romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Tajné lety s uprchlíky do Německa existují jen virtuálně

19.8.2016 17:19
Ilustrační FOTO: Squidocto, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Squidocto, Wikimedia Commons

V letošní okurkové sezoně se česká média zabývají v nebývalé míře děním v Německu, zejména jeho uprchlickou politikou. Často jsou tyto zprávy převzaty z německých hoaxových webů; mnohdy se jedná o úplné fámy anebo prvotní zprávy o událostech, které pak seriózní zpravodajské servery ještě ověřují, korigují anebo vyvracejí. Na českých webech naopak často zůstává viset původní „kachna“, jako kdyby se mezitím stala skutečností.

V Česku se tedy například stále bere za bernou minci, že v červenci mladý islamista u obchodního centra v Mnichově provedl teroristický útok, jehož následkem zemřelo devět lidí. V Německu je přitom dávno jasné, že se jednalo o rasistický amok proti mladým cizincům, inspirovaný norským neonacistou Andersem Brejvikem, který s islámem nemá pranic společného.

Nově oblétl české weby další hoax o letecké dopravě uprchlíků z Turecka. Německá vláda prý letadly tajně pašuje do země denně tisíce uprchlíků. Zpráva vznikla na německém webu zaměřeném na konspirační teorie a rychle se šířila na stovkách dalších serverů i na sociálních sítích. Podezření se prý potvrdilo, když na dvou letištích přistálo během noci neobvyklé množství letů z Turecka, kde přece kvůli nedávnému puči a teroristickému útoku na letišti v Istanbulu už dávno žádní turisté nejsou.

Pravicový server s názvem Junge Freiheit (Mladá svoboda) pak zveřejnil rozsáhlou reportáž novináře Marca Pina, který strávil jednu noc na letišti Köln/Bonn: jednom z těch, na kterém měly přistát utajované lety s uprchlíky. Nejenže sledoval příchozí cestující, ale také s nimi mluvil, a také s personálem letiště a zaměstnanci bezpečnostních složek. Cestující z Turecka podle jeho svědectví vesměs mluvili turecky nebo německy, chovali se jako turisté a vidět nebyly ani zvláštní autobusy typické pro odvoz uprchlíků na ubytovny. To, že právě na tomto letišti přistálo hodně letů z Turecka zejména v noci, vysvětluje tím, že na dalších letištích v Německu je kvůli hluku zákaz nočních letů, přičemž noční lety jsou podstatně levnější.

Novinář Marc Röhlig se ve své reportáži pro německý server bento.de vyptával příslušných institucí, které zmíněné lety spravují. Mluvčí letiště Köln/Bonn mu řekl, že se počet letů oproti loňskému roku nezvýšil. Podle Petra Glade, jednatele letecké společnosti SunExpress, která v noci hojně využívá zmíněná letiště, jsou cestující hlavně turisté, obchodníci a Turci, kteří jedou navštívit své příbuzné, tedy žádní uprchlíci.

Na nedávné tiskové konferenci německé vlády se mluvčí ministerstva vnitra Tobias Plate dokonce smál, když byl na dané téma tázán. „To je největší nesmysl, který jsem za dlouhou dobu slyšel.“ Připustil, že několik set uprchlíků do Německa skutečně přiletělo, ovšem výhradně v rámci takzvaného resettlementu, podle něhož Turecko s ohledem na uprchlickou dohodu s EU přijímá zpět uprchlíky z Řecka a výměnou za to posílá vybrané uprchlíky letecky do zemí EU, většinou za účelem slučování rodin. Podle údajů německé pobočky charitativní organizace Caritas letos přiletělo v rámci šesti letů do Německa celkem 435 syrských uprchlíků, a to na letiště v Hannoveru a Kasselu, zcela veřejně a legálně.

Na serverech českých médií tyto informace sotva najdete. Proto se informujte raději na zpravodajském serveru Romea.cz.

Přečteno: 2195x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Německo, Uprchlíci, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo