romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Legendární boxer Johann Trollmann se před 82 lety (ne)stal mistrem Německa

11.6.2015 13:34
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)

Od vítězství boxera Johanna Trollmanna v souboji v lehké váze na mistrovství v boxu v nacistickém Německu 9. června uplynulo 82 let. Ačkoliv Trollman, přezdívaný Rukeli, svého soupeře Adolfa Witta ve dvanáctikolovém zápasu porazil, rozhodčí jeho vítězství neuznali. Nebylo možné, aby ve sportu, který Hitler ztotožňoval se ctností, a jenž se stal součástí výcviku členů SS, vítězil příslušník „nečisté rasy“.

Díky nespokojeným divákům, kteří boxu rozuměli a začali se proti zmanipulovanému verdiktu bouřit, bylo nakonec Trollmanovi vítězství uznáno. Po šesti dnech mu byl však získaný titul odebrán a měl se uskutečnit nový zápas, tentokrát proti Gustavu Ederovi. Na ten dorazil Trollmann z recese s vlasy obarvenými na blond a obličejem bílým od mouky, aby vyhovoval árijským požadavkům. Po pěti kolech však zkolaboval.

Krátce po začátku druhé světové války byl Trollmann povolán do armády. Bojoval až do roku 1942, kdy byli všichni Romové a Sintové z Wehrmachtu vyloučeni. V červnu 1942 byl deportován do koncentračního tábora Neuengamme poblíž Hamburku.

Boxerský šampion se snažil být nenápadný, ale hlavní velitel tábora, který se dříve věnoval boxu, Trollmanna poznal. Po nocích pak působil jako trenér vojáků z velitelovy jednotky. Vězeňská komise poté předstírala, že se boxerův zdravotní stav zhoršil, zfingovala jeho smrt a přesunula jej do vedlejšího tábora Wittenberge pod skrytou identitou.

Brzy byl však znovu rozpoznán a přinucen k souboji s bývalým zločincem a nenáviděným kápem - vězněm, který získal výhody výměnou za převzetí určitých odpovědností v táboře - Emilem Corneliem. Trollmann v souboji zvítězil. Cornelius neunesl ponížení z prohry, donutil Trollmanna pracovat do naprostého vyčerpání a poté ho umlátil lopatou. Bylo mu pouhých 36 let.

V roce 2003 bylo boxerskou unií Trollmannovo vítězství na šampionátu z roku 1933 oficiálně uznáno. Před pěti lety pak byla Trollmannovi u příležitosti 77. výročí jeho vítězství odhalena v berlínském Viktoria parku pamětní deska s názvem „9841“, což je číslo, které nacisté vytetovali Trollmannovi při vstupu do koncentračního tábora. Na omezenou dobu stál okolo desky opravdový boxerský ring.

Dnes je Trollmann v Německu pravděpodobně nejznámějším představitelem Sintů a pro mladé je ztělesněním sportovního ducha a statečného člověka, který se nevzdával.

Přečteno: 2104x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Box, Nacismus, Válka, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo