romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mário Rusenko z RDS: Romale, máme toho dost, je na čase se sjednotit

Děčín, Praha, 14.8.2014 14:25, (ROMEA)
Mário Rusenko (vlevo) před ubytovnou v děčínské Zelené ulici, kde proběhla demonstrace proti rasismu.  Foto: František Kostlán
Mário Rusenko (vlevo) před ubytovnou v děčínské Zelené ulici, kde proběhla demonstrace proti rasismu. Foto: František Kostlán

Z demonstrace, kterou včera v Děčíně pořádal Lukáš Kohout, se stala fraška. Kohout neměl zvukovou aparaturu, byla malá účast, přišlo jen pár jeho příznivců a lidé, kteří se přišli pouze podívat.

My jsme byli před ubytovnou, kde žije hodně Romů, připraveni udržet klid mezi Romy, kteří byli pobouřeni z protiromské demonstrace, a případně se i bránit. Vše proběhlo v klidu, nic zvláštního se nestalo. Romové se těšili v dobré náladě, že jsme je přijeli s předsedou Romské demokratické strany (RDS) Miroslavem Tancošem podpořit.

Promluvil jsem k Romům o potřebě se sjednotit a držet při sobě. Pokud bude potřeba, pokusíme se zorganizovat romskou demonstraci na celostátní úrovni, která bude požadovat po vládě a parlamentu, aby přitvrdily zákony proti xenofobii a rasistickým pochodům, které jsou namířeny proti etnickým menšinám žijícím na území České republiky.

Požadujeme zpřísnění trestní odpovědnosti pro organizátory těch akcí, které jsou svým obsahem namířené proti etnickým skupinám. Organizátoři (a možná i ti, co tyto akce nezakazují či při porušení zákona nezasahují), se vyvoláváním nenávisti a útoky na důstojnost druhých lidí dopouštějí trestných činů, které hrubě narušují občanské soužití. Lidskou důstojnost přitom ochraňuje Ústava České republiky. A v trestním zákoníku (část 2, hlava X, § 352) stojí psáno:

  1. Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
  2. Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich politické přesvědčení, národnost, příslušnost k etnické skupině, rasu, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
  3. Stejně jako v odstavci 2 bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání takového činu.

Ale musíme si udělat pořádek i mezi sebou, s tím, že nebudeme dávat majoritě důvod k napadání nás, Romů. Potom se můžeme sjednotit a předat vládě a parlamentu naše požadavky. Sjednocení Romů je důležité, protože nikomu z nás není lhostejný osud našich dětí.

Romale, je čas se ozvat! Máme toho dost! Někteří lidé z majority nás napadají a házejí do jednoho pytle. Jsme lidé, jsme občané tohoto státu a narodili jsme se tady. Máme právo na důstojný život a ochranu státu, jako každý jiný občan České republiky.

Upre Roma, but bacht the satipen mangav savorenge romenge ČR.

Názory uveřejněné v rubrice NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.

 

Mário Rusenko, politický tajemník a poradce předsedy Romské demokratické strany
Přečteno: 2977x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská demokratická strana, Romská demokratická strana , Politika, Demonstrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo