romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karolína Bánomová: Trump je pro mě monstrum. Nedokážu pochopit, že někteří Romové nevidí jeho rasismus. Trumpismus může vést až k znovuzavedení rasové segregace

12.11.2020 13:30
Donald Trump (FOTO: Wikimedia Commons, Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America)
Donald Trump (FOTO: Wikimedia Commons, Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America)

Od začátku vlády Donalda Trumpa ho považuji za monstrum, které neví, co je slušnost. Trump je sice známý, a možná dobrý byznysmen, ale neví vůbec nic o politice. Vidím na Facebooku příspěvky mých romských přátel, kteří se do Trumpa doslova zamilovali. Nedokážu pochopit, že naši Roma nevidí Trumpův rasismus.

Dala jsem si tu práci, a pročetla velmi detailně vše, co Trump na svém prezidentském kontě má. Pročetla jsem to proto, abych zjistila, co vede "různobarevné" lidi k tomu, že ho tak milují. Jak je možné, že je až natolik zaujal, že jeho rasismus omlouvají nebo ho prostě vůbec nevidí.

Říkám si, že ač nikdy nebyl politikem, tak se mu podařilo oslovit velkou část veřejnosti a dokonce toho za poslední čtyři roky dost udělal v Bílém domě.

Jeho voliči ho podle mě milují kvůli jeho boji za návrat ke "svobodné demokracii". K té demokracii, za kterou do Ameriky přijeli jejich rodiče nebo prarodiče. Té demokracii, kde svoboda slova znamenala, že mohu říct úplně všechno, co chci!

Ano, celá společnost a atmosféra v ní se nám mění před očima. Zakázali  nám například jezdit v autech bez zapnutých pásů! Zakázali nám jezdit na kolech bez helmy! Vše to, co bylo kdysi na našem svobodném rozhodnutí, je dnes zakázané. A do toho nám navíc nařizují nosit roušky kvůli blbé koroně!

Už to přeci není "ta demokracie", kde jsme si mohli o tom všem rozhodovat sami!

A tak si mnozí asi říkají: Vždyť já si přece chci sama rozhodnout o tom, jestli si tu roušku nasadím nebo se nechám nakazit virem. Já si chci sama rozhodnout o tom, jestli si v autě zapnu pás nebo ne!

Trump nabizí celé americké společnosti návrat k té staré "svobodné demokracii", tak, jak ji znali naši dědečkové.

A i když teď nebyl Trump znovuzvolený, tak trumpismus tady bude dále. Bude používán při volebních kampaních a trumpismus se možná stane hlavním pilířem volebních plánu různých politických stran. Trumpismus se může stát příkladem tzv. boje za starou "svobodnou demokracie" pro celý svět.

Ano, hodnoty demokracie se nám všem mění před očima. Ale změny, různé příkazy a zákazy, nám přeci také něco přinášejí. Například to, že díky těm pásům v autě není tolik smrtelných autonehod. Ty nové příkazy nejsou jen proto, aby nám třeba zachránili život, ale i proto, abychom se jako společnost, jako lidé, naučili být ohleduplní ke svému okolí. Třeba tím, že když si nasadím roušku, nenakazím ostatní.

Ono se totiž může klidně za několik let stát, že trumpismus rozvine ty tzv. "staré, dobré" demokratické hodnoty tak, že Afroameričané zase nebudou smět do autobusu nastupovat předními dveřmi, protože bílá veřejnost na to přeci má nárok.

Karolina Bánomová
Přečteno: 1349x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Donald Trump, USA, Rasismus, segregace, Extremismus, demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo