romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé dnes na internetu uctí památku obětí holokaustu

21.4.2020 10:16
(FOTO: Institut Terezínské iniciativy)
(FOTO: Institut Terezínské iniciativy)

Lidé v Česku si dnes připomenou oběti holokaustu veřejným čtením jmen při vzpomínkovém dni Jom ha-Šoa. Čtení každoročně bývá na náměstích a dalších veřejných prostranstvích, kvůli koronaviru se však letos uskuteční na internetu.

Vzpomínkové akce, kterou organizuje Institut Terezínské iniciativy, se lze zúčastnit několika způsoby. Web, kde bude videokonference, dnes organizátoři zpřístupní těm, kteří chtějí přečíst jména obětí v reálném čase od 14:00 do 17:00. Pro to však musí být zájemci dopředu zaregistrováni na e-mailu Institutu Terezínské iniciativy.

Podle pokynů organizátorů má seznam pro jednoho čtoucího obsahovat šest jmen se stručnými informacemi o osudu dotyčných osob.

Lidé se však mohou zapojit i na sociálních sítích, a to po celý den. Buď tím, že nahrají video, na kterém přečtou jména a nasdílejí ho na facebookovou stránku nebo k němu přidají hashtag #ctujmenanajomhasoa. Případně se může každý jen vyfotit nebo přidat do statusu jména těch, které chce připomenout.

Veřejné čtení jmen lidí zavražděných nacisty během druhé světové války se v Praze koná od roku 2006. V roce 2014 se vzpomínková akce začala šířit do dalších měst. Letos se jich mělo zapojit 28. To, že se vzpomínkový den koná na desítkách míst, je výsledkem aktivit tamních pořadatelů. Bývají mezi nimi židovské obce, městské úřady, muzea, knihovny, ale i školy a dobrovolníci.

 

Přečteno: 470x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Pietní akce, oběťHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 ..
romea - logo