romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Proměny extrémismu v čase

10.10.2016 16:23
Manifestace na podporu uprchlíků se uskutečnila 26. června 2015 na Moravském náměstí v Brně, kam ve stejný den svolali extremisté z Dělnické mládeže protest proti migrantům směřujícím do Evropy. (FOTO: ČTK)
Manifestace na podporu uprchlíků se uskutečnila 26. června 2015 na Moravském náměstí v Brně, kam ve stejný den svolali extremisté z Dělnické mládeže protest proti migrantům směřujícím do Evropy. (FOTO: ČTK)

Doba se mění. Ve třicátých letech 20. století se uvažovalo o deportaci uprchlíků na Madagaskar. Dnes je prezident republiky chce uvěznit „na prázdných místech v Africe“ - snad jen dočasně. Jednou byly slavnostně přestřiženy ostnaté dráty na hranicích, dnes se už zase na některých zavádějí. Kdysi v NDR zněl slogan „my jsme národ“ jako výzva k demokratickým změnám, dnes je slyšet hlavně na demonstracích těch, kteří demokracií západního typu opovrhují. Nedávno se premiér této země zavázal, že Česká republika přijme počet uprchlíků určený kvótami EU. Dnes nic nenamítá, když jeho ministr vnitra prohlašuje, že do konce roku žádného uprchlíka do země nepustí. Prostě to, co platí v Německu, zde zdaleka platit nemusí. Hotovo.

Výklad pojmu „extremismus“ je v každé době a zemi různý. Za komunismu měl stát Václava Havla za extrémistu číslo 1, ačkoliv ho skoro nikdo neznal. Přes noc se pak stal „přítelem státu“ se stejným pořadovým číslem. V Rusku a v Číně dnes stačí pramálo a kdokoliv může být považován za extrémistu, stačí se názorově lišit. Za nacismu „extremisté“ skončili v koncentračních táborech, po válce některé hlavní aktéry „zrůdné myšlenky“ čekala poprava. Názory podporovatelů „koncentrace“ jsou dnes opět nejen tolerované, ale často státotvorné. Kdopak se v tom má vyznat?

Někdejší předseda, později soudem zrušené Dělnické strany Tomáš Vandas prohlásil na prvomájové demonstraci v Brně před šesti lety: „Naši krásnou českou zemi zaplavila ničivá imigrantská vlna tsunami, která ničí vše, co je nám drahé a krásné.“ Jeho tehdejší spoluřečník Michal Glas dodal: „Nám a celé Evropě běží čas, tisíce, statisíce imigrantů denně přistává na evropských březích. Je jenom otázkou času, kdy nás, evropská etnika, tyto zrůdy převálcují svým počtem.“ Dobrý prorok, nebo extremista?

Michal Mazel, soudní znalec specializující se na politický extremismus, k projevu Vandase před soudem uvedl: „Navozuje atmosféru smrtelného nebezpečí, až katastrofy, které naší zemi hrozí od přistěhovalců. Jde sice zjevně o nadsázku, nicméně obdobná přirovnání jsou způsobilá navodit přinejmenším negativní vnímání celých skupin obyvatelstva, které se těší na území ČR právní ochraně. Slovo imigrant dopadá i na imigranty legální, mnoho imigrantů je dokonce občany ČR. Ničím nedoložené tvrzení o „ničivé vlně Tsunami ničící vše krásné“ je emocionálně silně vyhroceným, negativním výrokem vůči celé legitimní sociální skupině.“ Za podněcování k nenávisti zmíněnými výroky Městský soud v Brně oba řečníky o rok později pravomocně odsoudil k čtyřměsíčnímu podmínečnému trestu vězení a peněžité pokutě. Téměř vykonaný trest jim zase smazala prezidentská amnestie z konce roku 2012.

Takže všem, kteří se v poslední době podobně vyjadřují ve vztahu k uprchlíkům, hrozí kriminál? Záleží na kontextu. Prokáže-li se, že se trvale snažili svých politických cílů dosahovat nikoliv demokratickou cestou, ale „bojovým způsobem“, jako například vyvoláním pouličních bitev, lze to snad předpokládat. Znovuzavedení nacismu by problém nazvaný tsunami jistě vyřešilo bleskově, ovšem metodami, které jsou prozatím považovány za nezákonné.

Koncem září byl po 16 měsících vazby, částečně vykonané na „samotce“, propuštěn mladý Čech. Protimafiánský útvar ho považuje za nebezpečného teroristu, který za vydatné pomoci policejních agentů připravil útok na nákladní vlak. Slovy „to není třeba“ nařídila ústavní soudkyně obviněnému sundat pouta v soudní síni a pak ho propustit. Znamená jeho propuštění na svobodu zvýšenou teroristickou hrozbu? Nic takového nepociťuji. A co vy?

I osobní kontakt s uprchlíky může vyvolávat strach a předsudky. Jenže kde je vzít, když je sem vláda prostě nepouští a jsme jen přestupní stanicí. Chce to trpělivost. Někdo už před tisíci lety řekl „Tempora mutantur, nos et mutamur in illis“. Časy se mění a my se měníme s nimi.
Přečteno: 1245x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Extremismus, Prezident, Uprchlíci, Imigrace, Česká republika, EU, etnicitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo