romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lukáš Houdek: Česko-romská vlajka aneb Kdo ve skutečnosti zneužívá státní symboly

Praha, 18.7.2013 8:26, (ROMEA)
Lukáš Houdek. Foto: Archiv Romea.cz
Lukáš Houdek. Foto: Archiv Romea.cz

Projekt Výběrové řízení na českou-romskou vlajku slovenského umělce Tomáše Rafy, který vystavuje venkovní pražská galerie Artwall, podle očekávání vzbudil bouřlivou diskusi. Zatímco se dalo předvídat, že vášně rozhoří zejména na straně nacionalistických Neromů, odehrávají se téměř až hysterické diskuse v romských fórech na sociálních sítích, ale také pod některými články a rozhovory, které jsou projektu věnované.

Téměř všechny z komentářů romských diskutérů, které jsem měl možnost přečíst, jsou velmi negativní. Diskutéři Rafův projekt rezolutně odmítají, většina z nich se cítí dotčena a zostuzena.  Někteří píší, že Romové už přeci svou vlajku mají, není proto potřeba dělat novou. Jiní naopak říkají, že se plně identifikují se stávající vlajkou ČR. A v tom právě já sám vidím podstatu a velké pozitivum Rafova projektu. Jeho cílem určitě není vytvořit skutečnou romsko-českou vlajku, která by aspirovala na to stát se buď symbolem Romů žijících v České republice, nebo všech občanů České republiky.

Projekt, jak už autor několikrát uvedl, se snaží upozornit na problematiku rostoucího nacionalismu, kdy přívrženci ultrapravicových stran rozdmýchávají v rozličných českých lokalitách násilí a nepokoje, zatímco v ruce drží českou vlajku a vykřikují : „Nic než (bílý) národ!“ či "Čechy Čechům (bílým)". Jiní v rukou svírají vlajku s bílým lvem, který v očích některých Romů (jak se v diskusích ukazuje) je symbolem ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. To samo o sobě poukazuje na vážnost situace. Ten domnělý ultrapravicový lev je totiž státním symbolem ČR! Je společným symbolem pro všechny občany této země, bez ohledu na jejich etnickou příslušnost.

Státní symboly se ale bohužel postupně v rukou neonacistů stávají bezduchými a zprofanovanými obrázky, které tak získávají naprosto odlišnou interpretaci, než k čemu byly původně vytvořeny. Autor poukazuje právě na zneužívání symbolů, které patří nám všem, včetně Romů, Poláků, Slováků a lidí z dalších skupin, kteří jsou občany České republiky a jednoznačně tím odmítá jejich zneužívání vybranými zájmovými skupinami.

Projektu se očividně podařila jedna výborná věc, a to spojit celou řadu Romů, kteří mají potřebu se proti němu vymezit. A o to tu právě jde. Většina z diskutérů se v kontextu naší země identifikuje se stávající vlajkou České republiky, s vlajkou, která byla ustanovena v době, kdy už byli Romové po staletí součástí země, pro niž byla vytvořena. A tudíž je i jejich vlajkou, jsou tu stejně doma jako kdokoliv jiný.

Projekt proto zcela jednoznačně upozorňuje také na nesmyslnost kádrování občanů České republiky na základě jejich etnické příslušnosti a posuzování, kdo v naší společné zemi ještě doma je, a kdo už není. Kdybychom šli do důsledků, zjistíme, že většina obyvatel v pohraničí, kde se podobných demonstrací odehrává nejvíce, je osídlila po druhé světové válce, stejně jako Romové.

Byl bych proto rád, kdybychom mohli projekt Tomáše Rafy vnímat jako podnětný příspěvek do diskuse o tom, jakým způsobem neonacistické a podobné skupiny s našimi společnými státními symboly nakládají a jak nakládají s interpretací naší společné vlasti. A využít pozornosti, jež je mu věnovaná, k tomu, abychom se proti takovému zneužívání našich symbolů mohli vymezit.
Přečteno: 6059x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Extremismus, Šíření nenávisti, Česko-romská vlajka, Tomáš RafaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo