romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mário Rusenko z RDS: Romale, máme toho dost, je na čase se sjednotit

Děčín, Praha, 14.8.2014 14:25, (ROMEA)
Mário Rusenko (vlevo) před ubytovnou v děčínské Zelené ulici, kde proběhla demonstrace proti rasismu.  Foto: František Kostlán
Mário Rusenko (vlevo) před ubytovnou v děčínské Zelené ulici, kde proběhla demonstrace proti rasismu. Foto: František Kostlán

Z demonstrace, kterou včera v Děčíně pořádal Lukáš Kohout, se stala fraška. Kohout neměl zvukovou aparaturu, byla malá účast, přišlo jen pár jeho příznivců a lidé, kteří se přišli pouze podívat.

My jsme byli před ubytovnou, kde žije hodně Romů, připraveni udržet klid mezi Romy, kteří byli pobouřeni z protiromské demonstrace, a případně se i bránit. Vše proběhlo v klidu, nic zvláštního se nestalo. Romové se těšili v dobré náladě, že jsme je přijeli s předsedou Romské demokratické strany (RDS) Miroslavem Tancošem podpořit.

Promluvil jsem k Romům o potřebě se sjednotit a držet při sobě. Pokud bude potřeba, pokusíme se zorganizovat romskou demonstraci na celostátní úrovni, která bude požadovat po vládě a parlamentu, aby přitvrdily zákony proti xenofobii a rasistickým pochodům, které jsou namířeny proti etnickým menšinám žijícím na území České republiky.

Požadujeme zpřísnění trestní odpovědnosti pro organizátory těch akcí, které jsou svým obsahem namířené proti etnickým skupinám. Organizátoři (a možná i ti, co tyto akce nezakazují či při porušení zákona nezasahují), se vyvoláváním nenávisti a útoky na důstojnost druhých lidí dopouštějí trestných činů, které hrubě narušují občanské soužití. Lidskou důstojnost přitom ochraňuje Ústava České republiky. A v trestním zákoníku (část 2, hlava X, § 352) stojí psáno:

  1. Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
  2. Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich politické přesvědčení, národnost, příslušnost k etnické skupině, rasu, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
  3. Stejně jako v odstavci 2 bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání takového činu.

Ale musíme si udělat pořádek i mezi sebou, s tím, že nebudeme dávat majoritě důvod k napadání nás, Romů. Potom se můžeme sjednotit a předat vládě a parlamentu naše požadavky. Sjednocení Romů je důležité, protože nikomu z nás není lhostejný osud našich dětí.

Romale, je čas se ozvat! Máme toho dost! Někteří lidé z majority nás napadají a házejí do jednoho pytle. Jsme lidé, jsme občané tohoto státu a narodili jsme se tady. Máme právo na důstojný život a ochranu státu, jako každý jiný občan České republiky.

Upre Roma, but bacht the satipen mangav savorenge romenge ČR.

Názory uveřejněné v rubrice NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.

 

Mário Rusenko, politický tajemník a poradce předsedy Romské demokratické strany
Přečteno: 2997x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská demokratická strana, Romská demokratická strana , Politika, Demonstrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo