romea - logo
16. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lucie Oračková k smrti Roma v Žatci: Umřel jsem sám od sebe. Nebo?

21.10.2016 22:56
Lucie Oračková
Lucie Oračková

Smrt mladého Roma v žatecké pizzerii pobouřila nemálo lidí. Ono v podstatě nejde o to, jestli zemřel Rom, Vietnamec, nebo Eskymák. Všeobecně je úmrtí člověka „bez cizího zavinění“ poněkud zvláštní. Určitě se ptáte proč. Denně umírá několik set, možná tisíc lidí bez toho, aniž by jim k tomu někdo dopomohl. V této situaci je to více než prapodivné. Pojďme se na to podívat zblízka.

Onen mladý muž, jehož svíčka dohořela dřív, než by měla, přišel do pizzerie a podle toho, co říkají svědci, byl agresivní. Kdo ví, jestli to bylo tím, že požil nějaké drogy.

Údajně obtěžoval několik dívek u stolu, byl drzý, nepříčetný. Ano, chápu. Takového člověka je potřeba přiměřeným způsobem zpacifikovat a nejlépe vyhodit z podniku. Zdá se, že skupinka mužů měla ale jiný názor. Na adresu Roma začali padat rasistické urážky, mladík schytal pár ran pěstí, sesbíral několik kopanců. Podle očitýho svědka tohle vše probíhalo dokonce i po příjezdu naší slavné PČR. Drželi ho na zemi a skupinka mužů mohla ve svém počínání vesele pokračovat dále.

Podle kamerového systému momentálně nezjistíme nic. Pokud policie zveřejní záznamy, budeme chytřejší. A nebo také ne. Však co je na tom, policie má „pomáhat a chránit“, tak byla banda mužských pod jejich stoprocentní ochranou.

Abych vám pravdu řekla, vůbec si nejsem jistá, jestli tato akce měla správné řešení, zda se policie zachovala tak, jak by měla. To musí posoudit nadřízené orgány, ale dá se jim věřit?

V každém případě tento svět opustil mladý člověk, který podle prvotní pitvy zemřel bez cizího zavinění. Údajně.

Repete: Zabili člověka. A ten zemřel bez cizího zavinění. Nesmysl. Rodině zesnulého nechtějí ukázat tělo. Kdo ví proč?

Mnoha z nás na tom něco nehraje. A všichni víme, že se určitě nepřejedl pizzou nebo že nezemřel na následky alergické reakce vůči PČR.

Jak už jsem se zmiňovala výše, opravdu nejde o to, jestli zemřel Rom či zástupce jiné národnosti. Jde o člověka, živou bytost. A pokud se v dnešní době zachází s lidmi tak, jako v téhle kauze, nezbývá nám nic jiného, než se modlit za lepší zítřky, pokud se nechceme bát o naše životy, protože policie nám je nezachrání. Z mé vlastní zkušenosti určitě ne.

V roce 2015 jsem s kamarádkou byla při blokádě neonacistů zahnána do davu, policie začala vytvářet nátlak. Nasedli na koně, ale jako rytíři se rozhodně nechovali. Vytvořila se obrovská davová psychóza, přičemž jsme skončili na zemi a asi přes 300 lidí se po nás krásně prošlo. Když jsem se zachytila příslušníka PČR, prosila jsem ho, ať mi pomůže, setřásl mě na zem. Zaregistrovala jsem ránu pěstí do hlavy a poznala jsem, že dávka pepřáku do očí z blízkosti 10 centimetrů není moc příjemná. Nebýt pár členů anarchistického hnutí, kteří se doslova pod nás nacpali, aby nám drželi hlavy, jistě bychom na tomto světě již nebyly. Asi po dvaceti minutách mě kdosi vytáhl z davu a v tom zmatku jsem ani nevěděla, jestli jsem celá, či mi nechybí ruka nebo noha. Pár dobrých duší se mě ujalo, vypláchli mi oči a já hledala kamarádku, kterou také někdo vytáhl z toho děsivého davu. Naše cesta vedla rovnou na pohotovost, kde jsme strávily asi tři hodiny.

Z této situace jsme vyvázly s pár naraženinami, oděrkami a modřinami, děkujeme Pánu Bohu za to. Ale co ten mladý muž? Kdyby ho vyvedli z restaurace, odvezli na záchytku nebo ho nechali jen tak na ulici, mohl tu ještě být.

Dá se s tím něco dělat? Můžeme my, obyčejní lidi, změnit přístup členů policie? Oni mají „pomáhat a chránit“. Ne „dokopat a zabít“.

My se nechceme bát, nechceme se bát ani o naše děti.

Celé rodině zesnulého z celého srdce vyjadřuji upřímnou soustrast.

Lucie Oračková
Přečteno: 9902x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, úmrtí, Násilí, Smrt Roma v ŽatciHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo