romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské volby 2016. Kandidát ČSSD Rudolf Polák: Musí tu být motivace i pro ty, kteří mají nízkou kvalifikaci, ale pracují

6.10.2016 13:47
Rudolf Polák
Rudolf Polák

V pátek 7. října a v sobotu 8. října budou občané České republiky volit krajské zastupitele a v některých krajích i třetinu senátorů, kterým uplyne volební období. Politické strany do krajských voleb vyslaly i několik svých zástupců, kteří se hlásí k romské národnosti. Do letošních krajských voleb politické strany a hnutí na post krajského zastupitele nominovaly celkem 11880 kandidátů, což je o 576 více, než v posledních volbách v roce 2012. Podle odhadů zpravodajského serveru Romea.cz kandidují do krajských zastupitelstev na čtyři desítky Romů. Některé z nich jsme oslovili s žádostí o rozhovor.

Kandidát ČSSD Rudolf Polák

Posledním romským politikem, který nám tento volební týden poskytl rozhovor, je pětašedesátiletý podnikatel Rudolf Polák, který kandiduje v Královéhradeckém kraji za Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) na 38. pozici. V předminulém volebním období působil jako předseda Výboru pro lidská práva Zastupitelstva Královéhradeckého kraje, od 90. let působí v komunální politice. V současnosti je radním města Jaroměře.

Proč podle vás nemají Romové zájem o volby? Potýkáte se ve svém volebním obvodu s kupčením s hlasy?

Nejspíš proto, že si myslí, že se zase nic nezmění. Nemají důvěru v politiky, nevěří, že svým hlasem dokážou něco ovlivnit. U nás v Jaroměři kupčení s hlasy není, ale ano, věřím, že kdybych řekl, já vám dám pětistovku‘, tak oni by šli. Ale já si stojím za tím, že jako Romové o tom musíme být přesvědčení, co chceme dokázat, jak chceme žít. Musíme na to přijít sami, proč je důležité volit své představitele. Kdyby nás Romů bylo v politice více, tak budeme mít větší sílu. Vidíme to na příkladu Spojených států. Ne že by tam nebyl rasismus, ale už si tolik vůči černochům nedovolí.

Proč si myslíte, že je zapotřebí mít v komunální politice romské zastupitele?

Romové by se měli zajímat o politiku, protože se jich přímo dotýká. Dám vám takový příklad. V Jaroměři vybírali z řad Romů asistenty prevence kriminality, bohužel bez mého vědomí, oni si vybrali lidi, kteří ostatním nemůžou jít příkladem, protože sami neplatí nájem. K čemu je to pak dobré? To by měl přece spolurozhodovat někdo, kdo ty lidi zná, kdo ví, jestli na to ten člověk má, nebo ne, jestli je to osobnost. Ztrácíme hrozně moc, když nerozhodujeme. Rom, který ve městě něco dokázal, ten by měl o těch věcech spolurozhodovat, měli by se ostatní zeptat na jeho názor. Přece mezi Romy jsou šikovní lidé. Každá menšina, každá národnost ve světě, v Evropě, si musí vážit těch, kterým to trošku pálí, a ti by měli být na místech, kde se schvalují zákony, vyhlášky, takové lidi je třeba podpořit.

Co byste v prvé řadě prosazoval, kdybyste se stal jedním z krajských zastupitelů?

Budu prosazovat, aby ti, kteří chodí na veřejně prospěšné práce, měli nějakou perspektivu na stálý pracovní poměr. Minimální mzda se podle mě musí ještě navyšovat. Dlouho to bylo osm tisíc, teď bude 11 000, ale to je pořád málo. Musí tu být motivace i pro ty, kteří mají nízkou kvalifikaci, ale pracují, i když jen manuálně, že na tom nebudou hůře než ti, kteří jdou na sociálku. Politici by měli vyslat jasný signál: když pracuješ, máš víc. Jak jinak taky chcete přimět romské děti, aby se něčím vyučili? Po základce romské děti ještě tak nastoupí na nějaký ten obor s výučním listem, ale tam nevydrží. A teď to říkám otevřeně, dostane čtyři tisíce a je mu vedlejší, jestli bude mít nějakou kvalifikaci, výuční list. To je to krátkozraké myšlení: sociálky, dávky. Není správné, aby lidé, kteří se snaží, pracují, řádně se starají o děti, aby na tom byli tak špatně. Když si peníze vydělám, tak si s nimi můžu dělat, co chci, ale pokud dostanu sociální příspěvky na děti, tak přece nemůžu jít a propít je. To mi vadí, musí se více kontrolovat, zda se použily na to, na co se dostaly.

Jste úspěšný podnikatel, jak by podle Vás měl stát podpořit zaměstnanost?

Tu by měl stát podpořit maximálně. Ne že by byli všichni Češi rasisti, ale jim se to prostě nelíbí, když vidí, jak Romové nepracují, to jim začíná vadit. Pokud se nenaučíme mluvit o věcech tak, jak jsou, tak nás nebude nenávidět 90, ale 99 procent. Budou si pořád říkat, že jsme všichni stejní. I na radnicích, na obecních úřadech si říkají, proč by měli zakázky dávat "Cikánům", když Češi práci nemají. Když jim ale tolik vadí, že Romové jsou pakáž, nedělají a zneužívají dávky, tak proč jim tu šanci nedat? A potom by i majorita viděla, že Romové, kteří chtějí, pracují. Musí se ale zpětně kontrolovat, zda firma zaměstnala lidi na smlouvu, ne na černo, že platila odvody, podala daňové přiznání. Jestli ano, tak jim práci dát znovu, když ne, tak zveřejnit, že neplnili své povinnosti, nezaplatili sociální, zdravotní... A žádné smlouvy o dílo, kdy přijde kontrola na stavbu, všichni jsou jako na brigádě, odvody, daně, nic se neodevzdává, to jsou věci, které se mi nelíbí.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje za stranu ČSSD?

V ČSSD jsem od začátku, vstoupil jsem do ní po revoluci, protože mám za to, že je správné pomáhat lidem, kteří to potřebují, a buďme upřímní, hodně Romů pomoct potřebuje. A myslím si, že by si Romové měli vážit strany, která se pro ně snaží něco dobrého udělat. Podle mě má nějaký význam, když mezi nás politici jako Sobotka, Škromach nebo Hašek přijdou. To by si Romové taky měli uvědomit, kdo s námi jednat chce, a kdo nechce.

Myslíte si, že je pro budoucího politika výhodné kandidovat za velkou stranu?

Teoreticky by to měla být výhoda, ale prakticky není. Romové nejsou zvyklí, tak jako Neromové, na kandidátkách vybírat svoje lidi, podpořit je.

Co se podle vás od posledních voleb do zastupitelstev krajů podařilo?

Město Hradec Králové je krásné město. Hodně věcí se v něm ku prospěchu jeho obyvatel udělalo. Musím říct, že Královéhradecký kraj nám Romům vychází vstříc, pokud jde o pořádání různých kulturních a sportovních akcí. I jako radní města Jaroměře mám tuto zkušenost.

Jak podle Vás dopadnou letošní krajské volby? A jak hodnotíte své šance na úspěch?

Pravděpodobně vyhraje ANO a ČSSD skončí druhá. Já fandím všem demokraticky smýšlejícím stranám. Hlavně si nepřeju, aby vyhrály rasistické xenofobní strany, které slibují, že udělají pořádek, ale místo toho zde jen chtějí zavést chaos.

Jaký názor zaujímáte na uprchlickou krizi?

Líbí se mi postoj našeho předsedy Bohuslava Sobotky. Když ti chudáci putují po moři a riskují, že se utopí, není to jen tak pro nic. Utíkají před válkou a je jim zapotřebí pomoct. Nesouhlasím s názory, že je potřeba je pozavírat a podobně.

Přečteno: 2202x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Romové, Rozhovory, ČSSDHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo