romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Legendární boxer Johann Trollmann se před 82 lety (ne)stal mistrem Německa

11.6.2015 13:34
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)

Od vítězství boxera Johanna Trollmanna v souboji v lehké váze na mistrovství v boxu v nacistickém Německu 9. června uplynulo 82 let. Ačkoliv Trollman, přezdívaný Rukeli, svého soupeře Adolfa Witta ve dvanáctikolovém zápasu porazil, rozhodčí jeho vítězství neuznali. Nebylo možné, aby ve sportu, který Hitler ztotožňoval se ctností, a jenž se stal součástí výcviku členů SS, vítězil příslušník „nečisté rasy“.

Díky nespokojeným divákům, kteří boxu rozuměli a začali se proti zmanipulovanému verdiktu bouřit, bylo nakonec Trollmanovi vítězství uznáno. Po šesti dnech mu byl však získaný titul odebrán a měl se uskutečnit nový zápas, tentokrát proti Gustavu Ederovi. Na ten dorazil Trollmann z recese s vlasy obarvenými na blond a obličejem bílým od mouky, aby vyhovoval árijským požadavkům. Po pěti kolech však zkolaboval.

Krátce po začátku druhé světové války byl Trollmann povolán do armády. Bojoval až do roku 1942, kdy byli všichni Romové a Sintové z Wehrmachtu vyloučeni. V červnu 1942 byl deportován do koncentračního tábora Neuengamme poblíž Hamburku.

Boxerský šampion se snažil být nenápadný, ale hlavní velitel tábora, který se dříve věnoval boxu, Trollmanna poznal. Po nocích pak působil jako trenér vojáků z velitelovy jednotky. Vězeňská komise poté předstírala, že se boxerův zdravotní stav zhoršil, zfingovala jeho smrt a přesunula jej do vedlejšího tábora Wittenberge pod skrytou identitou.

Brzy byl však znovu rozpoznán a přinucen k souboji s bývalým zločincem a nenáviděným kápem - vězněm, který získal výhody výměnou za převzetí určitých odpovědností v táboře - Emilem Corneliem. Trollmann v souboji zvítězil. Cornelius neunesl ponížení z prohry, donutil Trollmanna pracovat do naprostého vyčerpání a poté ho umlátil lopatou. Bylo mu pouhých 36 let.

V roce 2003 bylo boxerskou unií Trollmannovo vítězství na šampionátu z roku 1933 oficiálně uznáno. Před pěti lety pak byla Trollmannovi u příležitosti 77. výročí jeho vítězství odhalena v berlínském Viktoria parku pamětní deska s názvem „9841“, což je číslo, které nacisté vytetovali Trollmannovi při vstupu do koncentračního tábora. Na omezenou dobu stál okolo desky opravdový boxerský ring.

Dnes je Trollmann v Německu pravděpodobně nejznámějším představitelem Sintů a pro mladé je ztělesněním sportovního ducha a statečného člověka, který se nevzdával.

Přečteno: 1713x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Box, Nacismus, Válka, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo