romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Václav Klaus junior mluví občas nesmysly

3.5.2016 17:55
Karel Holomek v Hodoníně u Kunštátu (FOTO: ROMEA TV)
Karel Holomek v Hodoníně u Kunštátu (FOTO: ROMEA TV)

Právo uvedlo v pondělí 2. května poměrně rozsáhlé interview s Václavem Klausem juniorem. Rád bych se k němu vyjádřil. V Právu, kde tohle vyšlo, mi to však neumožní. Už jednou mi nějaký článek neuveřejnili z důvodů značně kuriózních, snad, že jsem účasten v nějaké aféře a to prý bych neměl do novin psát. V žádné aféře jsem nebyl a nejsem, to si jen redaktor ve službě vymyslel. Budiž.

Názory pana Klause mladšího, zejména pokud jde o základní školy a nyní aktuální inkluzi, jsou skutečně neuvěřitelné. Vzhledem k tomu, že tento mladý muž, nepochybně vzdělaný, je současně i expertem na školství pro ODS, je potřebné tyto názory podrobit alespoň zevrubné kritice. Mohou totiž mít nepříznivý dopad na diskusi ze strany opozice, což se ostatně děje. Občas se něco podobného, co nám pan Klaus prezentuje, objevuje z úst předsedy ODS pana Fialy.

Poslyšte, co nám pan Kalus tvrdí, cituji: „Není pravda, že se speciální školy nebudou rušit. Samozřejmě je chtějí rušit, jen to nechtějí říkat do novin.“ Pan Klaus má zřejmě na mysli školy praktické. Ty se ale opravdu rušit nebudou a budou i dále sloužit pro děti v horší mentální pozici.

Dále tvrdí, že inkluze je „import“. Tento import zničí české školství jednoznačně. Zřejmě má na mysli rozhodnutí Evropského soudu o tom, že český stát byl vinen tím, že nechal zdravé romské děti studovat ve zvláštní škole. Proto ministerstvo školství již dlouhá léta se snaží spolu se spoustou dalších partnerů v tomto programu realizovat nastolení rovných šancí pro všechny děti. Rovné šance je totéž co inkluze! Tohle je tedy pro Václava Klause import! Jaké argumenty má pro jednoznačné ničení českého školství, nám už pan Klaus nesděluje. Jen si to myslí. On to prostě musí vědět. Ty děti (zřejmě ty romské a ještě ty mentálně lehce retardované, které romské vůbec nemusí být) prostě se pří vší snaze v pátém ročníku ZŠ dostanou k uvědomění, že při studiu cizího jazyka poznají nanejvýš, že to cizí jazyk je. Trochu troufalé, nemyslíte, když uvážíme, že romské děti při vstupu do ZŠ mají proti svým vrstevníkům již znalost svého mateřského jazyka romštiny a jdou se znalostí češtiny při vstupu do školy. V Anglii tyto děti zvládly angličtinu do mluvené formy během několika měsíců. Jak je to možné?

A dál: Asistenty pedagoga pan Klaus označuje za osmnáctileté se čtrnáctidenním kurzem Za to bych ho, být tím asistentem, žaloval pro nactiutrhání. Je všeobecně známou skutečností, že stovky těchto asistentů pedagoga jsou vysokoškoláci s titulem bakaláře, mnozí již s dlouholetou praxí. Což samo o sobě je důkazem, že inkluze probíhá již delší dobu a není to věc náhlého startu.

Pan Klaus upřesňuje, že mluví o dětech s mentálním handicapem, nikoliv o vozíčkářích. Nemusíme se příliš mýlit, když těmi dětmi s mentálním handicapem jsou myšleny romské děti, kterých bylo prokazatelně do dříve speciálních škol umístěno tak vysoké procento, že se to nedalo nijak rozumně pokládat za rovný přístup pro všechny děti. Nehledě na segregované školy, které se nám tím pádem pěkně rozmohly.

Zajímavý je také názor pana Klause na šátek „toho děvčete, které je tam nastrčené těmi lidmi, co okolo toho dělají show. Není to náboženský symbol, nosí ho jen ženy. Není to nic, co by měl český daňový poplatník podporovat“. Skutečně pozoruhodné, jak se dokáže na věci dívat český intelektuál.

Závěrem není opravdu těžké říci, že pan Klaus mladší rozhodně není kvalifikovaný odborník na české základní školy. Navíc není ani demokrat a to bez pardonu. Jinak by mu muselo dojít, že rovnost dětí ve škole je zásadní otázka pro každého člověka, který ctí principy demokracie a jejího uplatňování v organizaci českého školství. To je imperativ pro nápravu ducha společnosti a vzájemné tolerance mezi lidmi.

Jak to u nás nefunguje, právě zažíváme. To, co jsme se dověděli od mladého Klause, není nic, co by měl daňový poplatník podporovat!

Komentář byl uveřejněn na blogu Aktuálně.cz.

Přečteno: 1926x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo