romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Šimáček: Nejlepší dárek pro dítě z ubytovny? Přestěhování do normálního bydlení

Praha, 15.12.2014 16:29, (ROMEA)
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

Deník.cz uveřejnil na svém serveru rozhovor s ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování Martinem Šimáčkem. Hovořil o smutné perspektivě dětí ve vyloučených lokalitách, zadluženosti a dalších důvodech současného krizového stavu mnoha rodin, ale i o Vánocích.

"Mluvím o dětech z ubytoven nebo z těch nejhorších vyloučených lokalit. Troufám si říci, že v těchto extrémních podmínkách žije 20 tisíc dětí. Pro ně by bylo dárkem spíš to, aby se mohly přestěhovat do normálního bydlení," říká Šímáček.

Během rozhovoru dojde i na otázku sociálního bydlení a situace mnohých rodin, které ze začarovaného kruhu nezaměstnanosti, zoufalé bytové situace a dluhů nacházejí jen zřídkakdy cestu ven. "Je tu extrémně chudá část lidí v sociálně vyloučených lokalitách a nejubožejších podmínkách na ubytovnách, což může být kolem 150 tisíc lidí. Těm by mělo být pomoženo nejrychleji, protože to už jsou podmínky k nebydlení," uvádí Šimáček a dále podrobněji popisuje ponižující podmínky života na mnoha ubytovnách po celé České republice.

Šimáček se v interview dotýká také příkladů dobré praxe, jmenovitě hovoří například o městečku Obrnice, Chebu, Kadani či Krnově. Naopak velmi kriticky hovoří o Duchcově, kde se podle něj předchozí vedení města podílelo na vyhrocení situace a legitimizovalo protiromské demonstrace. Došlo to až tak daleko, že po volbách mají v Duchcově nacisticko-komunistickou vládu, jak upozorňuje Šimáček.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

server Deník.cz
Přečteno: 1408x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Rozhovory, sociální bydlení, sociální práce, Sociální vyloučení, sociální začleňování, sociální znevýhodnění, Zaměstnávání, Bydlení, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek..
romea - logo