ale barvitým společenstvím vědomým si vnitřní diferencovanosti.

Teprve tak můžeme najít shodu a bránit se tomu, co otevřenou a rozmanitou společnost ohrožuje - a tím ji zároveň skutečně formovat. Jinak si v důsledku každý z nás může pořádat vlastní demonstraci, na které bude nakonec jen on sám. Jen to nebude zrovna nejúčinnější.

Ivo Bystřičan
Přečteno: 1322x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Předlice. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V Předlicích začala likvidace skládky. Zapojili se místní obyvatelé, náklady platí město

20.6.2018 16:13
V ústecké čtvrti Předlice začal v úterý 6. června úklid skládky ve vnitrobloku několika soukromých domů. Odvoz odpadů finančně zajišťuje město, informuje radnice v tiskové zprávě na webu. Domy přilehlé ke skládce patří soukromým vlastníkům, žijí v nich chudí lidé, především Romové.
 celý článek

Gypsy Kings - The Original Gypsies of Camargue (FOTO: Lagardere No Limits)

Gypsy Kings: Změnili jsme název, ale duše kapely je pořád stejná a naše hudba se nemění

20.6.2018 14:53
Koncertu předcházela změna názvu z původních Gipsy Kings na nové The Original Gypsies of Camargue kvůli právnickým tahanicím mezi zastupitelskými agenturami několika zakládajících členů. Na pražském koncertu vystoupili čtyři původní členové kapely: Patchaï Reyes, Canut Reyes, Paul Reyes a Chico Bouchikhi, které doprovodilo dalších jedenáct muzikantů.
 celý článek

Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Slovenský soud po kontroverzní policejní razii potrestal pouze Romy

20.6.2018 11:33
Pět let od kontroverzní policejní razie v romské lokalitě na východním Slovensku soud zatím nepravomocně potrestal dva ze šesti Romů obžalovaných z křivé výpovědi, při které nařkli policisty ze surového jednání. Upozornily na to nevládní organizace, podle kterých se tak ze zraněných stali pachatelé a stát případ nikdy nezávisle nevyšetřil. Slovenská ombudsmanka vybídla, aby z policejních akcí byly pořizovány kamerové záznamy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo