romea - logo
21. července 2019 (neděle)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape, soudnička: Rutinní policejní zákrok s následkem smrti aneb Nechtěná pomalá poprava

Sokolov, Kynšperk nad Ohří, 18.2.2014 15:26, (ROMEA)
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

Tentokrát novináři odešli ze sálu až po konci představení, nadšeni z děje nového thrilleru i tajemně se šklebícím okresním soudcem Milanem Tomešem, který ve svých tmavých brýlích připomínal Robert de Nira. Nadchnuti byli i z toho, jak obžalovaní, přesvědčeni o své nevině, líčili dopodrobna, kterak pomalu týrali spoutaného a bezbranného člověka. Novináře jistě zaujalo i to, jak si zoufalá žena u policie nechtěně objednala smrt svého milovaného přítele a otce svých tří malých dětí, i to, když instruktor policejního výcviku otevřeně prohlásil, že nejlepší způsob zacházení s nespolupracujícím podezřelým je zpacifikovat ho „všemi prostředky“.

Dne 17. února 2014 začalo u okresního soudu v Sokolově hlavní líčení ve věci násilné smrti Ľudovíta Kašpara v Kynšperku nad Ohří. O případu jsme mimo jiné informovali zde. Poté, co případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, před soudem stanuli příslušníci policie Pavel H. a Vítězslav N., které krajská státní zástupkyně Irena Kondrová obžalovala z usmrcení z nedbalosti. Za to jim hrozí trest v délce od jednoho roku do šesti let.

Špatný zákrok

Kondrová nejdříve přečetla obžalobu. Ta obžalovaným kladla za vinu, že při provádění služebního zákroku, „ačkoli ke zvolenému postupu v rámci služebního zákroku nebyli školeni a cvičeni“, poškozeného Kašpara svalili na zem na břicho, spoutali ho s rukama za zády a pak každý z nich z jedné strany „podvlékli hroty teleskopických obušků mezi jeho rukama z každé strany a jeho hrudním košem tak, že na konce, tedy rukojeťové části obušků, tlačili vlastní vahou, přičemž hroty obou obušků směřovaly a tlačily proti hrudnímu koši poškozeného“. Tím „došlo k omezení a znemožnění jeho dýchání, které vedlo k přidušení a v důsledku protahovaného násilí na hrudník k následnému otoku mozku, což vedlo ke smrti poškozeného Kašpara.“

V rámci ověření aktuálních osobních poměrů se soudce ptal obžalovaného Pavla H., kde dnes pracuje. Jeho lapidární odpověď zněla: u policie ČR.

„Vy mne chcete říci, že jste činný ve službě?“ divil se soudce. Obvykle se – a potvrzují to i judikáty Evropského soudu – příslušníkovi policie obžalovanému třeba i z méně závažného činu minimálně pozastavuje služba po dobu soudního řízení. V karlovarském kraji, kde vládne bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek, tomu tak očividně není. Tomáškovi mimochodem soud před dvěma lety zabavil řidičák poté, co na padesátce jel přes sto kilometrů v hodině.

Zavolat posilu nepřipadá v úvahu

Pak obžalovaný před soudem uvedl, že se svým kolegou někdy před půlnoci přes vysílačku dostali zprávu o „Cikánovi“, který v okolí lávky u řeky Ohře „napadá lidi“. Tam narazili na Kašpara, kterého na rozdíl od jeho rodiny a přátel považují za gamblera, násilníka a rváče. „Dokonce v minulosti někomu zničehonic skočil před auto“, stěžoval si policista. Na otázku soudce, jak identifikovali údajného pachatele napadení, Pavel H. řekl, že Kašpara znali a že to „byl jediný Cikán, který se tam pohyboval“. Jenže Kašpar byl na místě sám, nikoho nenapadal ani ohrožoval, akorát prý mluvil nesmysly a působil, jako kdyby byl opilý.

Podle obžalovaného policisty Vítězslava N. tekutá střela slzného plynu jménem Tornado je úžasná věc. Až ze čtyřmetrové vzdálenosti může člověka znehybnit a přinutit „ke spolupráci“. Proto prý Kašparovi vstřelil dávku Tornado přímo do obličeje  - to prý ale vůbec nepomohlo, stále tam stal „jako přikovaný k zemi“. Proto zvolili jako další úderný prostředek své kovové teleskopické obušky, kterými se dá mlátit „třeba i do krku“, jak pyšně sdělil obžalovaný. Zároveň přitom tvrdil, že poškozený je v minulosti obvykle vždy poslouchal, když mu něco nařídili. Nakonec se jim povedlo ho dostat na zem a spoutat. Když však ani v této poloze nepřestal kolem sebe kopat, jim údajně nic jiného nezbývalo, než ho „pár minut páčit“.

Oba dva shodně popisovali svou bezradnost vůči „nezvladatelnému“ člověku. Soudci však nedokázali vysvětlit, proč jim nenapadlo přivolat posilu. Další hlídka z nedalekého Sokolova by mohla dorazit na místo během deseti minut, i „černáci“ ze zásahovky v případě přivolání obvykle dorazí na pomoc. Jak uvedl obžalovaný Pavel H., místo toho zavolali sanitku, aby jej zdravotníci mohli uklidnit pomocí injekce. Jenže když sanitka dorazila, poškozený již nějakou dobu neměl tep, dva dny na to v sokolské nemocnici zemřel.

Cílem obžalovaných bylo podle vlastních slov zpacifikovat člověka a pak ho odvézt „buď na záchytku, nebo do policejní cely“, nijak se o tom na místě ještě nedohodli. Dohodnutým způsobem realizace tohoto záměru však bylo dosažení maximálních bolestí u domnělého útočníka. Neuvažovali o tom, zda existuje jiný způsob uklidnění člověka, který se v dané době jenom divně choval. Zřejmě je to jejich rutinní metoda, což by mohla dosvědčit celá řada kynšperských Romů, kdyby se tolik nebáli toho, že skončí stejně jako Ludva. Nemohu si pomoci, ale mučení člověka už od doby středověku není standardní policejní praktikou.

Nikoho nenapadl, ale choval se divně

Svědci obhajoby soud o své důvěryhodnosti příliš nepřesvědčili. Podle policie měli v den události později večer nejdřív popíjet na židovském hřbitově a pak se přesunout na lavičku u lávky, kde pokračovali v pití. Leoš N. řekl soudu, že Ludva najednou přišel a „vypil nám krabici vina“, údajně celý litr. Nic mu prý přitom neřekli, ani on jim. Že se pak v krvi Ľudovíta Kašpara nenašla ani kapka alkoholu, svědek nedokázal vysvětlit.

Podle Leoše N. pak šel Kašpar dál a napadl nějakou ženskou. Ta ale v přípravném řízení i před soudem shodně vypovídala, že Kašpar na ni vůbec nesahal, ale jen sprostě nadával jejímu psu, když na něj štěkal. Poškozeného znala z minulosti jako hodného člověka. Jednou se jí zastal na diskotéce, když ji skutečně někdo chtěl napadnout - Ludva měl tomu útočníkovi říci, ať toho nechá, „jinak ho zabije“, čímž celý konflikt bleskově vyřešil. Svědek Leoš N. pak ještě požádal o opravu protokolu jeho výslechu v přípravném řízení před inspekcí: tehdy uvedl, že když policisté na Ludvovi zaklekli, tak se jich ptal, co mu je, načež mu prý řekli, že spí. Správně podle svědka ale je: „evidentně se bránil“, což tak malý rozdíl zase není.

Jakub S., druhý z dvojice opilců z lavičky, je místní bezdomovec. Když soudce přes monitor v soudní síni zjistil, že tento svědek v soudní chodbě začíná vyvádět, poslal na něj justiční stráž, která mu měřila obsah alkoholu v krvi s výsledkem: 2,42 promile. Podle soudce se svědek v takovém stavu nedá vyslýchat, a stráží nařídil: „Vyvést!“

Razantně, rychle, účinně ukončit zákrok

U soudu vypovídali i dva sokolovští instruktoři policejního výcviku, že sice nikdy neslyšeli o způsobu používaném obžalovanými k pacifikaci podezřelého, ale „proč ho nevyužít“, jak uvedl výcvikář Daniel Krhut. Inspektor Jan Sebjan zase vždy říká: „razantně, rychle, účinně“ ukončit zákrok „všemi prostředky“, hlavně když útočníci mají převahu. Nezohlednil, že Kašpar byl sám, přičemž jeden z policistů, Pavel H., byl vyšší a těžší než on, a ani jeden z policistů nevyhledal po zákroku lékařskou pomoc.

První den hlavního líčení se dá shrnout takto: Policisté se vymlouvají na to, že družka zabitého je vícekrát přivolala, když jí její druh - mírně - ublížil. Pročpak si tedy nyní stěžuje? Družka zabitého zase říká, že vždy stačilo, když jejímu příteli policisté domluvili, a pak už byl zase hodný. Přímí svědci si buď nic pořádně nepamatují anebo u toho vůbec nebyli.

Tohle byl jen první díl „strhujícího thrilleru“ z české reality. Jeho děj bude pokračovat v pondělí 24. února od 8.30 hodin výslechem soudních znalců a policejního figuranta, který byl při vyzkoušení používaného zákroku málem udušen. Vystoupí i znalci z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kteří - stejně jako v případě orlovského Roma Milana Lacka zemřelého po napadení neonacistou v roce 1998 - svým posudkem dosáhli obratu v této kauze. Pusťte si další díl naživo u Okresního soudu v Sokolově, na adrese ulice K.H. Borovského 57, číslo místnosti 228.


Přečteno: 2171x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Soud, Násilí, Romové, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo