romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Shwarzenberg: Nemlčel bych k růstu vlivu extremismu

19.10.2012 15:45, (ROMEA)
předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kandidát na prezidenta ČR
předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, kandidát na prezidenta ČR

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by se chtěl v prezidentském úřadu zasadit o to, aby si ČR zachovala svobodu a otevřenost a získala zpět respekt v Evropské unii i ve světě. Schwarzenberg to řekl při dnešním zahájení své kampaně před přímou volbou prezidenta. Jako hlava státu by prý chtěl navázat na bývalého prezidenta Václava Havla, kterého označil za nedostižný vzor.

"Svobodu, o kterou jsme tak dlouho bojovali, si musíme zachovat," řekl Schwarzenberg. Poukázal při tom na to, že krajské volby, v nichž zvítězila levice a posílili komunisté, ukazují, že vývoj v ČR jde v poslední době příliš jedním směrem. Úřad prezidenta se podle Schwarzenberga nemá moc "míchat" do politiky, má ale dbát na to, aby v zemi panovala otevřenost, spravedlnost a svoboda. "Aby se ta naše česká loď nepřevrátila," poznamenal.

Schwarzenberg se ve svém prezidentském programu jasně vymezil vůči nynější hlavě státu Václavu Klausovi. "Pojem Evropská unie jako superstát je mi cizí," uvedl. Dodal, že chce vrátit Česku respekt v EU i ve světě. Jako prezident by prý také chtěl využít pravomoci úkolovat tajné služby k odhalení korupčních praktik na nejvyšší úrovni. Podobný záměr už dala najevo europoslankyně za KDU-ČSL a prezidentská kandidátka Zuzana Roithová.

Schwarzenberg nabízí voličům také změnu politického stylu a podporu nových, morálně silných lidí v politice. Nemlčel by prý k růstu vlivu extremismu a dbal na to, aby stát nezapomínal na sociálně slabší občany. Lidská práva by podle něj prezident měl prosazovat bez ohledu na to, zda je to pro ČR výhodné či nikoliv. Do bankovní rady České národní banky by chtěl Schwarzenberg jmenovat zástupce různých názorových proudů a důkladně je vybrat spolu s ekonomickými odborníky.

Schwarzenbergův volební tým chystá v příštích měsících kontaktní kampaň, při níž se bude ministr setkávat s občany. Schwarzenberg se ale objeví i na předvolebních billboardech. V kampani by podle jejích organizátorů neměl chybět humor a nadsázka. Schwarzenberg si na kampaň sám přispěl dvěma miliony korun, strana TOP 09 přidala pět milionů korun a další milion korun poslalo nedávno hnutí Starostové a nezávislí.
brf, ČTK
Přečteno: 1394x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Prezident, Extremismus, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo