romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Tajné lety s uprchlíky do Německa existují jen virtuálně

19.8.2016 17:19
Ilustrační FOTO: Squidocto, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Squidocto, Wikimedia Commons

V letošní okurkové sezoně se česká média zabývají v nebývalé míře děním v Německu, zejména jeho uprchlickou politikou. Často jsou tyto zprávy převzaty z německých hoaxových webů; mnohdy se jedná o úplné fámy anebo prvotní zprávy o událostech, které pak seriózní zpravodajské servery ještě ověřují, korigují anebo vyvracejí. Na českých webech naopak často zůstává viset původní „kachna“, jako kdyby se mezitím stala skutečností.

V Česku se tedy například stále bere za bernou minci, že v červenci mladý islamista u obchodního centra v Mnichově provedl teroristický útok, jehož následkem zemřelo devět lidí. V Německu je přitom dávno jasné, že se jednalo o rasistický amok proti mladým cizincům, inspirovaný norským neonacistou Andersem Brejvikem, který s islámem nemá pranic společného.

Nově oblétl české weby další hoax o letecké dopravě uprchlíků z Turecka. Německá vláda prý letadly tajně pašuje do země denně tisíce uprchlíků. Zpráva vznikla na německém webu zaměřeném na konspirační teorie a rychle se šířila na stovkách dalších serverů i na sociálních sítích. Podezření se prý potvrdilo, když na dvou letištích přistálo během noci neobvyklé množství letů z Turecka, kde přece kvůli nedávnému puči a teroristickému útoku na letišti v Istanbulu už dávno žádní turisté nejsou.

Pravicový server s názvem Junge Freiheit (Mladá svoboda) pak zveřejnil rozsáhlou reportáž novináře Marca Pina, který strávil jednu noc na letišti Köln/Bonn: jednom z těch, na kterém měly přistát utajované lety s uprchlíky. Nejenže sledoval příchozí cestující, ale také s nimi mluvil, a také s personálem letiště a zaměstnanci bezpečnostních složek. Cestující z Turecka podle jeho svědectví vesměs mluvili turecky nebo německy, chovali se jako turisté a vidět nebyly ani zvláštní autobusy typické pro odvoz uprchlíků na ubytovny. To, že právě na tomto letišti přistálo hodně letů z Turecka zejména v noci, vysvětluje tím, že na dalších letištích v Německu je kvůli hluku zákaz nočních letů, přičemž noční lety jsou podstatně levnější.

Novinář Marc Röhlig se ve své reportáži pro německý server bento.de vyptával příslušných institucí, které zmíněné lety spravují. Mluvčí letiště Köln/Bonn mu řekl, že se počet letů oproti loňskému roku nezvýšil. Podle Petra Glade, jednatele letecké společnosti SunExpress, která v noci hojně využívá zmíněná letiště, jsou cestující hlavně turisté, obchodníci a Turci, kteří jedou navštívit své příbuzné, tedy žádní uprchlíci.

Na nedávné tiskové konferenci německé vlády se mluvčí ministerstva vnitra Tobias Plate dokonce smál, když byl na dané téma tázán. „To je největší nesmysl, který jsem za dlouhou dobu slyšel.“ Připustil, že několik set uprchlíků do Německa skutečně přiletělo, ovšem výhradně v rámci takzvaného resettlementu, podle něhož Turecko s ohledem na uprchlickou dohodu s EU přijímá zpět uprchlíky z Řecka a výměnou za to posílá vybrané uprchlíky letecky do zemí EU, většinou za účelem slučování rodin. Podle údajů německé pobočky charitativní organizace Caritas letos přiletělo v rámci šesti letů do Německa celkem 435 syrských uprchlíků, a to na letiště v Hannoveru a Kasselu, zcela veřejně a legálně.

Na serverech českých médií tyto informace sotva najdete. Proto se informujte raději na zpravodajském serveru Romea.cz.

Přečteno: 2126x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Německo, Uprchlíci, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo