romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Legendární boxer Johann Trollmann se před 82 lety (ne)stal mistrem Německa

11.6.2015 13:34
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)

Od vítězství boxera Johanna Trollmanna v souboji v lehké váze na mistrovství v boxu v nacistickém Německu 9. června uplynulo 82 let. Ačkoliv Trollman, přezdívaný Rukeli, svého soupeře Adolfa Witta ve dvanáctikolovém zápasu porazil, rozhodčí jeho vítězství neuznali. Nebylo možné, aby ve sportu, který Hitler ztotožňoval se ctností, a jenž se stal součástí výcviku členů SS, vítězil příslušník „nečisté rasy“.

Díky nespokojeným divákům, kteří boxu rozuměli a začali se proti zmanipulovanému verdiktu bouřit, bylo nakonec Trollmanovi vítězství uznáno. Po šesti dnech mu byl však získaný titul odebrán a měl se uskutečnit nový zápas, tentokrát proti Gustavu Ederovi. Na ten dorazil Trollmann z recese s vlasy obarvenými na blond a obličejem bílým od mouky, aby vyhovoval árijským požadavkům. Po pěti kolech však zkolaboval.

Krátce po začátku druhé světové války byl Trollmann povolán do armády. Bojoval až do roku 1942, kdy byli všichni Romové a Sintové z Wehrmachtu vyloučeni. V červnu 1942 byl deportován do koncentračního tábora Neuengamme poblíž Hamburku.

Boxerský šampion se snažil být nenápadný, ale hlavní velitel tábora, který se dříve věnoval boxu, Trollmanna poznal. Po nocích pak působil jako trenér vojáků z velitelovy jednotky. Vězeňská komise poté předstírala, že se boxerův zdravotní stav zhoršil, zfingovala jeho smrt a přesunula jej do vedlejšího tábora Wittenberge pod skrytou identitou.

Brzy byl však znovu rozpoznán a přinucen k souboji s bývalým zločincem a nenáviděným kápem - vězněm, který získal výhody výměnou za převzetí určitých odpovědností v táboře - Emilem Corneliem. Trollmann v souboji zvítězil. Cornelius neunesl ponížení z prohry, donutil Trollmanna pracovat do naprostého vyčerpání a poté ho umlátil lopatou. Bylo mu pouhých 36 let.

V roce 2003 bylo boxerskou unií Trollmannovo vítězství na šampionátu z roku 1933 oficiálně uznáno. Před pěti lety pak byla Trollmannovi u příležitosti 77. výročí jeho vítězství odhalena v berlínském Viktoria parku pamětní deska s názvem „9841“, což je číslo, které nacisté vytetovali Trollmannovi při vstupu do koncentračního tábora. Na omezenou dobu stál okolo desky opravdový boxerský ring.

Dnes je Trollmann v Německu pravděpodobně nejznámějším představitelem Sintů a pro mladé je ztělesněním sportovního ducha a statečného člověka, který se nevzdával.

Přečteno: 1694x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Box, Nacismus, Válka, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo