romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé dnes na internetu uctí památku obětí holokaustu

21.4.2020 10:16
(FOTO: Institut Terezínské iniciativy)
(FOTO: Institut Terezínské iniciativy)

Lidé v Česku si dnes připomenou oběti holokaustu veřejným čtením jmen při vzpomínkovém dni Jom ha-Šoa. Čtení každoročně bývá na náměstích a dalších veřejných prostranstvích, kvůli koronaviru se však letos uskuteční na internetu.

Vzpomínkové akce, kterou organizuje Institut Terezínské iniciativy, se lze zúčastnit několika způsoby. Web, kde bude videokonference, dnes organizátoři zpřístupní těm, kteří chtějí přečíst jména obětí v reálném čase od 14:00 do 17:00. Pro to však musí být zájemci dopředu zaregistrováni na e-mailu Institutu Terezínské iniciativy.

Podle pokynů organizátorů má seznam pro jednoho čtoucího obsahovat šest jmen se stručnými informacemi o osudu dotyčných osob.

Lidé se však mohou zapojit i na sociálních sítích, a to po celý den. Buď tím, že nahrají video, na kterém přečtou jména a nasdílejí ho na facebookovou stránku nebo k němu přidají hashtag #ctujmenanajomhasoa. Případně se může každý jen vyfotit nebo přidat do statusu jména těch, které chce připomenout.

Veřejné čtení jmen lidí zavražděných nacisty během druhé světové války se v Praze koná od roku 2006. V roce 2014 se vzpomínková akce začala šířit do dalších měst. Letos se jich mělo zapojit 28. To, že se vzpomínkový den koná na desítkách míst, je výsledkem aktivit tamních pořadatelů. Bývají mezi nimi židovské obce, městské úřady, muzea, knihovny, ale i školy a dobrovolníci.

 

Přečteno: 439x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Pietní akce, oběťHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo