romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Šimáček: Nejlepší dárek pro dítě z ubytovny? Přestěhování do normálního bydlení

Praha, 15.12.2014 16:29, (ROMEA)
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

Deník.cz uveřejnil na svém serveru rozhovor s ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování Martinem Šimáčkem. Hovořil o smutné perspektivě dětí ve vyloučených lokalitách, zadluženosti a dalších důvodech současného krizového stavu mnoha rodin, ale i o Vánocích.

"Mluvím o dětech z ubytoven nebo z těch nejhorších vyloučených lokalit. Troufám si říci, že v těchto extrémních podmínkách žije 20 tisíc dětí. Pro ně by bylo dárkem spíš to, aby se mohly přestěhovat do normálního bydlení," říká Šímáček.

Během rozhovoru dojde i na otázku sociálního bydlení a situace mnohých rodin, které ze začarovaného kruhu nezaměstnanosti, zoufalé bytové situace a dluhů nacházejí jen zřídkakdy cestu ven. "Je tu extrémně chudá část lidí v sociálně vyloučených lokalitách a nejubožejších podmínkách na ubytovnách, což může být kolem 150 tisíc lidí. Těm by mělo být pomoženo nejrychleji, protože to už jsou podmínky k nebydlení," uvádí Šimáček a dále podrobněji popisuje ponižující podmínky života na mnoha ubytovnách po celé České republice.

Šimáček se v interview dotýká také příkladů dobré praxe, jmenovitě hovoří například o městečku Obrnice, Chebu, Kadani či Krnově. Naopak velmi kriticky hovoří o Duchcově, kde se podle něj předchozí vedení města podílelo na vyhrocení situace a legitimizovalo protiromské demonstrace. Došlo to až tak daleko, že po volbách mají v Duchcově nacisticko-komunistickou vládu, jak upozorňuje Šimáček.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

server Deník.cz
Přečteno: 1415x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Rozhovory, sociální bydlení, sociální práce, Sociální vyloučení, sociální začleňování, sociální znevýhodnění, Zaměstnávání, Bydlení, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo