romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karolína Bánomová: Trump je pro mě monstrum. Nedokážu pochopit, že někteří Romové nevidí jeho rasismus. Trumpismus může vést až k znovuzavedení rasové segregace

12.11.2020 13:30
Donald Trump (FOTO: Wikimedia Commons, Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America)
Donald Trump (FOTO: Wikimedia Commons, Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America)

Od začátku vlády Donalda Trumpa ho považuji za monstrum, které neví, co je slušnost. Trump je sice známý, a možná dobrý byznysmen, ale neví vůbec nic o politice. Vidím na Facebooku příspěvky mých romských přátel, kteří se do Trumpa doslova zamilovali. Nedokážu pochopit, že naši Roma nevidí Trumpův rasismus.

Dala jsem si tu práci, a pročetla velmi detailně vše, co Trump na svém prezidentském kontě má. Pročetla jsem to proto, abych zjistila, co vede "různobarevné" lidi k tomu, že ho tak milují. Jak je možné, že je až natolik zaujal, že jeho rasismus omlouvají nebo ho prostě vůbec nevidí.

Říkám si, že ač nikdy nebyl politikem, tak se mu podařilo oslovit velkou část veřejnosti a dokonce toho za poslední čtyři roky dost udělal v Bílém domě.

Jeho voliči ho podle mě milují kvůli jeho boji za návrat ke "svobodné demokracii". K té demokracii, za kterou do Ameriky přijeli jejich rodiče nebo prarodiče. Té demokracii, kde svoboda slova znamenala, že mohu říct úplně všechno, co chci!

Ano, celá společnost a atmosféra v ní se nám mění před očima. Zakázali  nám například jezdit v autech bez zapnutých pásů! Zakázali nám jezdit na kolech bez helmy! Vše to, co bylo kdysi na našem svobodném rozhodnutí, je dnes zakázané. A do toho nám navíc nařizují nosit roušky kvůli blbé koroně!

Už to přeci není "ta demokracie", kde jsme si mohli o tom všem rozhodovat sami!

A tak si mnozí asi říkají: Vždyť já si přece chci sama rozhodnout o tom, jestli si tu roušku nasadím nebo se nechám nakazit virem. Já si chci sama rozhodnout o tom, jestli si v autě zapnu pás nebo ne!

Trump nabizí celé americké společnosti návrat k té staré "svobodné demokracii", tak, jak ji znali naši dědečkové.

A i když teď nebyl Trump znovuzvolený, tak trumpismus tady bude dále. Bude používán při volebních kampaních a trumpismus se možná stane hlavním pilířem volebních plánu různých politických stran. Trumpismus se může stát příkladem tzv. boje za starou "svobodnou demokracie" pro celý svět.

Ano, hodnoty demokracie se nám všem mění před očima. Ale změny, různé příkazy a zákazy, nám přeci také něco přinášejí. Například to, že díky těm pásům v autě není tolik smrtelných autonehod. Ty nové příkazy nejsou jen proto, aby nám třeba zachránili život, ale i proto, abychom se jako společnost, jako lidé, naučili být ohleduplní ke svému okolí. Třeba tím, že když si nasadím roušku, nenakazím ostatní.

Ono se totiž může klidně za několik let stát, že trumpismus rozvine ty tzv. "staré, dobré" demokratické hodnoty tak, že Afroameričané zase nebudou smět do autobusu nastupovat předními dveřmi, protože bílá veřejnost na to přeci má nárok.

Karolina Bánomová
Přečteno: 1070x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Donald Trump, USA, Rasismus, segregace, Extremismus, demokracieHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo