romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Legendární boxer Johann Trollmann se před 82 lety (ne)stal mistrem Německa

11.6.2015 13:34
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)

Od vítězství boxera Johanna Trollmanna v souboji v lehké váze na mistrovství v boxu v nacistickém Německu 9. června uplynulo 82 let. Ačkoliv Trollman, přezdívaný Rukeli, svého soupeře Adolfa Witta ve dvanáctikolovém zápasu porazil, rozhodčí jeho vítězství neuznali. Nebylo možné, aby ve sportu, který Hitler ztotožňoval se ctností, a jenž se stal součástí výcviku členů SS, vítězil příslušník „nečisté rasy“.

Díky nespokojeným divákům, kteří boxu rozuměli a začali se proti zmanipulovanému verdiktu bouřit, bylo nakonec Trollmanovi vítězství uznáno. Po šesti dnech mu byl však získaný titul odebrán a měl se uskutečnit nový zápas, tentokrát proti Gustavu Ederovi. Na ten dorazil Trollmann z recese s vlasy obarvenými na blond a obličejem bílým od mouky, aby vyhovoval árijským požadavkům. Po pěti kolech však zkolaboval.

Krátce po začátku druhé světové války byl Trollmann povolán do armády. Bojoval až do roku 1942, kdy byli všichni Romové a Sintové z Wehrmachtu vyloučeni. V červnu 1942 byl deportován do koncentračního tábora Neuengamme poblíž Hamburku.

Boxerský šampion se snažil být nenápadný, ale hlavní velitel tábora, který se dříve věnoval boxu, Trollmanna poznal. Po nocích pak působil jako trenér vojáků z velitelovy jednotky. Vězeňská komise poté předstírala, že se boxerův zdravotní stav zhoršil, zfingovala jeho smrt a přesunula jej do vedlejšího tábora Wittenberge pod skrytou identitou.

Brzy byl však znovu rozpoznán a přinucen k souboji s bývalým zločincem a nenáviděným kápem - vězněm, který získal výhody výměnou za převzetí určitých odpovědností v táboře - Emilem Corneliem. Trollmann v souboji zvítězil. Cornelius neunesl ponížení z prohry, donutil Trollmanna pracovat do naprostého vyčerpání a poté ho umlátil lopatou. Bylo mu pouhých 36 let.

V roce 2003 bylo boxerskou unií Trollmannovo vítězství na šampionátu z roku 1933 oficiálně uznáno. Před pěti lety pak byla Trollmannovi u příležitosti 77. výročí jeho vítězství odhalena v berlínském Viktoria parku pamětní deska s názvem „9841“, což je číslo, které nacisté vytetovali Trollmannovi při vstupu do koncentračního tábora. Na omezenou dobu stál okolo desky opravdový boxerský ring.

Dnes je Trollmann v Německu pravděpodobně nejznámějším představitelem Sintů a pro mladé je ztělesněním sportovního ducha a statečného člověka, který se nevzdával.

Přečteno: 1686x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Box, Nacismus, Válka, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo