Jan Husák, nový místopředseda "romské" rady: Přebírám radu v nelehké době. Problémy lidí je nutné řešit v každé době, a to více v dobách těžkých

Novým místopředsedou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se stal Jan Husák. Nahradil ve funkci Martinu Horváthovou, která se postu a členství v radě vzdala kvůli Andreji Babišovi, který je předsedou Rady. "Osobně chápu její postoj, nicméně jsem v tuto chvíli přesvědčen, že problémy lidí je nutné řešit v každé době, a to více v dobách těžkých," uvedl Jan Husák v prohlášení zaslaném serveru Romea.cz.
Vyjádření místopředsedy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny za občanskou část Mgr. Jana Husáka k jeho jmenování
Členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jsem se stal na začátku tohoto roku a o jmenování místopředsedou Rady jsem se dozvěděl v květnu tohoto roku. Jmenování místopředsedou Rady mi zatím nebylo fyzicky předáno. O podpisu jmenovací listiny jsem byl telefonicky informován vedoucím kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
V této souvislosti mě napadala kacířská myšlenka. Pokud bych tvrdošíjně trval na formální potvrzení svého jmenování, pak bych v tuto chvíli nespojoval své členství v Radě s pozicí místopředsedy Rady. Tento závěr je možné považovat za úsměvný, obdobně jako hořce úsměvnou je možné považovat odbornou podporu, která je poskytována členům Rady, v některých souvislostech spojená až s přepjatým formalismem, v kterém spatřuji jednu z bariér pro efektivnější práci Rady.
Optimalizace vztahů mezi členy Rady a zástupci státní správy je jedním z prvotních úkolů, na který zaměřím své úsilí a pozornost.
V rámci slušnosti si dovolím říci málo k mé osobě. Původně jsem vyučeným elektromechanikem. Vždy jsem však tíhnul k přímé práci s lidmi. Proto jsem se rozhodl k dálkovému studiu na střední škole. V té době jsem pracoval na směny v Keramických závodech v Teplicích a měl již rodinu. Po pětiletém studiu jsem se dostal na vysokou školu. Nejprve na Masarykovu univerzitu v Brně a poté na pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem.
Mou profesní dráhu v přímé práci s lidmi jsem začínal v neziskovém sektoru. Začínal jsem s prací v terénu s dospělými, poté jsem pracoval s dětmi, byl vedoucím několika služeb, pracoval jsem i s cizinci, psal projekty.
Byl jsem též úředníkem. Nejprve asistentem primátora města Ústí nad Labem, pak koordinátorem pro etnické menšiny a vedoucím oddělení koncepcí na Odboru strategického rozvoje. Byl jsem v různých pracovních skupinách na MŠMT a MPSV, poradcem a externím spolupracovníkem neziskových organizací, různě přednáším, zvláště se zaměřením na sociální politiku a zhruba deset let jsem externím vyučujícím na Katedře řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích Karlovy univerzity. Bylo by toho jistě více, nicméně toto není důležité.
Převzal jsem Radu v nelehké době. Vím o překážkách, kterým čelila má předchůdkyně Bc. Martina Horváthová a zároveň vnímám a ctím její započaté kroky v úsilí posílit a zviditelnit činnost Rady. Netajila se důvody, pro které odešla a též jejím vztahem k předsedovi Rady Ing. Andreji Babišovi. Osobně chápu její postoj, nicméně jsem v tuto chvíli přesvědčen, že problémy lidí je nutné řešit v každé době, a to více v dobách těžkých.
Ptáte-li si na mé priority, pak musím striktně oddělovat mé osobní zájmy od zájmů a cílů všech členů Rady. Své cíle budu podřazovat cílům vyplývajícím minimálně z konsenzu. Jsem na stejné lodi s ostatními členy Rady. Nejsem solitérem, chci být důstojným a týmovým hráčem, a totéž očekávám od všech svých partnerů.
Pravomoci místopředsedy jsou vymezeny statutem Rady. Nicméně mé cíle s členstvím spojuji zvláště s odbornou podporou a zázemím pro činnost občanských členů Rady, vytvořením podmínek pro důstojnou a efektivní spolupráci se všemi aktéry, kteří se budou nebo mají podílet na plnění úkolů, které byly či budou stanoveny nejen v oblasti politik s dopadem na Romy a Romky. V této souvislosti předestírám, že mou osobní snahou je minimálně vyvolat odbornou debatu věnovanou efektivitě nastolených opatření v oblasti integračních a inkluzivních politik, které se ukazují býti nepříliš efektivními, a proto vyžadují určitou revizi.
Své pověření vnímám též s nutností spojovat lidi na tvorbě klíčových priorit, být slušným a zároveň tvrdým vyjednavačem, hledat a nabízet věcně správná, splnitelná a efektivní řešení.
Toto jsou mé základní priority, s kterými vstupuji do pozice místopředsedy Rady.
Nepřehlédněte:
- Rada vlády pro záležitosti romské menšiny schválila Zprávu o stavu romské menšiny v ČR za rok 2018
- Jan Husák a Edita Stejskalová k rezignaci Jana Baloga: Nesouhlasíme s tvrzením, že nenašel odezvu členů na reorganizaci "romské rady"
- Tomáš Ščuka: Nereálná očekávání od členů Rady vlády pro záležitosti romské komunity
- Jan Balog rezignoval na členství v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny
- Martina Horváthová: Spolupráce s Andrejem Babišem se neslučuje s mými morálními zásadami, odcházím z "romské" rady vlády
- Martina Horváthová rezignovala na post místopředsedkyně a odchází z "romské" rady. Nahradí ji Jan Husák, z rady odchází i Nikola Taragoš
Kam dál:
- Ombudmsan Křeček tvrdě narazil. Premiér Fiala žádá vysvětlení, další koaliční politici kritizují rozhodnutí odebrat Šimůnkové veškerou agendu
- Ve stanovém táboře v Malešicích se první den ubytovalo 92 romských uprchlíků z Ukrajiny
- Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty: Neziskové organizace pomáhají uprchlíkům bez peněz státu a suplují jeho roli
- RomPraha: Politici nepřicházejí se smysluplným řešením situace uprchlíků na Hlavním nádraží, odmítáme represe ze strany policie
- Občanská část „romské rady“ po jednání s premiérem: Do řešení krize romských uprchlíků je nutné naše zapojení, návrhy vládě jsme předkládali už na konci března
- Jednání "romské rady": Řešení situace romských uprchlíků navrhne nový tým, povede ho zmocněnkyně
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- Vláda navrhuje zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny
- Vláda pomůže lidem v exekucích, schválila návrh na zopakování tzv. milostivého léta
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková
- Jurečka se opravil: Příspěvek 5000 Kč na dítě bude do ročního příjmu rodiny 1 milion Kč hrubého
Štítky:
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vláda, Andrej BabišHLAVNÍ ZPRÁVY
