romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Košický samosprávný kraj opravuje svoji budovu. Bude zde nové sídlo romského divadla Romathan a vznikne tu tzv. Romský dům - Romano kherem

28.12.2020 12:00
Košické divadlo Romathan. Foto je z webu divadla
Košické divadlo Romathan. Foto je z webu divadla

Košický samosprávný kraj (KSK) v současnosti realizuje rekonstrukci budovy na Továrenské 3 v Košicích, která bude sloužit jako nové sídlo Divadla Romathan. "Rekonstrukci realizuje Sociální podnik Košického samosprávného kraje v celkové hodnotě téměř 90 000 eur," uvedla mluvčí předsedy KSK Anna Terezková.

Stavební úpravy sestávají z rekonstrukce budovy, opravy havarijního stavu střechy a udržovacích prací. Dokončené by měly být začátkem roku 2021.

Romské profesionální divadlo dlouhodobě působí v nevyhovujících podmínkách v historické budově na Štefánikově ulici."Cílem kraje bylo, aby divadlo mohlo vykonávat svou činnost v důstojných prostorách. To se rekonstrukcí župní budovy a přestěhováním divadla na Tovární ulici podaří vyřešit," konstatovala mluvčí.

KSK má podle ní zájem vytvořit v objektu na Továrenské tzv. Romský dům - Romano kherem, který by měl být centrem uchovávání romské kultury v kraji. Divadlo Romathan by mělo být jeho základní součástí. "Jakou konkrétní podobu bude mít Romský dům bude záviset také na výsledcích jednání s Úřadem zmocněnce vlády SR pro romské komunity či úřady pro národnostní menšiny," doplnila Terezková.

Divadlo Romathan, jehož zřizovatelem je kraj, vzniklo v roce 1992, jeho specifikem je, že spojuje herectví se zpěvem, hudbou a tancem. Budova na Továrenské v minulosti sloužila pro školní účely, jako provoz odborného výcviku a praxe.

fk, TASR
Přečteno: 392x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, divadlo, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo