romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Proměny extrémismu v čase

10.10.2016 16:23
Manifestace na podporu uprchlíků se uskutečnila 26. června 2015 na Moravském náměstí v Brně, kam ve stejný den svolali extremisté z Dělnické mládeže protest proti migrantům směřujícím do Evropy. (FOTO: ČTK)
Manifestace na podporu uprchlíků se uskutečnila 26. června 2015 na Moravském náměstí v Brně, kam ve stejný den svolali extremisté z Dělnické mládeže protest proti migrantům směřujícím do Evropy. (FOTO: ČTK)

Doba se mění. Ve třicátých letech 20. století se uvažovalo o deportaci uprchlíků na Madagaskar. Dnes je prezident republiky chce uvěznit „na prázdných místech v Africe“ - snad jen dočasně. Jednou byly slavnostně přestřiženy ostnaté dráty na hranicích, dnes se už zase na některých zavádějí. Kdysi v NDR zněl slogan „my jsme národ“ jako výzva k demokratickým změnám, dnes je slyšet hlavně na demonstracích těch, kteří demokracií západního typu opovrhují. Nedávno se premiér této země zavázal, že Česká republika přijme počet uprchlíků určený kvótami EU. Dnes nic nenamítá, když jeho ministr vnitra prohlašuje, že do konce roku žádného uprchlíka do země nepustí. Prostě to, co platí v Německu, zde zdaleka platit nemusí. Hotovo.

Výklad pojmu „extremismus“ je v každé době a zemi různý. Za komunismu měl stát Václava Havla za extrémistu číslo 1, ačkoliv ho skoro nikdo neznal. Přes noc se pak stal „přítelem státu“ se stejným pořadovým číslem. V Rusku a v Číně dnes stačí pramálo a kdokoliv může být považován za extrémistu, stačí se názorově lišit. Za nacismu „extremisté“ skončili v koncentračních táborech, po válce některé hlavní aktéry „zrůdné myšlenky“ čekala poprava. Názory podporovatelů „koncentrace“ jsou dnes opět nejen tolerované, ale často státotvorné. Kdopak se v tom má vyznat?

Někdejší předseda, později soudem zrušené Dělnické strany Tomáš Vandas prohlásil na prvomájové demonstraci v Brně před šesti lety: „Naši krásnou českou zemi zaplavila ničivá imigrantská vlna tsunami, která ničí vše, co je nám drahé a krásné.“ Jeho tehdejší spoluřečník Michal Glas dodal: „Nám a celé Evropě běží čas, tisíce, statisíce imigrantů denně přistává na evropských březích. Je jenom otázkou času, kdy nás, evropská etnika, tyto zrůdy převálcují svým počtem.“ Dobrý prorok, nebo extremista?

Michal Mazel, soudní znalec specializující se na politický extremismus, k projevu Vandase před soudem uvedl: „Navozuje atmosféru smrtelného nebezpečí, až katastrofy, které naší zemi hrozí od přistěhovalců. Jde sice zjevně o nadsázku, nicméně obdobná přirovnání jsou způsobilá navodit přinejmenším negativní vnímání celých skupin obyvatelstva, které se těší na území ČR právní ochraně. Slovo imigrant dopadá i na imigranty legální, mnoho imigrantů je dokonce občany ČR. Ničím nedoložené tvrzení o „ničivé vlně Tsunami ničící vše krásné“ je emocionálně silně vyhroceným, negativním výrokem vůči celé legitimní sociální skupině.“ Za podněcování k nenávisti zmíněnými výroky Městský soud v Brně oba řečníky o rok později pravomocně odsoudil k čtyřměsíčnímu podmínečnému trestu vězení a peněžité pokutě. Téměř vykonaný trest jim zase smazala prezidentská amnestie z konce roku 2012.

Takže všem, kteří se v poslední době podobně vyjadřují ve vztahu k uprchlíkům, hrozí kriminál? Záleží na kontextu. Prokáže-li se, že se trvale snažili svých politických cílů dosahovat nikoliv demokratickou cestou, ale „bojovým způsobem“, jako například vyvoláním pouličních bitev, lze to snad předpokládat. Znovuzavedení nacismu by problém nazvaný tsunami jistě vyřešilo bleskově, ovšem metodami, které jsou prozatím považovány za nezákonné.

Koncem září byl po 16 měsících vazby, částečně vykonané na „samotce“, propuštěn mladý Čech. Protimafiánský útvar ho považuje za nebezpečného teroristu, který za vydatné pomoci policejních agentů připravil útok na nákladní vlak. Slovy „to není třeba“ nařídila ústavní soudkyně obviněnému sundat pouta v soudní síni a pak ho propustit. Znamená jeho propuštění na svobodu zvýšenou teroristickou hrozbu? Nic takového nepociťuji. A co vy?

I osobní kontakt s uprchlíky může vyvolávat strach a předsudky. Jenže kde je vzít, když je sem vláda prostě nepouští a jsme jen přestupní stanicí. Chce to trpělivost. Někdo už před tisíci lety řekl „Tempora mutantur, nos et mutamur in illis“. Časy se mění a my se měníme s nimi.
Přečteno: 1234x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Extremismus, Prezident, Uprchlíci, Imigrace, Česká republika, EU, etnicitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo