romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: "Rozdělování obětí holokaustu podle etnicity mě znechucuje," říká Jiří Padevět

10.5.2021 19:10

Do dalšího dílu pořadu Rozhovor si Patrik Banga pozval publicistu Jiřího Padevěta. Ten podal rezignaci ve správní radě Institutu Terezínské iniciativy (ITI) poté, co rada rozhodla, že se v rámci pietního čtení jmen zesnulých – Jom ha-Šoa, již nebudou číst jména romských obětí rasového pronásledování v době protektorátu. Padevět v rozhovoru přibližuje důvody svého odstoupení z rady ITI.

„Byl to výraz znechucení z toho, že poměrně malý počet inteligentních lidí se nedokáže rozhodnout,“ říká v rozhovoru pro ROMEA TV Jiří Padevět. ROMEA TV e-mailem oslovila členy správní rady, aby se k této vzniklé situaci vyjádřili. Do dnešního dne však redakce nedostala žádnou odpověď. Ředitelka Institutu Terezínské iniciativy odmítla jakoukoliv další publicitu tohoto tématu, i přes to, že s rozhodnutím správní rady také nesouhlasí.

Padevět v rozhovoru také přibližuje, jak holokaust vnímá česká politická scéna, a proč se o romském holokaustu nemluví stejně jako o holokaustu židovském.

„Problém je politik, Byť je sebedemokratičtější, potřebuje voliče. Myslím si, že řada politiků gestem, že položí kytku v Letech nebo někde, kde se to úplně nenosí, přijde o politické body,“ říká v rozhovoru pro ROMEA TV Padevět. Doufá v to, že přicházející nová generace politiků bude k těmto tématům přistupovat otevřeně.

„Až se budeme dívat na oběti z Lidic a oběti z Letů u Písku a Postoloprt úplně stejně, tak bude v téhle zemi skoro všechno v pořádku,“ říká v rozhovoru Padevět.

Přečteno: 1658x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Holocaust, Židé, Pietní akce, pietní akt, Terezín, Institut terezínské iniciativyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo