romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé dnes na internetu uctí památku obětí holokaustu

21.4.2020 10:16
(FOTO: Institut Terezínské iniciativy)
(FOTO: Institut Terezínské iniciativy)

Lidé v Česku si dnes připomenou oběti holokaustu veřejným čtením jmen při vzpomínkovém dni Jom ha-Šoa. Čtení každoročně bývá na náměstích a dalších veřejných prostranstvích, kvůli koronaviru se však letos uskuteční na internetu.

Vzpomínkové akce, kterou organizuje Institut Terezínské iniciativy, se lze zúčastnit několika způsoby. Web, kde bude videokonference, dnes organizátoři zpřístupní těm, kteří chtějí přečíst jména obětí v reálném čase od 14:00 do 17:00. Pro to však musí být zájemci dopředu zaregistrováni na e-mailu Institutu Terezínské iniciativy.

Podle pokynů organizátorů má seznam pro jednoho čtoucího obsahovat šest jmen se stručnými informacemi o osudu dotyčných osob.

Lidé se však mohou zapojit i na sociálních sítích, a to po celý den. Buď tím, že nahrají video, na kterém přečtou jména a nasdílejí ho na facebookovou stránku nebo k němu přidají hashtag #ctujmenanajomhasoa. Případně se může každý jen vyfotit nebo přidat do statusu jména těch, které chce připomenout.

Veřejné čtení jmen lidí zavražděných nacisty během druhé světové války se v Praze koná od roku 2006. V roce 2014 se vzpomínková akce začala šířit do dalších měst. Letos se jich mělo zapojit 28. To, že se vzpomínkový den koná na desítkách míst, je výsledkem aktivit tamních pořadatelů. Bývají mezi nimi židovské obce, městské úřady, muzea, knihovny, ale i školy a dobrovolníci.

 

Přečteno: 483x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Pietní akce, oběťHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 ..
romea - logo