romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek: Co s demokraticky zvoleným prezidentem, který nectí Ústavu?

13.12.2016 10:48
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)

Tuto otázku si kladu zřejmě spolu s mnoha dalšími občany. Neboť platí zásada, že demokratickou volbu je nutno respektovat.

Při tom známe případy, kdy demokratický zvoleným se stal i Hitler, kterému se celkem v krátké době podařilo změnit demokratickou zemi v nacistický stát. Volby v roce 1946 i u nás byly demokratické a dostaly do čela KSČ, která poválečné Československo, které mohlo úspěšně těžit z dobré zkušeností z předválečné 1. republiky, proměnila rovněž v relativně krátkém čase v totalitní stát.

I v demokraticky se vyvíjející zemi je tedy ostražitost na místě, neboť demokracie a její principy nemusí být trvalé, jak i nám již historie ukázala.

Demokraticky zvolený Miloš Zeman přísahal na Ústavu, jinak by se prezidentem stát nemohl. Brzy se však ukázalo, že Ústavu nectí a činí přešlapy, které s Ústavou silně kolidují.

Z charakteru těchto přešlapů – a že už jich bylo, lze usuzovat na to, že jeho úsilí směřuje k prezidentskému systému vládnutí s autokratickými prvky, který není v naší Ústavě zakotven. Při tom prezident je ve své funkci neodpovědný, což ovšem neznamená, že si může dělat, co ho napadne, případně nenaplňovat Ústavou předepsané kroky. A taky, že mu nemusí být vše trpěno.

K pochopení tohoto stavu nemusí být člověk zrovna ústavním právníkem nebo ústavním soudcem, aby neviděl, jak se věci mají.

Jak se má za této situace chovat prostý občan, kterému je takový postoj prezidenta cizí, neboť vidí, k čemu směřuje a jakým nebezpečím může být vystaven.

V první fázi by mohl spoléhat na vládu a Parlament u vědomí toho, že stát je jimi řízen a je zodpovědný i za svého neodpovědného prezidenta. Má ústavní povinnost konat a svého prezidenta volat k pořádku. Pokud tak nečiní, což je dnes už zcela evidentní, je postoj občana v tak rozhádané společnosti, jako je ta naše, opravdu obtížný. Navíc ještě za situace, kdy je druhou skupinou osočován, že nebere v úvahu názory jiných, kterým praktiky prezidenta vyhovují, protože z nich mohou těžit nebo v krajním případě jsou mu zcela lhostejné. Fakta jsou ovšem zřejmá. Je zřetelně viditelný i postoj dosti značné části politického spektra, které i za této situace je ochotno Miloše Zemana znovu podpořit v případné příští prezidentské kampani. Ztráta rozumu, servilita, zbabělost? To jistě. Ale také vzájemné střety jednotlivých politiků, aby si uchovali šanci na moc a ovšem i peníze. Autoritativní prezident je v tomto smyslu kýženou podporou a mít ho na své straně je dobrý taktický tah. Co na tom, že je to morálně pokleslé. Politika není o morálce, není-liž pravda!

Avšak i tito politici jako poslanci, senátoři i ministři skládali slib na Ústavu. Pokud se chovají takto, pak i oni jsou odpovědni za nedodržování Ústavy a následky, které z toho mohou povstat. Uvědomují si to vůbec?

Je za této situace občan povinen držet povinný respekt k prezidentu, který svůj úřad zastává nekompetentně i v rozporu s vládní zahraniční politikou, vystavuje občana i stát bezpečnostním rizikům svým směřováním k Rusku a Číně a tím vším narušuje program, ke kterému jsme se všichni po sametové revoluci spontánně přihlásili? Nebo to už neplatí? Pro politiky i prosté občany, jedno jest!

Přečteno: 1541x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo