romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Bílý a černý tábor

Praha, 23.7.2013 9:36, (ROMEA)
Julius Zajac. Foto: Archiv autora
Julius Zajac. Foto: Archiv autora

Děsí mě větší a větší oddělenost mezi Čechy a Romy. Pořádají se protiromské demonstrace, ale mám pocit, že proti všem Romům v republice, ještě jsem tedy nezaznamenal, že by pořadatelé na takových demonstracích prohlásili něco o Romech, se kterými problémy nejsou.

Sdružení Konexe vyzvalo Romy, aby začali jezdit na pochody. Abychom vzali rozum do hrsti a začali něco dělat. Co si pod tím mám představit? Máme si všichni stoupnout před rozlobený dav místo policistů a bránit mu v průchodu vlastním tělem? Nebo co si sdružení Konexe představuje pod pojmem "začít něco dělat"? Mám požádat svého zaměstnavatele aby mi dal volno, protože se bude konat protiromský pochod? Ve výzvě tohoto sdružení se píše o tom, že jsme bratři a sestry, připomnělo mi to Vinnetua a Old Shatterhanda. Rom, který někoho napadne kvůli jeho barvě pleti, pro mě není bratr jen proto, že patříme do stejné menšiny. A není pro mě bratr ani ten Rom, který žije slušně. Nežijeme v románu Karla Maye.

Chápu obavy z protiromských demonstrací, sám jsem Cigán, ale vyzývat lidi z jedné skupiny obyvatel, aby začali jezdit na pochody, které svolá kdejaký rasista, na tom nic dobrého nevidím. Nebylo by užitečnější udělat protest proti rasismu, kterého by se účastnili lidé jakékoli barvy pleti? Myslím, že taková akce, kde by Češi společně s Romy odsuzovali násilí, by pomohla. Často slýchám názory, že se Romové od zločinnosti málo distancují, že málo odsuzujeme násilí, které spáchá (podle sdružení Konexe) náš bratr.

Nemám vlastně nic proti sdružení Konexe (bylo pro mě dodnes neznámé), možná to tak jen vypadá, ale když mě někdo k něčemu vyzývá jen kvůli mojí barvě pleti, tak se mě to osobně dotýká. Jen proboha nedělejme natruc pochody protičeské, to by bylo nejhorší co bychom mohli udělat.

Oba tábory

Pozoruji oba tábory, český i romský. Když v diskusi s Romy nadhodím, že romská kriminalita existuje, že mladí kluci ve skupinách napadají Čechy kvůli tomu, že jim nedají cigaretu a ještě na ně řvou rasistická hesla, tak se mi většinou dostane odpovědi typu „ale kriminalitu páchají i Češi, nejen Romové“. A to mě vytáčí. Proč si někteří Romové nechtějí přiznat skutečnou situaci? Možná proto, že třeba něčeho podobného nebyli svědkem? Znám případy, kdy Romové napadli Čecha jen proto, že je bílej, přitom ten "bílej" proti Romům nic nemá, dokonce žil jeden čas s Romkou! To se stává běžně, bohužel, a s takovými lidmi nás majorita hází do jednoho pytle vážení! Proč spravedlivě neodsuzovat rasismus na všech stranách, tedy i na té romské? Nechápu, kdo s tím může mít problém.

Pokud si dobře pamatuji, tak první “protiromské demonstrace“ začaly v roce 2008 na sídlišti v Janově. Už tenkrát jsem si říkal, že jestli se přenesou i do jiných měst, bude to hrůza, a stalo se.
Jak je to dnes? Mám pocit, že většina české populace nás nenávidí. Tvrdí, že jsme beztrestní a projde nám to, co jim nikdy. Máme všechno zadarmo, školné (mimochodem, myslel jsem si, že školné na ZŠ u nás nebylo zavedeno, ale budiž), léky v lékárnách, pro sociální dávky si jezdíme mercedesem, vychováváme generace dětí bez vzdělání, nedá se vedle nás bydlet, protože jsme agresivní alkoholici, kteří v noci řvou, perou se, okrádaj slušný lidi a smějí se pracujícím: “jen makejte, ať máme na dávky“.

Tyhle názory jsou nám předkládány většinou způsobem kolektivní viny, jen hrstka lidí v diskusi připustí, že existují i tací Romové, kteří žijí “normálně“. Tzn., chodí do práce, děti posílají do školy, a dá se vedle nich bydlet.

Vždycky jsem byl kritikem (nejen) Romů a nikdy jsem nepopíral, že romský problém existuje. Konkrétně ve vzdělání a chování. Jsou a byli Romové, kterým na vzdělání jejich dětí moc nezáleží, neučí se s nimi, žijí v lokalitě, ze které často děti chodí (dalo by se říct) do speciální školy snad automaticky.

Člověk bez vzdělání...

V ČR vyrostlo hodně ghett, do kterých emigrovalo dost Romů ze Slovenska.

No jo, ale řekne se romská otázka, a hodně lidí si pomyslí "jaká romská otázka"? Copak nemají stejný přístup ke vzdělání? "A je to náš stát, tak by měli dodržovat pravidla!" Takhle se nikam ale nedostaneme, protože už jsme se dostali tam, kde jsme, v rasové nenávisti, a to oboustranné. (to neplatí o mě).

Jednoduše to vysvětlím (často tu větu používám): “člověk, který nemá vzdělání, neví, že ho potřebuje“. Tak nějak bych charakterizoval myšlení těch, kteří nevedou své děti správně, tedy už od mala mít respekt ke škole. V pubertě se venku poflakují a nemají co na práci, protože střední školu (byť jen učňák) nedokončili. Později začnou pracovat načerno, nebo vůbec.

Jsou ale i Romové, kteří mají problém si sehnat práci, protože jim je předhazována kolektivní vina, ale práci seženou a pracují. Děti vedou k slušnému chování a jejich majoritní sousedé si jich váží, dokonce někdy zapomínají, že jsou Romové, což je samozřejmě špatně. (Pro ty, co takové Romy nikdy neviděli, nebo pro xenofoby a rasisty je to pohádka, nebo sci-fi o "Cigošovi v práci".)

České Budějovice

Nevšiml jsem si dříve nějakých zpráv o rasové nesnášenlivosti na sídlišti Máj, a ejhle, demonstrace jako hrom. Byli tam i lidé snažící se probourat policejní kordony, které ty "parazity z jejich daní chrání"! A to je staronový fenomén, lidé se diví, že jim policie brání v lynčování, pogromu, a to je alarmující samozřejmě pro Romy, ale i pro celou společnost. Nicméně policisté v civilu mlátící kohokoliv se mi taky moc nelíbí - na druhou stranu, jestli předem byli varováni PČR aby místo opustili, měli jí poslechnout.

Kolik lidí z těch, kteří chtěli probourat policejní zátarasy na sídlišti, přímo žije? Nebo kolik z nich znalo ty "černý huby" v oknech, na které takto řvali? Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování uvedl, že “v Českých Budějovicích a zejména na sídlišti Máj se našlo dost lidí, kteří dávali najevo, že mezi romskou komunitou a ostatními obyvateli sídliště nejsou žádné významnější problémy. Na sídlišti je potřeba vyříkat si základní věci, ale rozhodně není nutné chodit kvůli tomu do ulic a být agresivní “. (Zdroj Týden, Romea.cz.)
V Českých Budějovicích jsem byl jednou v životě, na sídlišti Máj nikdy, tak se k tomu vyjádřit nemůžu, ale myslím, že celá republika neví víc, než o rvačce dětí na sídlišti, která se přeměnila ve rvačku dospělých. V této potyčce byla údajně zraněna těhotná žena, což je hrozné.

Vznikla potřeba vybít si vztek?

Nevznikla v ČR potřeba si na někom vybít vztek? Proč se nedemonstruje proti kriminalizaci politiky, proti miliardovému rozkrádání, proti tomu, aby politici či úředníci brali mzdu i s bonusy, aby vzápětí skončili ve vězení? (Nyní se to už řeší, v bufetu uvnitř parlamentu se také zrušilo užívání legálních návykových látek.) Myslím si, že Češi měli demonstrovat proti politice již dříve. Někdy jsem měl pocit, že musíme čekat ještě dalších 40 let, než lidé vyjdou do ulic, tak jako v listopadu 1989. Takovou demokracii, kterou máme, tenkrát nikdo nechtěl, nebo ano? Práce je málo, většina lidí žije "z úst do úst", rodiny jsou zadlužené, a do toho je mlátí a okrádají Cikáni, které oni sami živí. Ano, takhle o nás mluví lidé z majority, vážení. Jsme snadnější cíl a měli bychom to brát v potaz.

To ale neznamená (pro jistotu opakuji) že neexistuje romská otázka. Ano, ten problém kolem integrace tu byl snad od počátku, kdy Romové měli zakázaný vstup do měst a parků. Při porušení zákazu jim tehdejší slušní lidé řezali uši. Tábory v Letech a Hodoníně také asi moc k integraci nepřispěly, stejně jako stavba "báječného sídliště Chánov".

Je smutné, že ani po tolika letech nežijí čeští Romové v klidu. Já žiji vlastně celý život převážně mezi majoritou, a přesně vím, co jí vadí, hlavně v chování a pobírání sociálních dávek. Co se týká chování, i já jsem napomenul mladé Romy v autobusu, protože se chovali jako opičáci (skákali po tyčích, padali na dveře atd.) a právě podle takových jsme posuzováni všichni.

Rasismus v ČR neexistuje, existuje jen rasismus naruby, nebo černý rasismus - další hojně se vyskytující názor. Tvrzení, že Rom v ČR není a nebyl nikdy diskriminován, je absurdní, protože ho tvrdí člověk (lidé), který Romem nikdy nebyl, kterému se nestalo, že nemohl sehnat pronájem bytu, nebyl vpuštěn do restaurace, nebo nebyl 50x odmítnut v žádosti o zaměstnání jen kvůli barvě kůže... mohl bych pokračovat, ale nechci.

Proč a kdo za to může?

“Za to si můžete sami, kdybyste se chovali slušně, chodili do práce atd...“
... všimli jste si té kolektivní viny, která je mi předhazována snad denně?

Nebo další názor: “Tak si udělejte vy dobří Romové pořádek ve vlastních řadách!“
Opět to samé, paušalizace. Cožpak si Češi dělají pořádek ve svých řadách, například v politice? Jen nad pivem nebo v internetových diskusích hubují, že jednou vytáhnou na parlament s klacky, ale pak jdou k volbám a znovu je zvolí. Víte drazí (kteří jste druhého uvedeného názoru), Rom, který pracuje, žije slušně a vede své děti ke vzdělání, má svůj život. A dá mu sakra dost práce, aby to vše zvládnul, a ještě ze svých daní živí politickou kriminalitu a "všemožné parazity". Určitě víte jaké to je, sami tak s velkou pravděpodobností žijete.

Z druhé strany: Romové mi někdy vyčítají, nebo dávají najevo, že dlouho žiji mezi Čechy, a že mám už podobné názory jako oni. (Jako kdyby oni Češi nebyli!) Ta pomyslná čára je hluboko zakořeněná. Podle mě je bohužel málo takových Romů, kteří přijdou mezi majoritní společnost a dokážou svým chováním, že jsou normální jedinci, se kterými se dá bavit. Nakonec se přitom  lidé v takových situacích spřátelí. Už od malička jsem zvyklý dokazovat svoji “normálnost“ jen kvůli barvě pleti, je to namáhavé a někdy to člověka přestane bavit, ale smysl to má.

Nicméně znáte citát „stokrát opakovaná lež se stává pravdou?“ Prý ho vymyslel jeden z nejvyšších nacistických představitelů a válečný zločinec Joseph Goebbels. Ten by měl z dnešní situace radost, myslím, že tenhle pocit často mívají Češi, a stačí k tomu pár článků na nejnavštěvovanějších internetových serverech, které otisknou zprávu na základě podvodných hoaxů. Takové lži se šíří internetem a lidé jim rádi věří. Uvádím pár odkazů, jistě jste je četli. (hoax - léky, hoax - důchody) Já takovým článkům říkám "potrava pro nenávist".

Musím přiznat, že takový pocit někdy mívám i já, a to ve smyslu, že jsem zloděj, pobírač dávek, nedá se vedle mě bydlet, v ČR nejsem doma. Ano, když to denně čtu a lidé mi takové věty píší i přesto, že mě neznají, (snad od doby kdy je v ČR masově rozšířen internet) je někdy velmi lehké se tak skutečně cítit.

Ještě chci “poděkovat“ Romům zločincům: „děláte slušným Romům těžký život, burcujete lid k demonstracím proti nám všem!“

Jako je řešení?

Rozhodně romskou otázku řešit smysluplně, chtít po vládě jeden barvoslepý metr na kriminalitu, prosazovat vzdělání dětí, ukázat v médiích také jiné Romy, než ty s mačetou v ruce, požadovat od odborníků na psychologii, pedagogiku a dalších spolupráci v rámci veřejného pořádku, a rušení ghett. Ty ničemu neprospívají. Politik  Karel Schwarzenberg si to myslí také, ale bohužel jen myslí, jako ostatní jeho kolegové.
Přečteno: 2191x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Soužití, Demonstrace, České Budějovice, sídliště MájHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo